Tajfun Mangkhut dotarł do Hongkongu i południowych Chin. Już są pierwsze ofiary

Tajfun Mangkhut dotarł w niedzielę do wybrzeża Chin, gdzie przyniósł już pierwsze ofiary. Według państwowej telewizji zginęły co najmniej dwie osoby. Tajfun wcześniej zaatakował Filipiny, tam życie straciło 49 osób.

Hongkong i południowe Chiny zostały w niedzielę zaatakowane przez tajfun Mangkhut, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu i silny wiatr. Jego prędkość przekracza 160 kilometrów na godzinę. Są już pierwsze ofiary śmiertelne - chińska państwowa telewizja poinformowała, że zginęły dwie osoby.

Z siedmiu miast w prowincji Guangdong ewakuowano niemal pół miliona ludzi, a znane z hazardu miasto Makau zamknęło kasyna. Odwołano także w najbliższych dniach zajęcia w niektórych szkołach i ograniczono publiczny transport. W Hongkongu sparaliżowany został ruch lotniczy.

Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domach. Ewakuowano osoby mieszkające w niskich budynkach położonych najbliżej linii brzegowej. Narodowe centrum meteorologiczne jeszcze przed nadejściem tajfunu ostrzegało władze Chin, by przygotowały się na możliwe katastrofy.

Zniszczenia po przejściu tajfunu Mankghut na Filipinach

W sobotę rano tajfun dotarł na Filipiny, gdzie w wielu budynkach zerwał dachy, pozostawił zalane drogi i doprowadził do lokalnych podtopień.

Najwięcej osób zginęło wskutek osunięć ziemi. Łącznie życie straciło tam co najmniej 49 osób.

Sprzątanie po huraganie Florence

Mieszkańcy Karoliny Północnej w Stanach Zjednoczonych rozpoczęli usuwanie skutków huraganu Florence, jaki uderzył w ten stan w miniony piątek. Liczba ofiar wzrosła do 14. Na większości obszarów, przez które przeszedł huragan Florence, zniesiono już nakazy ewakuacji. 

Meteorolodzy nadal ostrzegają przed powodziami. W obawie przed wylaniem rzek wydano nakaz ewakuacji 7 tysięcy 500 mieszkańców przedmieść Fayetteville. Poziom wody w wielu miejscach nadal się podnosi.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (11)
Tajfun Mangkhut dotarł do Hongkongu i południowych Chin. Już są pierwsze ofiary
Zaloguj się
 • hipis3308

  Oceniono 13 razy 1

  Wzrost siły niszczycielskiej wiatrów i ich większa częstotliwość na całym świecie, dopiero się zaczyna, co widać nawet na przykładzie Polski, gdzie 20 i więcej lat wstecz, nie było żadnych trąb powietrznych. Wszystko to jest związane z ociepleniem klimatu, do którego ostatnimi czasy człowiek się bardzo przyczynił.

 • nanorobot

  Oceniono 7 razy 1

  Najśmieszniejsze jest to, iż w czasie takich tajfunów umiera mniej osób niż w analogicznym czasie kiedy ich nie ma. Wiadomo. Każdy siedzi wtedy na tyłku w domu i nie ma kto ginąć w wypadkach drogowych, padać ofiarom zabójstw, spadać z drabiny przy wieszaniu firanek ...

 • janscania

  Oceniono 2 razy 0

  Nasze Dziecko tam studiuje i nie jest nam do śmiechu....

 • 31.februarius

  Oceniono 17 razy -1

  a jakiś kotek się już uratował? ...

 • haha-to-ja

  Oceniono 14 razy -2

  a takie ładne tweety z lewitujacym stołem z hong hongu a dziennikarz odbębnił i nawalił. Dałbym śmieciówkę z 2zl za artykuł:)

 • Adam Pier

  Oceniono 3 razy -3

  Już są ofiary? Super!!! Myślałem że trochę podmucha i skończy się na szukaniu kotów i zbieraniu śmieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX