Obraz wart milion uległ samozniszczeniu. Banksy pokazuje, jak wszystko zaplanował

Nie milkną echa numeru, jaki wyciął - dosłownie - Banksy. Tuż po licytacji za ponad milion funtów jego obraz uległ samozniszczeniu. Teraz artysta ujawnia, jak w ogóle do tego doszło.

Podczas piątkowej aukcji w domu Sotheby's w Londynie na sam koniec zostawiono licytację "Dziewczynki z balonikiem", autorstwa Banksy'ego, legendarnego grafficiarza, który ukrywa swoją tożsamość.

Obraz Banksy'ego wylicytował nieznany nabywca za 1,04 miliona funtów (około 5 mln zł). Jego radość była jednak krótka, trwała kilka sekund: gdy tylko uderzono w młotek, obraz zaczął przechodzić przez ukrytą w ramie niszczarkę. Sam Banksy zamieścił w sieci nagranie z oszołomionymi uczestnikami aukcji i zniszczonym obrazem. "Idzie, idzie, poszło" - komentował na Instagramie.

 

Później Banksy zamieścił na Instagramie film, w którym wyjaśnił, jak zaplanował całą akcję.

Kilka lat temu wbudowałem niszczarkę w obraz, w razie gdyby kiedykolwiek trafił na aukcję

- dowiadujemy się z wideo, a na nagraniu Banksy pokazuje nie tylko montaż niszczarki, ale też kilka ujęć z aukcji, gdy zdziwieni ludzie przyglądają się samozniszczeniu obrazu.

 

"Zostaliśmy wyBanksowani". Szok po numerze Banksy'ego

Do filmu Banksy dodał krótki komentarz, mający być cytatem z Pabla Picassa:

Pęd do zniszczenia to także pęd twórczy.

Te słowa jednak oryginalnie nie są autorstwa hiszpańskiego malarza, a jednego z pierwszych anarchistów, Rosjanina Michaiła Bakunina.

Od aukcji minęły zaledwie dwa dni, ale nadal nie wiadomo, jak w ogóle rozwiązać całą sytuację. Dom aukcyjny Sotheby's poinformował na razie jedynie, że rozmawiał z nabywcą obrazu i trwają dyskusje na temat dalszych kroków w tej sprawie. Alex Branczik z Sotheby's stwierdził tylko, że "zostali wyBanksowani".

Banksy ukrył się w tłumie?

Brytyjskie media z kolei prześcigają się w informowaniu o innych kulisach całego zajścia. Np. tabloid "Daily Mail" twierdzi, że nieuchwytny Banksy był w tłumie w domu aukcyjnym, czego dowodem mają być nagrania zamieszczane na jego Instagramie.

"The Guardian" opisując zajście, stwierdza, że Banksy mógł dokonać "jednego z najodważniejszych kawałów w historii sztuki".

Co zapamiętamy z prezydenckiej debaty na stadionie Legii?

Więcej o:
Komentarze (86)
Obraz Banksy'ego uległ samozniszczeniu na oczach widzów. Wiadomo, jak do tego doszło
Zaloguj się
 • tekameka

  Oceniono 27 razy 17

  teraz każdy z co najmniej 50 kawałków można sprzedać po 100 tys $ za pasek

 • Adam Nowak

  Oceniono 9 razy 9

  Nie rozumiem nad jakim to rozwiązaniem pracują. Klient kupił obraz, dostarczono mu go niekompletny, odstępujemy od transakcji, być może nawet z rekompensatą. Z drugiej strony, zwróćcie uwagę, że obraz został zniszczony w połowie i obecnie stanowi swoiste dzieło, które po połowicznym przemieleniu przez zniszczarkę być może nawet zyskał na wartości :D

 • cginwest

  Oceniono 15 razy 9

  Kto miał kiedyś coś wspólnego z handlem sztuką to wie, że każdy obraz w domu aukcyjnym jest wyciągany z ram w celu weryfikacji, sprawdzanie stanu, czasem jest robiony mały retusz, czyszczenie, naprawianie ramy itp, wartościowe dzieło prześwietlane, czy badane specjalistyczną aparaturą. Czyli happening i to dla ludzi mało obytych ze sztuką.

 • supertiumacz

  Oceniono 20 razy 8

  Tia...
  Jasne.
  Kilka lat temu ukrył niszczarkę...

  Zasilana pewnie kryptonitem...

  Niektórzy ludzie to jednak lemingi...

 • ref-lex

  Oceniono 22 razy 8

  Banksy pokazuje, jak wszystko zaplanował.... Wiec obraz nie ulegl "samozniszczeniu" szanowny redaktorze, zaplanowal i zrobil to Banksy.

 • amorvertical

  Oceniono 21 razy 7

  W ten sposób, z taką legendą, podwoił wartość obrazu:)))

 • mr_gm

  Oceniono 11 razy 5

  Pewnie nabywcą jest sam Banksy, a całe zamieszanie zostało starannie wyreżyserowane w celach reklamy autora i domu aukcyjnego :)

 • claudiusz

  Oceniono 13 razy 5

  well...teraz ten obraz jest wart 50 milionow!!...swietna promocja..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX