Trybunał Sprawiedliwości ogłosił termin rozpatrzenia pytań prejudycjalnych. Zajmie się nimi w lutym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 12 lutego przyszłego roku będzie rozpatrywał pytania prejudycjalne, skierowane do niego przez Sąd Najwyższy. Sędziowie pytają m.in. o zmiany w sądownictwie, nowy skład KRS i sędziów przenoszonych w stan spoczynku.

12 lutego 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zajmie się pytaniami prejudycjalnymi skierowanymi do niego przez Sąd Najwyższy - dowiedział się TVN24.

W sierpniu SN skierował do TSUE pięć pytań, dotyczących zmian w sądownictwie, 11 września zwrócił się z kolejnymi dwoma, dotyczącymi nowego składu Krajowej Rady Sądownictwa, a kilka dni później skierował jeszcze trzy, dotyczące m.in. spraw dwóch sędziów przeniesionych w stan spoczynku i tego, kto powinien rozpoznawać te sprawy.

Strona polska dostała czas do 20 listopada na zgłoszenie uwag na piśmie.

TSUE: Pytania Sądu Najwyższego rozpatrywane w trybie przyspieszonym

27 września trybunał zdecydował, że pytania Sądu Najwyższego rozpatrywane będą w trybie przyspieszonym. Jego prezes w uzasadnieniu napisał, że "niezwłoczne udzielenie przez trybunał odpowiedzi może rozwiać poważne wątpliwości (...) związane w szczególności z niezawisłością sędziowską".

W sierpniu SN zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN, określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak powiedział wtedy, że skierowanie przez Sąd Najwyższy kolejnych pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomina działania obstrukcyjne. Jego zdaniem to "kuriozalne" i "nie do przyjęcia".

'Działanie w celu obejścia prawa'. Kancelaria Prezydenta reaguje na decyzję Sądu Najwyższego.

Więcej o:
Komentarze (59)
Trybunał Sprawiedliwości ogłosił termin rozpatrzenia pytań prejudycjalnych. Zajmie się nimi w lutym
Zaloguj się
 • woks-66

  Oceniono 21 razy 11

  W lutym to już wszystko będzie pozamiatane i po trójpodziale władzy w Polsce pozostanie na dluuuugie lata tylko wspomnienie

 • ssamiec

  Oceniono 19 razy 5

  Tryb przyspieszony Trybunału Sprawiedliwości?
  To kiepsko w tej unni mają. U nas tryb przyspieszony to taki, że przed piątą rano wszystko podpisane i zaprzysiężone.

 • wg70

  Oceniono 34 razy 4

  Im dziwniejsze zachowania sędziów tym PiS ma większe poparcie.
  Ci sędziowie chyba siedzą na pasku PiS-u

 • damtek

  Oceniono 23 razy 3

  Ważne:

  "Wiele miesięcy temu sformułowałem tezę, że PiS swoje niezliczone afery przykrywa kolejnymi. W związku z medialną bieżączką opinia publiczna koncentruje się na aktualnych i zapomina poprzednie. To działa.
  "Przepustką do otrzymania intratnej posady są partyjna legitymacja, poparcie ojca Rydzyka, zasługi w zwalczaniu in vitro, aktywność w klubie „Gazety Polskiej” czy nawet bycie wnuczkiem jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Kompetencje nie mają żadnego znaczenia."
  "Doniesienia mediów o kuriozalnych nominacjach beneficjentów „dobrej zmiany” władza zbywa milczeniem. Opiera się to na założeniu, że sprawa przyschnie, ludzie zapomną albo po prostu przyzwyczają się, że tak już widać musi być."
  "Kto pamięta, że ministrowie rządu Beaty Szydło mieli zwrócić pieniądze, które "im się należały"? I że mieli pokazać dowody, że oddali kasę? A Macierewicz? Czy komuś chce się jeszcze rozliczać go ze sprawy utrąconego kontraktu na śmigłowce?"
  "Ale im bardziej oni milczą, tym bardziej my musimy im przypominać. Bo kropla drąży skałę." - oczywista oczywistość. A dla opozycji powinna to być wręcz codzienna rutyna. Afery PiS-u muszą być powtarzane jak mantra."
  Genezyp Kapen/twitter

 • and.reh

  Oceniono 21 razy 3

  W lutym przyszłego roku to już prawdopodobnie będą tylko pisie sądy. "Sądy sądami ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

 • berek-oberek

  Oceniono 8 razy 2

  Mam nadzieję, że tą informacją usypiają bolszewików pisowskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX