Pracownik Biełsatu zwolniony po tym, jak pokazał zdjęcie Dudy przy biurku Trumpa

Ivan Shyla został zwolniony z Telewizji Biełsat. Szefowa stacji tłumaczy, że publikacja słynnego zdjęcia prezydenta przy biurku była jednym z powodów tej decyzji. "Rozkręcił awanturę, która zagraża interesom firmy" - stwierdziła Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Iwan Shyla, menedżer mediów społecznościowych w polsko-białoruskiej telewizji Biełsat, został zwolniony. Jak utrzymuje Shyla, decyzja przyszła po tym, jak na swoim prywatnym profilu na Facebooku opublikował słynne już zdjęcie Andrzeja Dudy przy biurku Donalda Trumpa. Shyla dodał do fotografii krótki komentarz "Z lewej - prezydent Polski". 

Jak opisał Ivan Shyla na Facebooku, zanim doszło do jego zwolnienia, kierownictwo stacji, m.in. dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy, próbowało zablokować wpis. "Powoływała się na interes narodowy, wskazywała, że osoby zatrudnione w telewizji nie mogą na ten temat żartować" - opisał i dodał przy tym, że w jego umowie nie było zapisu na ten temat. Oprócz tego miał być zwolniony mailem.

Romaszewska-Guzy o zwolnieniu: Rozkręcił awanturę, zagrażającą firmie

Do sprawy Shyli, który był zatrudniony w Biełsacie od września 2016 roku, odniosła się Agnieszka Romaszewska-Guzy. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dyrektor Biełsatu potwierdziła, że jednym z powodów zakończenia współpracy ze Shylą było to zdjęcie.

Jak ktoś jest social media managerem, to jest też PR-owcem. W związku z tym nie może sobie wyobrażać, że będzie prowadził dowolne kampanie na Facebooku, ponieważ ma z nami umowę, że będzie prowadził konkretne (...).

- powiedziała Romaszewska-Guzy i dodała, że w Biełsacie jest zasada, by nie włączać się w "kampanie polityczne". Zaznaczyła jednocześnie, że w umowach z pracownikami taka zasada dotychczas nie była zapisywana.

Romaszewska-Guzy powiedziała też, że sprawa zdjęcia nie była przesądzająca. Przełożeni Ivana Shyli mieli mieć poważne zastrzeżenia co do jego pracy.

Miał być zwolniony, został jednak zwolniony w trybie natychmiastowym za rozkręcenie na swoim profilu awantury, która zagraża interesom firmy, w której pracuje

- pisała na Twitterze Romaszewska-Guzy. Dyrektorka Biełsatu oceniła też, że "jak widać z awantury, jaką rozkręcił, był absolutnie niegodny zaufania". Dziennikarka przywołała też inną sprawę, którą ciążyła na Shyle - ten miał szukać "marihuany przez Facebooka". - Wie pan, ile dostaje się na Białorusi za posiadanie narkotyków? To naprawdę nie są już żarty. A to rzuca też cień na naszą stację - wskazała Romaszewska-Guzy.

Szefowa Biełsatu nie chce "polsko-polskiej nawalanki". A kiedyś?

Możecie szanowni Państwo napisać jeszcze 100 postów, że zwalniam dziennikarzy za poglądy i 500 razy podać je dalej. Ale to nie stanie się od tego prawdą. A ja nie dopuszczę by Telewizję Biełsat włączać w polsko-polską nawalankę

- zadeklarowała na Twitterze Romaszewska-Guzy. Wraz z tą deklaracją jeden z internautów przypomniał, jak ona sama komentowała w mediach społecznościowych spotkanie ówczesnego premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Barackiem Obamą. Dopisała pod nim: "Pic i tyle. Niestety".

Telewizja Biełsat

Telewizja Biełsat jest tworzona zarówno przez polskich, jak i białoruskich dziennikarzy. Zaczęła nadawanie w 2007 roku. Stacja jest beneficjentem rządowych dotacji, które przyznaje jej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ostatnio rząd przyznał 20 milionów złotych, co ma umożliwić Biełsatowi funkcjonowanie do końca 2018 roku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (343)
Zdjęcie Dudy i Trumpa. Pracownik Biełsatu zwolniony za publikację fotografii
Zaloguj się
 • pardonsik

  Oceniono 129 razy 77

  Pan siedzi , sługus stoi i skacze koło niego... A propaganda trąbi "suuuuukcesy". Jesteśmy już międzynarodowym dnem przez ta pisowsko-ubecką wszawice.

 • facio60

  Oceniono 60 razy 56

  Zaraz, zaraz. Przecież sam Prezydent chwalił się tym zdjęciem. Pisał, że lewicowcy to wyśmiewają a tymczasem było to sprytne zagranie, dynamiczne, wykazał się chłopskim sprytem i nawet Niemcy go pochwalili.
  Każdy, kulturalny i dobrze wychowany człowiek wie co oznacza taka poza i pozycja naszego Prezydenta jak na zdjęciu. To jest przyjęcie roli szaraka i pogodzenie się z tym, że ktoś ważniejszy i mniej kulturalny może robić co chce a my udamy że pada tylko deszcz.
  Może argumentacja Pana Prezydenta i otoczenia jest dobra dla ciemnoty i ludzi bez kultury ale proszę mieć szacunek dla większości społeczeństwa.

 • kann2

  Oceniono 74 razy 56

  Czy pracownik portalu gazeta.pl zostanie zwolniony za to, że podał, iż dzisiejszymi solenizantami są Bernardyna, Hipolit i Jonasz, a pominął Mateusza? To jest przecież autocenzura polityczna.

 • bacowa

  Oceniono 131 razy 51

  Romaszewska - juniorka weszła w buty mamusi

  obje apolityczne do bólu

 • xsawer

  Oceniono 46 razy 44

  Dymisja za dynamiczne zdjęcie. Córcia godna tatusia, któremu należała się limuzyna i kasa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX