Pedofilia w Kościele. Papież Franciszek reaguje na zarzuty ws. "krycia pedofila"

Papież Franciszek zabrał głos ws. pedofilii w Kościele. Oświadczył, że milczenie na temat wykorzystywania seksualnego "nie może być dłużej tolerowane" i nakazał śledztwo dotyczące byłego arcybiskupa Waszyngtonu Theodore'a McCarricka. Ma objąć badanie dokumentów watykańskich archiwach.

"Ani molestowanie ani jego tuszowanie nie mogą być więcej tolerowane" - napisano w oświadczeniu Watykanu. Podkreślono w nim, że Kościół musi stawić czoła "ciężkiej pladze nadużyć wewnątrz instytucji i poza nią".

Pedofilia w Kościele. Papież Franciszek oskarżany o milczenie

W sierpniu były nuncjusz apostolski w USA, arcybiskup Carlo Maria Vigano oskarżył papieża Franciszka o to, że wiedział o czynach pedofilskich b. kardynała Theodore’a McCarricka.

Papież wiedział przynajmniej od 23 lipca 2013 roku, że McCarrick jest seryjnie niebezpieczny. Wiedział, że to człowiek skorumpowany i krył go do gorzkiego końca - stwierdził abp Viganò.

Wkrótce potem amerykańskie stowarzyszenia reprezentujące osoby, które padły ofiarą pedofilii w Kościele zaapelowały do Watykanu o opublikowanie listy duchownych oskarżonych o molestowanie. Arcybiskup Vigano pod koniec września ponowił swoje oskarżenie pod adresem papieża Franciszka, mówiąc, że " jego milczenie potwierdza zarzuty".

Dzisiejsze oświadczenie Watykanu mówi, że Franciszek jest "świadomy zamieszania, jakie oskarżenia (pod adresem McCarricka) wywołują w sumieniach wiernych i bardzo nim zaniepokojony". W oświadczeniu wskazano, że papież w 2017 roku otrzymał informację o oskarżeniach dot. molestowania przez McCarricka, nakazał zbadanie sprawy, a w obliczu poważnych przesłanek, przyjął rezygnację duchownego z kolegium kardynalskiego i zakazał mu pełnienia posługi.

Sprawa McCarricka. Dochodzenie w Watykanie

Jeśli chodzi o Theodore'a McCarricka, Franciszek zdecydował, że informacje zgromadzone podczas wstępnego dochodzenia będą analizowane razem z dokumentacją z watykańskich archiwów, by można było "ustalić wszystkie istotne fakty, umieścić je w ich historycznym kontekście i obiektywnie ocenić".

Komunikat Watykanu głosi też:

Stolica Apostolska jest świadoma tego, że z analizy faktów i okoliczności może wyjść, że podejmowano decyzje niespójne z dzisiejszym podejściem do tych kwestii.

W dokumencie zapisano, że Kościół ma obowiązek "zapobiegać w przyszłości popełnianiu zbrodni, które krzywdzą najbardziej niewinnych i najsłabszych". 

W sprawie pedofilii w Kościele papież Franciszek zwołał specjalny szczyt w Watykanie. Spotkanie duchownych odbędzie się w lutym 2019 r.

 

Więcej o:
Komentarze (86)
Pedofilia w Kościele. Papież Franciszek reaguje na zarzut "krycia pedofila"
Zaloguj się
 • free.mind

  Oceniono 36 razy 32

  Są świadkowie tego, że Stolica Apostolska za pontyfikatu Jana Pawła II była bardzo dobrze poinformowana o pedofilii kleru i jej tuszowaniu. Nic z tym nie zrobiono. Więcej na ten temat:
  kkpp.blox.pl/2014/04/Jan-Pawel-II-mogl-interweniowac-w-sprawie.html

 • ml2403

  Oceniono 40 razy 18

  Szczególne "zasługi" na polu ukrywania pedofilii w Kościele miał JPII. On panował w latach gdy rozwój telekomunikacji pozwalał na szybkie ocenienie sprawy i odniesienie się do niej jak również poznanie skali zjawiska. Opowiadanie, ze nic o tym nie wiedział kompromituje go albo traktuje jak cynika, który na potrzeby chwili na wszystko przymyka oczy. Faktem jest że za pontyfikatu JPII zjawisko pedofilii w KK zaczęło w pełni wychodzić na światło dzienne, a KK nic z tym nie robił w sensie ochrony ofiar, a wręcz przeciwnie ustanowił doktrynę by te przypadki tuszować. To przecież te skandale były przyczyną rezygnacji Benedykta XV, bo zrozumiał, ze sobie z nimi nie poradzi. Natomiast JPII będzie zapamiętany przez potomność jako obrońca pedofilów i pewnie swiadomość ta dotrze za pewien czas do Polski bo jak na razie jest ona jedynym krajem, gdzie powszechnie sie wierzy, ze o tym nie wiedział.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 54 razy 16

  Pudrowanie trupa trwa :-)
  Tę szajkę pedofilów zwaną kościołem katolickim trzeba zwyczajnie zdelegalizować i zabronić jej dalszej działalności przestępczej!

 • polakadam

  Oceniono 26 razy 10

  A my weźmy się za prokuratorów którzy kryli pedofilię.
  Zacząć trzeba od piotrowicza.

 • c.t.k

  Oceniono 24 razy 10

  Oni oczywiście odtajnią archiwa dotyczące pedofilii,ale najpierw świeccy muszą wskazać konkretnego klechę.Sami z siebie-nic

 • Oceniono 22 razy 10

  Skoro film Kler cieszy się takim powodzeniem i ogromną można tak rzec oglądalnością również powinien go obejrzeć głównodowodzący w Watykanie i resztą świata KK Franek

 • faustxyz

  Oceniono 26 razy 8

  Pedofil kardynał to stary znajomek idola, zwłaszcza młodocianych kaczystów - Macierewicza. Nie dziwi nic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX