Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród nominowanych są Polacy

O godz. 11 zostanie ogłoszony tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla. O wyróżnienie ubiega się 331 kandydatów, w tym 115 organizacji. Nominowani byli również polscy działacze.

Norweski Komitet Noblowski ogłosi laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Zgłoszono 331 kandydatów, w tym 115 organizacji. Na wyróżnienie mają szansę m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także polska dziennikarka Anna Alboth, organizatorka głośnego "Marszu dla Aleppo".

Kto ma największe szanse na zwycięstwo? Do ostatniej chwili nazwisko lub nazwa laureata trzymane są w tajemnicy. W zakładach bukmacherskich zdecydowanie wygrywają koreańscy liderzy - Kim Dzong Un i Mun Jae-in w związku z działaniami, które podejmują na rzecz zakończenia konfliktu miedzy Koreą Północną a Południową. Na liście przewijają się również m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Rok temu zwycięzcą została Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN), organizacja zrzeszająca ponad 450 instytucji z około 100 krajów, które działają na rzecz wprowadzenia zakazu posiadania i produkcji broni jądrowej.

Pokojowa Nagroda Nobla

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji, działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie odbywa się zawsze 10 grudnia w Oslo.

W przeciwieństwie do wyróżnień w pozostałych dziedzinach, Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu członków powoływanych przez Storting, tamtejszy parlament.

Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 98 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby - w 1994 i 2011 roku, 29 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 67 razy wyróżniono jedną osobę.

W gronie pokojowych noblistów znajduje się Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca "Solidarności". Ponieważ obawiał się trudności czynionych mu przez władze komunistyczne w powrocie do kraju, nagrodę odebrała za niego żona - Danuta Wałęsa.

Więcej o:
Komentarze (50)
Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród nominowanych są Polacy
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 4

  a bankster PIS morawiecki rechrystianizator...?

 • byann

  Oceniono 14 razy 4

  Są dwa pokojowe Noble do rozdania.
  Jeden za ten rok i drugi pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu, a odebranemu Wałęsie na życzenie Napoleona z Żoliborza.

 • ps11111ps

  Oceniono 22 razy 4

  Jesli dostana je Kim i Trump to znaczy ze jest ta nagroda tak sie zdewaluowała, ze duza szansa ze ekonomicznego nobla dostanie taki maly pan z kotem

 • wagadudu

  Oceniono 18 razy 4

  Od dawna jest to tylko żałosna farsa, więc wcale bym się nie zdziwił, gdyby dostał ją ten zdeprawowany tłuścioch z Korei...

 • goldendeliceus

  Oceniono 3 razy 3

  Wśród nominowanych jest zapewne prezes wszech czasów.
  Jeśli tak nie jest, to dla rekompensaty hierarchowie kk ogłoszą, że będzie za życia błogosławionym, a później i świętym.
  To może być pewna rekompensata, jeśli nie ma go wśród nominatów do Pokojowej Nagrody Nobla.

 • white_lake

  Oceniono 8 razy 2

  Lidia Jasińska, wypuścili cię czy uciekłaś?
  powodzenia na wolności, ale leków nie odstawiaj!

 • mietekkowalski

  Oceniono 10 razy 2

  Wystarczy założyć organizację: "Międzynarodowa Organizacja na Rzecz Zniesienia Nierówności Społecznych, Rasowych, Ekonomicznych. Przeciwna Biciu Dzieci, Szykanowaniu Mniejszości, Biciu Zwierząt, Wojnie, Nieuprzejmości i Wrogości!". Przy dobrych wiatrach mogliby dać Nagrodę Nobla "na zachętę", jak Obamie.

 • bolekbud

  Oceniono 5 razy 1

  Czy ta Lidia Jasinska ma na ime Jaroslaw???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX