Seksskandal w Akademii przyznającej literackiego Nobla. Mąż byłej członkini skazany za gwałt

Sąd w Sztokholmie na dwa lata więzienia skazał Jeana-Claude'a Arnaulta, męża byłej członkini Akademii Szwedzkiej. Mężczyzna był oskarżony o gwałt. Miał być też źródłem przecieków o literackiej Nagrody Nobla, m.in. dla Wisławy Szymborskiej i Boba Dylana.

Współpracownik przyznającej literackiej Nagrody Nobla Akademii Szwedzkiej skazany za gwałt. Francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż byłej członkini Akademii Katariny Frostenson, spędzi dwa lata w więzieniu - donosi TVN24.

Wyrok sądu w Sztokholmie dotyczy gwałtu z 2011 r. Oskarżyciel wobec braku dowodów posłużył się zapiskami psychoanalityka, który leczył zgwałconą.

Literacka Nagroda Nobla. Gwałty i przecieki

Arnault został w 2017 r. oskarżony o wykorzystywanie seksualne przez 18 kobiet. Pięć z nich oskarżyło go o gwałt. Część zarzutów umorzono z powodu przedawnienia lub braku dowodów. 

Arnault miał być również źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla. Z dochodzenia wynika, że to on ujawnił, że Nobla dostaną Wisława Szymborska, Elfriede Jelinek, Harold Pinter, Jean-Marie Gustave Le Clezio, Patrick Modiano, Swiatłana Aleksijewicz i Bob Dylan.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny. Laureaci to James P. Allison i Tasuku Honjo

Przez seksskandal Akademia zdecydowała, że w tym roku nie przyzna nagrody. Decyzja ta była podyktowana troską o jej "wiarygodność". Z powodu afery szeregi liczącej 18 członków Akademii Szwedzkiej opuściło osiem osób (w tym Frostenson) i zaczęło brakować literaturoznawców.

Nobel z literatury. Ostatnio nie przyznano go 75 lat temu

Jak dotąd tylko siedem razy Szwedzka Akademia nie przyznała Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - ostatni raz stało się to w 1943 roku. Było też sześć lat, kiedy Nobla przyznano dopiero rok później, argumentując, że nikt nie spełnił kryteriów, które wyznaczył sam Alfred Nobel w swoim testamencie.

Oprah Winfrey podczas gali Złotych Globów wygłosiła pełne pasji przemówienie. Nawiązała do akcji #MeToo

Więcej o:
Komentarze (21)
Seksskandal w Akademii przyznającej literackiego Nobla. Mąż byłej członkini skazany za gwałt
Zaloguj się
 • krystoff2

  Oceniono 23 razy 11

  seksskandal w akademii, seksskandal w Agorze, molestowanie w TVN, na całym świecie pederaści gwałcą dzieci, wujkowie i tatusiowie obmacują małe dziewczynki ...... a na "Pejsaczku" z Czerskiej nawet za czarną ospę, gradobicie i koklusz odpowiada KLER.

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 9 razy 7

  "Wyrok sądu w Sztokholmie dotyczy gwałtu z 2011 r. Oskarżyciel wobec braku dowodów posłużył się zapiskami psychoanalityka, który leczył zgwałconą."

  Nie ma to jak postęp :)

 • 43refdwe

  Oceniono 8 razy 6

  "Oskarżyciel wobec braku dowodów posłużył się zapiskami psychoanalityka, który leczył zgwałconą" - mamy rozumieć, że sąd skazał faceta bez dowodów winy?

 • elcomendanteche

  Oceniono 8 razy 4

  Szkoda, że nie wykorzystali dowodów z seansu spirytystycznego

 • niko8472

  Oceniono 6 razy 2

  "Miał być też źródłem przecieków o literackiej Nagrody Nobla..."

  Za to Nobla nie bedzie;)

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 9 razy 1

  niedługo dowody potwierdzające oskarżenia o gwałt będą zbierane telepatycznie przez panią sędzinę. liga rządzi, "liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi".

 • towarzysz.dyrektor

  0

  Marksisci opanowali komitet, marksisci gwalca.
  Nic nowego.

 • zbirone

  Oceniono 6 razy 0

  Większym skandalem jest wielokrotne przyznawanie tej nagrody różnorakim nudziarzom o miałkich intelektach.

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy 0

  "Jean-Claude"?

  musi rwa lędźwiowa ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX