Zamiast zwykłej burzy, tropikalny cyklon na Morzu Śródziemnym? Jest ostrzeżenie synoptyków

Potężne deszcze i wiatr do 110 km/h - taka ekstremalna pogoda może w ten weekend zagrozić Grecji. Możliwe, że nie będzie to zwykła burza, a tzw. medicane, czyli śródziemnomorski cyklon.

Huragany i tropikalne cyklony kojarzą się raczej z oceanami, jednak sztormy o sile cyklonu mogą pojawić się także na Morzu Śródziemnym. Teraz niż u wybrzeży Libii może przekształcić się właśnie w śródziemnomorski cyklon przypominający tropikalny - medicane. 

Według niektórych prognoz w piątek niż będzie kształtował się nad centralnym Morzem Śródziemnym, a w czasie weekendu uderzy w Grecję, w tym greckie wyspy. Dalej może skierować się w stronę wybrzeży Turcji. 

Niż już teraz spowodował groźne zjawiska pogodowe - informuje Weather Channel. Obfite deszcze spowodowały powodzie w Libii i Tunezji. Zginęły co najmniej cztery osoby. Silne wiatry dotarły już także do Grecji, jednak będzie jeszcze gorzej. Spodziewane są ulewy i wiatr o prędkości powyżej 110 km/h. 

Śródziemnomorskie cyklony są rzadsze niż huragany i tajfuny w tropikach, jednak nie są zupełnie wyjątkowym zjawiskiem. Medicany pojawiały się już wcześniej.

Amerykański Departament Stanu wydał ostrzeżenie dla podróżujących do Grecji w dniach 27-30 września. "Wiele połączeń promowych i szkół będzie nieczynnych; spodziewane są opóźnienia lotów" - czytamy w ostrzeżeniu. Departament zaleca przygotowanie planów ewentualnej ewakuacji. 

Zobacz prognozę na interaktywnej mapie:

Więcej o:
Komentarze (29)
W Grecję może uderzyć "cyklon śródziemnomorski".
Zaloguj się
 • kazik966

  Oceniono 4 razy 2

  Proszę zwrócić uwagę na fakt,ze na mapie interaktywnej pogody na terenach Polski wymienione są cztery największe miasta tj.Warszawa,Poznań, Kraków, Wrocław a w centrum wymienione jest Dąbie. Nie istnieje Łódź. Trzecie miasto pod względem wielkości.700 tys.mieszkańców. Nie ma.Jest Dąbie. Nawet nie kojarzę ile to miasto może miec mieszkancow.Jakieś Dąbie. Dziękuję.

 • quamtsa

  Oceniono 1 raz -1

  Deszcz na Saharze. U mądrych błogosławieństwo, u głupich katastrofa.

 • jozbieszczad

  Oceniono 11 razy -3

  *****Amerykański Departament Stanu wydał ostrzeżenie dla podróżujących do Grecji w dniach 27-30 września. "Wiele połączeń promowych i szkół będzie nieczynnych; spodziewane są opóźnienia lotów" - czytamy w ostrzeżeniu. Departament zaleca przygotowanie planów ewentualnej ewakuacji.

  Bardzo ,bardzo,bardzo interesująca wiadomość .
  Niech Bóg strzeże nas i opiekuje się tymi ,którzy podejmują dziś ważne decyzje na świecie .

 • feurig59

  Oceniono 30 razy -4

  To nic takiego. Konsumujmy kondumujmy. Gospodarka musi rosnac nieprzerwanie. Napedzana przez kopaliny gospodarka musi rosnac w sile. Nieprzerwanie. Nie dajmy sie skolowac ekologom i klimatologom. Kasa musi sie zgadzac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX