Trzęsienie ziemi w Indonezji. Bohaterski kontroler odprawił bezpiecznie samolot. Sam zginął

Indonezję nawiedziło potężne trzęsienie ziemi i tsunami. Bilans ofiar cały czas rośnie, na razie wiadomo o 384 ofiarach. Jedną z nich jest 21-letni kontroler lotów, który mimo wstrząsów dalej pracował.

21-letni Anthonius Gunawan Agung pracował jako kontroler lotów w mieście Palu na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). W piątek pełnił służbę na lotnisku Palu-Mutiara, gdy Indonezję nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5, po którym nastąpiło tsunami.

Kiedy doszło do trzęsienia ziemi, odprawiał lot linii Batik Air do startu. Mimo wstrząsów czekał, aż samolot będzie bezpiecznie w powietrzu, zamiast opuścić kabinę

- powiedział Harry Yohanes, rzecznik AirNav Indonesia (Instytutu Indonezyjskiego Lotniczego Dostawcy Usług Nawigacyjnych - red.), w której był zatrudniony 21-latek. Cytuje go portal straitstimes.com.

Dla młodego pracownika na ucieczkę było już za późno. Mężczyzna znalazł się w pułapce. Musiał skoczyć z czteropiętrowej wieży, gdy wstrząsy się nasiliły. W wyniku upadku złamał nogę i doznał licznych obrażeń wewnętrznych. Zmarł zanim helikopter ratunkowy zdołał go ewakuować.

Ciało 21-latka zostanie przetransportowane do Makasaru, a następnie do jego rodzinnego miasta w indonezyskiej prowincji Papua.

Indonezja: już prawie 400 ofiar trzęsienia ziemi i tsunami

Anthonius Gunawan Agung jest jedną z 384 osób, które zginęły w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w Indonezji. Władze ostrzegają jednak, że ofiar może być więcej. Do szpitali wciąż trafiają kolejni poszkodowani. 

Do sieci trafiło nagranie, które pokazuje uderzenie fali tsunami w ląd. Potężne fale, które dochodziły do trzech metrów wysokości, zniszczyły tysiące budynków na Sulawesi.

Na przełomie lipca i sierpnia w Indonezji miało miejsce inne potężne trzęsienie ziemi - na wyspie Lombok. Zginęło wtedy prawie 500 osób, a prawie sto tysięcy zostało bez dachu nad głową.

Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Więcej o:
Komentarze (28)
Indonezja. Bohaterski 21-letni kontroler odprawił bezpiecznie samolot. Sam zginął
Zaloguj się
 • homesicalien

  Oceniono 26 razy 26

  Jeśli komuś stawiać pomniki, to właśnie takim ludziom jak ten kontroler.

 • vomiting_frog

  Oceniono 25 razy 19

  To się nazywa poczucie odpowiedzialności za innych.
  Niestety gdyby nie zginął nikt na to nie zwrócił by uwagi. Był by kolejnym anonimowym bohaterem dnia codziennego którym wielu z nas wiele zawdzięcza nie wiedząc nawet o tym.

 • aria-pura

  Oceniono 15 razy 15

  Szkoda młodego, wartościowego człowieka. Zasługuje na pamięć.

 • jan700

  Oceniono 8 razy 6

  Ma chłopak wielkie szanse aby trafić do nieba. Naśladujmy Świętych.

 • Mirek Żelechowicz

  Oceniono 4 razy 0

  dlaczego musiał skoczyć? brakuje informacji i rzetelności dziennikarskiej. Dlaczego nie mógł zejść lub zostać na wieży?Zawaliła się czy co?

 • poszum

  Oceniono 3 razy -1

  Nie do konca rozumiem. Czy jesli samolot bylby na plycie lotniska zagrazalo by mu jakies niebezpieczenstwo? Raczej chyba nie. Poza tym czy jest bezpieczny start samolotu w czasie trzesienia ziemi? Chyba nie. Czy start samolotu w czasie trzesienia jest bezpieczniejszy niz jego zaparkowanie i proba przeczekania do konca trzesienia ziemi? Chyba nie. No, i dlaczego musial skakac? Wiele niejasnosci w tej historii.

 • szczepionkipowodujaraka

  Oceniono 3 razy -3

  obca planeta bojowa levan zwana naszym księżycem powoduje wszystkie trzęsienia ziemi, ustawicznie podnosi i opuszca nasze plyty tektoniczne, najgorzej ma plyta pacyficzna, nauka oficjalna to przykrywka pod okupacje ksiezycowa tzw ufo to w realu szaraki, wpiszcie sobie grey alien w obrazki googla i zobaczycie z czym tu mamy doczynienia, więcej dla odważnych na hellenandchaos w archiwach te go wna ET niestety nas porywaja i jedza, ginie nas milion rocznie, porywaja tylko białych, zrobili z naszych i swoich genow azjatow, datego Azjaci wygladaja jak szaraki ufo, darwin ? to sciema, pochodzimy z Andromedy, czarni z syriusza, reszta to czarnooczne rasy gmo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX