Tajfun Mangkhut uderzył w Filipiny i idzie w stronę Chin. Zagrożone miliony mieszkańców

Tajfun Mangkhut nad ranem uderzył w Filipiny. Po "wejściu" na ląd stracił na swojej mocy. Mimo to służby na wyspie Luzon są w gotowości. Istnieje duże zagrożenie związane z osuwiskami wywołanymi przez ulewy.

Manghkut nad ranem uderzył w rolniczą prowincję Cagayan, położoną na wybrzeżu Luzon - największej wyspy Filipin. Jako pierwsze ucierpiało miasto Baggao, które często boryka się z osuwiskami ziemi.

Mangkhut uderzył w Filipiny. Brak prądu, paraliż komunikacyjny

W stolicy regionu, według informacji przekazanych przez lokalne władze, wiatr zerwał z budynków większość dachów. Tajfunowi towarzyszy wiatr wiejący z prędkością ponad 200 km/h. Z terenów najbardziej zagrożonych ewakuowano kilkadziesiąt tysięcy osób. W regionie, dla którego tajfun stanowi zagrożenie, mieszka ponad 5 milionów ludzi.

Na północy Filipin zawieszono połączenia lotnicze, wstrzymana została też żegluga morska. Z powodu zalania dróg sparaliżowany jest też transport lądowy. Wiejący z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę (wcześniej ok. 270 km/h) wiatr zrywa dachy w większości budynków. Przy wybrzeżu fale mogą mieć 6 metrów wysokości.

Mangkhut nadciąga nad Chiny

Jak podaje agencja Associated Press, Centrum Ostrzegania przed Tajfunami na Hawajach, które wcześniej przyznało Mangkhutowi piątą kategorię w południe czasu lokalnego "zdegradowało" tajfun do kategorii czwartej. W ten sposób Mangkhut przestał być supertafjunem.

Mangkhut przemieszcza się na północ i stanowi również duże zagrożenie dla Chin. W prowincji Fujian ewakuowano już ponad 50 tys. ludzi, ok. 11 tys. statków musiało wrócić do portu. Zagrożona jest także prowincja Guangdong, gdzie tajfun może uderzyć w niedzielne popołudnie.

Więcej o:
Komentarze (16)
Tajfun Mangkhut uderzył w Filipiny i idzie w stronę Chin
Zaloguj się
 • Ansuz Odyn

  Oceniono 17 razy 3

  "Tajfun Mangkhut uderzył w Filipiny i idzie się w stronę Chin."

  Naprawdę IDZIE?
  Sądziłem, że chodzą jedynie żywe stworzenia o byty nieożywione PRZESUWAJĄ SIĘ, PRZEMIESZCZAJĄ, ZMIENIAJĄ POŁOŻENIE, etc...

 • Ania Sarnowska

  Oceniono 6 razy 2

  Drodzy "redaktorzy ". Wystarczy raz przeczytać To, co się napisało. Polecam tę metodę. Idzie się tego nauczyć.

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 2

  Borze, po fotkach widać, że to istny Armageddon był (jest)!

 • total_immersion

  Oceniono 20 razy 0

  Szkody po tajfunie Manghut bedzie mozna odbudowac przez rok , dwa.
  Zeby odbudpwac szkody po tajfunie kaczynski beda potrzebne dziesieciolecia.

 • trotylztupolewa

  Oceniono 5 razy -1

  Taki babol na głównej ja pierdziele xD

 • maks1956

  Oceniono 16 razy -2

  taki tajfun przydałby się w sejmie by wykurzyć wszystkich pisowców i partie Kukiza

 • dzi1a

  Oceniono 10 razy -2

  Pamiętam jak W.Geyroski podróżował z takim czekoladkowym tłumaczem języka francuskiego i tak cudnie oni sobie spoglądali w oczęta . Miłość.

 • szabepio

  Oceniono 17 razy -3

  Kara dla chin za CO2 jest zasłużona i oczywista. Ale filipin? to chyba za turystykę dla pedofilów w sutannach. W Polsce karą za to jest PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX