Nie żyje Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Miał 96 lat

W środę w wieku 96 lat zmarł Leon Lederman - laureat Nagrody Nobla z fizyki za odkrycie na drodze eksperymentalnej neutrin mionowych. Rozpropagował nazwę "boska cząstka".

W USA w wieku 96 lat zmarł Leon Lederman - laureat Nagrody Nobla z 1988 r. Otrzymał ją wraz z dwoma współpracownikami za odkrycie na drodze eksperymentalnej neutrin mionowych. O śmierci noblisty poinformowała żona - podało Polskie Radio.

Leon Lederman - kim był?

Lederman był synem żydowskich imigrantów z Rosji. W 1951 r. obronił doktorat z fizyki elementarnej na uniwersytecie Columbia, cztery lata później został profesorem tej uczelni.

Neutriny mionowe odkrył w 1962 r. dzięki pracom prowadzonym przy udziale Melvina Schwartza i Jacka Steinberga w ośrodku badawczym ministerstwa energetyki w Brookhaven. 26 lat później cała trójka dostała Nagrodę Nobla.

Lederman był współautorem popularnej książki "Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?". Rozpropagowała ona nazwę "boska cząstka" dla bozonu Higgsa, którego istnienie udowodniono w 2012 r.

Nagroda Nobla - dom wakacyjny w Idaho

Za pieniądze z nagrody Lederman kupił wakacyjny dom w Idaho. Przeprowadził się tam wraz z żoną w 2011 r., gdy zaczął mieć problemy z pamięcią. Zmarł w domu opieki w Rexburg w tym samym stanie.

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o:
Komentarze (19)
Nie żyje Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Miał 96 lat
Zaloguj się
 • Moje Grądy

  Oceniono 15 razy 13

  Czytałem jego obie, wydane w Polsce książki. Lektura, że palce lizać. Gość miał wielkie szczęście. Genialny umysł, długie i ciekawe życie, poznał wielu ciekawych ludzi. Potrafił opisywać w prosty i zwięzły sposób strasznie skomplikowane zjawiska. Nigdy nie zapomnę jego wyjaśnienia dlaczego płomień w kominku się pali, grzeje i świeci. Niby trywialne ale jednak złożone zagadnienie. Polecam lekturę jego książek. Dobrze, że je nam zostawił.
  A fotony dalej przemierzają przestrzeń....

 • amarioamario

  Oceniono 7 razy 3

  Piękny umysł! Na zawsze zostanie w pamięci.

 • atha2

  Oceniono 5 razy 3

  to przykre, ze tacy ludzie maja pod koniec zycia problemy z pamiecia i to takie, ze trafiaja do domów opieki...wspaniałe umysły i byle jaki koniec
  ale czupryny pozazdrościc - zdjęcie w wieku ponad 90 lat :)

 • fotoma7

  Oceniono 11 razy 3

  Spotkamy się we wszechświecie równoległym.
  RIP (*)

 • merlin75

  Oceniono 6 razy 2

  Boska cząstka to najlepsza książka popularnonaukowa jaką czytałem. To nie tylko przewodnik po historii fizyki. To coś znacznie więcej. A opowiadane anegdoty pierwsza klasa. Szkoda że nie mogłem poznać osobiście. RIP.

 • allegropajew

  Oceniono 8 razy 2

  Oprócz odkrycia neutrina mionowego maczał palce w potwierdzeniu spontanicznego łamania symetrii przez słabe oddziaływania, odkrył też mezon psi oraz kwark b (bottom).

  Gościula

 • eisbergh

  Oceniono 11 razy 1

  RIP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX