Papież Franciszek na Litwie. Modlił się w dawnych celach KGB, w których torturowano więźniów

Trwa pielgrzymka papieża Franciszka na Litwie. Franciszek w trakcie wizyty w Wilnie odwiedził Muzeum Okupacji i Walk o Wolność. To właśnie tam w czasach ZSRR mieściła się siedziba KGB, w której przetrzymywano i bito więźniów.

Od soboty trwa pielgrzymka papieża Franciszka do krajów bałtyckich. W dniach 22-25 września Franciszek odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię.

W niedzielnej porannej mszy świętej w Kownie, odprawionej przez papieża, wzięło udział ponad 100 tys. pielgrzymów z różnych krajów - w tym z Polski, Białorusi i Ukrainy. 

W kowieńskim parku Santakos papież podczas homilii przypomniał o tym, że minione pokolenia były doświadczane tragediami okupacji, deportacji oraz donosicielstwa i zdrady.  - Kowno zna tę rzeczywistość. Cała Litwa może zaświadczyć o tym ze zgrozą, na wspomnienie choćby tylko Syberii lub gett w Wilnie i Kownie czy innych miastach - powiedział Franciszek.

Papież Franciszek w byłej siedzibie KGB

Papież odwiedził później Wilno, gdzie zatrzymał się na krótką modlitwę koło pomnika ofiar wileńskiego getta. Następnie Franciszek odwiedził Muzeum Okupacji i Walk o Wolność na wileńskich Łukiszkach.

 

Miejsce to w czasach ZSRR było siedzibą KGB. W celach, w których przetrzymywano i torturowano więźniów papież modlił się za ofiary reżimu sowieckiego, wśród których byli też księża. W jednej z celi Ojciec Święty zapalił podarowaną przez siebie świecę ku pamięci czterech biskupów litewskich m.in. ogłoszonego przed rokiem błogosławionym Teofilusa Matulionisa.

Franciszek był też w sali egzekucji i modlił się przed pomnikiem poświęconym ofiarom sowieckiej okupacji. Szacuje się, że w byłej siedzibie KGB w Wilnie zginęło około tysiąca osób.

W poniedziałek papież jedzie z wizytą na Łotwę. Wieczorem wróci stamtąd na noc do Wilna. We we wtorek uda się do Tallina, skąd wieczorem odleci do Rzymu.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Franciszek pozdrowił pielgrzymów po polsku. Papież do ostatniej chwili uczył się naszego języka

Więcej o:
Komentarze (34)
Papież Franciszek na Litwie. Modlił się w dawnych celach KGB, w których torturowano więźniów
Zaloguj się
 • gragos

  Oceniono 20 razy 6

  A kiedy papież będzie się modlił w dawnych katowniach kościoła katolickiego, w których przez stulecia torturowano ludzi uznanych przez tę instytucję za heretyków,? Albo w miejscach, w których palono ich na stosach? Czekam na taka relację z rzymskiego Campo de' Fiori, spod pomnika Giordano Bruno, którego święta inkwizycja spaliła żywcem w 17 lutego 1600 r.

 • kuponik1

  Oceniono 10 razy 4

  Ciekawe czy stefan albo ozjasz spacerowali pod tymi samymi celami co papiez.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 3 razy 3

  Oczywiscie te modlitwy sa bardzo pomocne dla bylych wiezniow tych kazamat (beda do nieba trojkami szli).

 • wladgad

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe, czy w tak pieczołowicie muzealnionych wnętrzach nasi wspaniali sojusznicy Litwini choć raz wspominają o byłych mieszkańcach tych terenów - Polakach, którymi KGB zajmowała się niemniej aktywnie? Za Niemca "wyzwoliciela" sami Polakami zajmowali się niemniej aktywnie - ale raczej do Ponar papieża nie zaprowadzą. Tak się tworzą mity... .

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  Akcja ocieplania tej sekty jest mocno zaawansowana, widac boja sie (nieuniknionego) odplywu wiernych (frajerow) to robia gesty w rozne strony byle sie "wybielic"...

 • zapatero222

  Oceniono 3 razy 1

  A zapomniał o zbrodni w PONARACH , gdzie mordowali Niemcy, wspomagani przez ochotnicze litewskie oddziały !

 • antekpociecha

  Oceniono 3 razy 1

  Zajrzano już tak daleko w głąb kosmosu i żadnych bogów nieba i piekła ani śladu a miało być po prostu niebo do góry a piekło na dole zresztą nie wiedzieć dlaczego nadal zawsze wznoszą te swoje w górę w jeden punkt jak gdyby do sztucznego satelity utrzymywanego silnikami na orbicie nad każdym kościołem, choć już ustalono i udowodniono że ziemia i wszystko wokół się przecież kręci a jeśli według nowych teorii ich buk jest wszędzie to na logikę nie trzeba w górę można w bok w dół...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX