Są kolejne ofiary śmiertelne Florence. Ale huragan osłabł i zmienił się w burzę tropikalną

W wyniku uderzenia huraganu Florence, który dotarł w piątek do wybrzeża Stanów Zjednoczonych, zginęły już co najmniej cztery osoby. Huragan przyniósł też sporo zniszczeń.

Matka i kilkumiesięczne niemowlę zginęli po tym, jak na dom w Wilmington w Karolinie Północnej spadło drzewo - poinformowała lokalna policja. Ojciec dziecka z obrażeniami trafił do szpitala. To efekt uderzenia huraganu Florence, który w piątek dotarł do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Kobieta i niemowlę są najprawdopodobniej pierwszymi ofiarami huraganu. Na zdjęciu NBC widać strażaków, którzy wspólnie modlą się przy zawalonym domu, w którym zginęła matka i dziecko.

Jak podają amerykańskie, w Karolinie Północnej zginęły kolejne dwie osoby. W hrabstwie Pender kobieta dostała zawału serca i zmarła, ponieważ ratownicy nie mogli do niej dotrzeć. Z kolei w hrabstwie Lenoir jedna osoba zginęła podczas podłączania generatora.

Słabszy, ale nadal groźny

Prędkość towarzyszącego huraganowi Florence wiatru jeszcze około 21:00 polskiego czasu wynosiła 140 km/h, co oznacza, że był huraganem pierwszej kategorii - znacznie słabszym niż jeszcze kilka dni temu. Teraz powoli przesuwa się wzdłuż wybrzeża w kierunku turystycznej miejscowości Myrtle Beach. 

Dwie godziny później, kiedy prędkość wiatru zmalała do około 110 km/h, status Florence zmieniony został na "burzę tropikalną". Taką informację podało National Hurricane Centre. W komunikacie zastrzeżono jednak, że żywioł nadal stanowi zagrożenie dla życia i prognozowane są dalsze zalania Karoliny Północnej i Południowej.

Huragan Florence w Stanach Zjednoczonych

Żywioł spowodował też pierwsze zniszczenia. Ponad 600 tys. mieszkańców Karoliny Północnej straciło prąd. W miejscowości New Bern doszło do powodzi. Ekipy ratownicze ewakuowały z domów ok. dwustu osób. Kilkadziesiąt osób ewakuowano z hotelu w Jacksonville, gdzie silny wiatr uszkodził strukturę budynku.

Meteorolodzy ostrzegają nie tylko przed niszczycielskim wiatrem, ale również przed znaczącymi opadami. W niektórych miejscach spadnie nawet 100 cm deszczu.

Przed nadejściem Florence władze USA wydały nakaz ewakuacji na obszarze zamieszkanym przez 1,7 miliona Amerykanów. Duża część z nich pozostała jednak w domach.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (20)
Są kolejne ofiary śmiertelne Florence. Ale huragan osłabł i zmienił się w burzę tropikalną
Zaloguj się
 • try jon

  Oceniono 15 razy 11

  Kuźwa niw chrzańić. Napisać jak sie czuje Antoni w tym momencie.

 • qqracza

  Oceniono 14 razy 4

  Wieje wiatr i pada deszcz. Katastrofa. Już cztery osoby zginęły. Jak żyć? W wypadkach drogowych W USA dziennie ginie więcej osób.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 22 razy 2

  Powódź w prowincjonalnym miasteczku. Ewakuacja ludności. Wojsko puka do kaplicy:
  - Proszę księdza, niech ksiądz ucieka! Ksiądz się utopi!
  - Nigdzie nie idę, wierzę w Opatrzność Boską.
  Po trzech godzinach ksiądz siedzi na ostatnim piętrze parafii. Podpływają motorówką:
  - Proszę księdza, niech ksiądz ucieka! Ksiądz się utopi!
  - Nigdzie nie idę, wierzę w Opatrzność Boska.
  Minęły kolejne godziny, ksiądz na szczycie dzwonnicy. Podpływają znowu.
  - Proszę księdza, niech ksiądz ucieka! Ksiądz się utopi!
  - Nigdzie nie idę, wierzę w Opatrzność Boska.
  Piętnaście minut i ksiądz już z wyrzutami u Pana Boga.
  - Panie Boże, no jak tak można? Swojego wiernego sługę zawieść? A tak wierzyłem w Opatrzność...
  Nagle Głos z niebios:
  - Głupcze! Trzy razy po ciebie ludzi wysyłałem!

 • Krzysztof Baraniecki

  Oceniono 2 razy 2

  Uciekali.
  Z wtorku na środę w nocy o1:00 w North Carolinie i Virginii wszystkimi pasami jechali do D.C. Washington.
  Potem do New Jersey było pisto.
  Ale droga była OK.
  Bez deszczu wielkiego i wiatru.

 • kisssmyass

  Oceniono 3 razy 1

  najstraszniejsza wiadomość z tego wszystkiego to to że strażacy się modlą zamiast ratować! Może jednak to nie jest dobry czas na modły?

 • floridian51

  0

  Żarty żartami ale ciągle znajdowane są ofiary tego huraganu. Jak do tej pory zginęło 25 osób - 19 w Karolinie Płn i 6 w południowej. Kilka miast jest pod wodą a fala powodziowa z rzek osiagnie stan maksymalny dopiero za kilka dni.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 26 razy 0

  << zawalone drzewo >>
  Czerskie, litosci !

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 24 razy -2

  Darwin się w grobie ze śmiechu przewraca. Było mówione: ewakuować się. Ale nie, tacy wiedzą lepiej...

 • jozbieszczad

  Oceniono 25 razy -3

  Świat się zmienia :

  Salvini: Za kilka miesięcy będziemy rządzić Europą

  Salvini, który uczestniczył w Wiedniu w konferencji ministrów spraw wewnętrznych UE na temat migracji, powiedział tam w piątek: "Jestem przekonany, że za kilka miesięcy będziemy rządzić Europą razem z Viktorem Orbanem".

  Ugrupowanie Salviniego, Liga, głosowało w środę w Parlamencie Europejskim przeciwko rezolucji wzywającej kraje Unii do uruchomienia artykułu 7 wobec Węgier.

  Odnosząc się do wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku, szef włoskiego MSW stwierdził: "W przyszłym roku całkowicie zmienimy Europę, wykluczając socjalistów z jej rządu i umieszczając w centrum prawo do życia, pracy, rodziny, bezpieczeństwa".

  "Pracujemy - dodał - z innymi partiami, narodami i europejskimi rządami, by zmienić historię tego kontynentu w maju przyszłego roku"

  interia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX