Świrski zwraca uwagę papieżowi. "Takie słowa wpisują się w trend wrogich Polsce środowisk"

Maciej Świrski, prezes RDI, wystosował list do papieża Franciszka, w którym wyraża sprzeciw wobec jednej z jego wypowiedzi. Jak stwierdza, słowa papieża "wpisują się w bardzo niebezpieczny trend pewnych wrogich Polsce środowisk".

Prezes Reduty Dobrego Imienia i były wiceszef Polskiej Fundacji Narodowej,  wystosował list do papieża Franciszka w sprawie jego wypowiedzi z wizyty w krajach bałtyckich. Papież, będąc w Wilnie, mówił, że Litwa jest "pomostem między Wschodem a Zachodem". Dopytywany o te słowa później przez dziennikarzy, stwierdził:

Jeśli spojrzycie na Wschód, jest to wasza historia: trudna historia. Także część tragicznej historii pochodziła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim z nazizmu, pochodziła z Zachodu. A jeśli chodzi o Wschód, to z Imperium Rosyjskiego.

Prezes RDI o słowach papieża: Wpisują się w trend wrogich Polsce środowisk

Maciej Świrski, prezes RDI, zaprotestował w liście przeciwko tym stwierdzeniom, wskazując na to, że Polaków i Litwinów łączyła wspólna, dobra historia, oraz że te dwa narody razem doznały wielu krzywd, zwłaszcza po zaborach i później z rąk nazistów i sowietów.

Mając tę świadomość z zaskoczeniem i niedowierzaniem odebrałem słowa Waszej Świątobliwości (...). Te słowa ranią Polaków, których przodkowie – jako współgospodarze należących dziś do Litwy ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego – razem z Litwinami, Białorusinami i Żydami potrafili budować dobre relacje i mimo różnic, we wzajemnym szacunku, działać na rzecz dobra wspólnego

- napisał Maciej Świrski. Na końcu pisma wskazał, że przypisywanie Polakom współodpowiedzialności za tragiczną historię Litwy i "stawiające ich w jednym szeregu z Niemcami", "pozostają poza nurtem prawdy".

Co więcej, jak dodał, takie słowa "wpisują się w bardzo niebezpieczny trend pewnych wrogich Polsce środowisk".

Sonda: Co Polacy myślą o "Klerze" Smarzowskiego po pokazie?

Więcej o:
Komentarze (247)
Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia pisze do papieża. Zwraca uwagę na słowa o Polsce
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 118 razy 84

  Jak wiadomo Polska nigdy nikogo nie krzywdziła i nie wykorzystywała - a Litwinów po prostu wręcz hołubiła... :)

 • walkirrr

  Oceniono 35 razy 27

  Jezus i Maryja pochodzą z Częstochowy a morawiecki z kaczńskim ochrzcili Polskę w 966 r

 • sylwekj1979

  Oceniono 36 razy 26

  Bo tak naprawdę to pan jezusek był polakiem a kaczyńskie to jego kolejne wcielenie.

 • antropoid

  Oceniono 39 razy 23

  PAŃSZCZYZNY I DZIESIĘCINY też w Polsce nie było - a jeśli gdzieś się zdarzała, to to też była robota wrogich Polsce czynników :)
  Polacy nie mają w genach wykorzystywania bliźnich :)))

 • naboru_watanabe

  Oceniono 34 razy 22

  Świrski, no tak, ...a w ogóle to poinformuj pana Bergoglio, że Jezus urodził się w Cżęstochowie i pora ten fakt ogłosić z okienka w Watykanie

 • acototak

  Oceniono 45 razy 21

  Nawet wygląda jak Świrski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX