Komisja Europejska ma ogłosić decyzję ws. skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości

Komisja Europejska ma ogłosić w poniedziałek czy składa skargę na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. Chodzi o wprowadzone przez PiS zmiany w sądownictwie.

Komisja Europejska, według nieoficjalnych informacji Reutersa, ma ogłosić, że składa skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powodem są zmiany w polskim sądownictwie i wynikające z tego zagrożenie dla niezależności sędziów.

Komisja Europejska miała podjąć decyzję w ubiegłym tygodniu, ale jej ogłoszenie przesunęła do najbliższego poniedziałku, by nie czynić zamieszania podczas nieformalnego unijnego szczytu w Austrii.

Komisja Europejska skierowała do TSUE skargę na Polskę

Z nieoficjalnych informacji wynika, że to wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans zaproponował skierowanie skargi do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu przeciwko Polsce. Według niego, przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego, także I prezes SN Małgorzatę Gersdorf, w stan spoczynku grożą upolitycznieniem tego sądu.

Skarga jest ostatnim etapem procedury, którą KE rozpoczęła w lipcu. Komisja uznała wówczas, że przepisy odsyłające sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku grozi upolitycznieniem SN. W sierpniu KE wysłała drugie upomnienie, domagając się zmian w ustawie. W odpowiedzi polska strona podnosiła, że reforma jest niezbędna i nowa przepisy nie łamią zasady niezawisłości sędziów. Stwierdzono też, że Unia Europejska nie ma kompetencji, by zajmować się tym zagadnieniem.

Więcej o:
Komentarze (62)
KE ma ogłosić decyzję ws. skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości
Zaloguj się
 • bob_59

  Oceniono 24 razy 4

  Nie odpuszczać pislamskim terrorystom.
  To co robią w Polsce, to nie żadna reforma a zamach stanu...

 • pasmanteria0224

  Oceniono 3 razy 3

  Mumia przekracza swoje kompetencje , nie dosc ze zarabiaja u nas wielkie pieniadze i wywoza wagonami to jeszcze wtracaja sie w nasze ustawodastwo , niech bedzie tak jak bylo specjalne przywileje dla specjalnej kasty

 • robertolewniczak

  Oceniono 18 razy 2

  No w końcu,na pohybel PiS-owi.I ich wyborcom.Co moją ojczyznę chcą oddać Kacapom,lub doprowadzić do czwartego rozbioru Polski.Przy dalszych ich rządach,taki będzie koniec,następne rozebranie Polski.Chyba,że uratuje nas OTK,Maciarenki hi,hi,hi.

 • fitt

  Oceniono 1 raz 1

  zwyczajnie się nas boja, zazdroszczą.
  dlaczego, czego?

 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  Obojetnie ile to bedzie kosztowac popieram bo innego sposobu (legalnego) usuniecia kaczyzmu nie widac (gdy falszowanie wyborow jest dosc pewne) - nawet jesli nastapi to za kolejne 4 lata 😲😟

 • dojcze_kabana

  Oceniono 5 razy 1

  A kogo to?
  Jak polskie sądownictwo tolerowało Łączewskich, Milewskich, Tuleyów, brak wyjaśnień dot prawdopodobnej korupcji w SN czy innych roztargnionych to komisji szanownej to nie przeszkadzało. Przeszkadza im za to jak się chce z tym tałatajstwem zrobić porządek. Za Cejrowskim: Wszyscy WON

 • blubobas

  Oceniono 13 razy 1

  Może tak przypomnieć co stwierdził TK pod skrzydłami prawodawcy Rzeplińskiego w sprawie wieku emerytalnego sędziów?
  prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1165201,obnizenie-wieku-emerytalnego-sedziom.html
  lub tu
  www.tvp.info/38751745/tk-pod-przewodnictwem-rzeplinskiego-wiek-przejscia-sedziow-w-stan-spoczynku-okresla-ustawa-nie-konstytucja

 • eldemon

  Oceniono 29 razy 1

  Unia dobrze wie,, że mogą Polsce najwyżej skoczyć, dlatego tak kombinują, jak koń pod górę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX