Supertajfun Mangkhut zbliża się do Filipin. Trwa masowa ewakuacja, zagrożonych 5 milionów osób

Tajfun Mangkhut

Tajfun Mangkhut (Fot. Aaron Favila / AP Photo)

Na Filipinach trwa ewakuacja mieszkańców terenów najbardziej zagrożonych przez supertajfun Mangkhut. Piętnasty i najsilniejszy w tym roku tajfun uderzyć ma w największą wyspę Filipin w sobotę nad ranem czasu lokalnego. Na trasie supertajfunu mieszka ponad 5 milionów osób.

Supertajfun Mangkhut zbliża się do północno-wschodnich Filipin. Jak podaje agencja Associated Press, zagrożonych jest 5 milionów mieszkańców tego kraju. W wielu rejonach trwają ewakuacje.

Synoptycy przewidują, że Mangkhut dotrze do wybrzeża w sobotę nad ranem i w pierwszej kolejności odczują go mieszkańcy prowincji Cagayan, położonej na wyspie Luzon. Wiele osób zabezpiecza swoje domy i gromadzi żywność.

- Ludzie kupują drewno, gwoździe, druty, sklejki i parasole - wylicza właściciel miejscowego hotelu Benjamin Banez. Dwa lata temu tajfun uszkodził jego budynek. - Modlimy się, by tym razem było mniej zniszczeń, chociaż wiemy, że Mangkhut jest bardzo silny - mówi.

Władze Filipin zaapelowały do mieszkańców o przygotowanie się na przyjście żywiołu i pozostanie w domach. Tereny, przez które przejdzie Mangkhut, to regiony wiejskie, w dużej mierze zamieszkiwane przez ubogą ludność. Wiele osób mieszka tam w prowizorycznych, lekkich konstrukcjach, które mogą łatwo ulec zniszczeniu przy silniejszym wietrze.

Tajfun zbliża się na początku sezonu zbioru ryżu i kukurydzy. Rolnicy starają się w miarę możliwości ratować uprawy.

Mangkhut zbliża się do Filipin

Supertajfun Mangkhut niesie ze sobą wiatr wiejący z prędkością ponad 200 km/h, a w porywach przekraczający nawet 250 km/h. Synoptycy prognozują, że w trakcie uderzenia tajfunu w wybrzeże wyspy Luzon fale morskie będą miały ponad 6 metrów wysokości. Mangkhut to jednak nie tylko wiatr, ale także intensywne opady deszczu, które mogą wywołać osunięcia ziemi i gwałtowne powodzie.

Synoptycy przewidują, że Mangkhut w poniedziałek dotrze do Chin. Wówczas jego siła nieco osłabnie - wiatr będzie wiał z prędkością ok. 175 km/h. Władze Hongkongu ostrzegają mieszkańców i zalecają śledzenie bieżących informacji meteorologicznych.

W trzech chińskich prowincjach - Guangdong, Guangxi i Hainan - ograniczono transport, a ludzie są przenoszeni w głąb lądu. Tylko w Guangdong utworzono niemal 4 tys. schronisk. Wstrzymano również przeprawy promowe między Gunagdong i Hainan. W prowincji Fujian zamknięto plaże.

Huragan Florence w Stanach Zjednoczonych

Filipiny przygotowują się na nadejście tajfunu, a do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych dotarł huragan Florence. Jest znacznie słabszy niż kilka dni temu, ale nadal bardzo groźny. Huragan wyrządził już pierwsze szkody.

Florence uderzył w rejonie stutysięcznego miasta Wilmington w Karolinie Północnej. Teraz powoli przesuwa się wzdłuż wybrzeża w kierunku turystycznej miejscowości Myrtle Beach. Prędkość towarzyszącego mu wiatru wynosi 140 km/h.

Przed nadejściem Florence władze USA wydały nakaz ewakuacji na obszarze zamieszkanym przez 1,7 miliona Amerykanów.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Znasz reguły ortografii? To ten quiz jest jedynie formalnością
1/19Mam ochotę zagrać w __, wiesz, gdzie jest lotka?
Zobacz także
 • Huragan Florence i jego efekty. Ulice miast na wschodnim wybrzeżu miast znalazły się pod wodą Huragan Florence właśnie uderzył w USA. I jest groźny. "Znaki latają nad drogami"
 • Huragan Florence w USA Niszczycielski huragan Florence dociera do USA. "Zaczęła od podarcia flagi"
 • Tajfun Mangkhut Jest potężniejszy od Florence i niesie katastrofę. Do Azji zbliża się supertajfun Mangkhut
Komentarze (5)
Supertajfun Mangkhut zbliża się do Filipin. Trwa masowa ewakuacja, zagrożonych 5 milionów osób
Zaloguj się
 • ale_w_kolo

  Oceniono 4 razy 0

  Filipińczycy powinni go po prostu zastrzelić jak większość swoich "problemów"?

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy -3

  "W prowincji Fujian zamknięto plaże."
  ============================
  A plażowiczów ewakuowano do solariów? :-)

 • haha-to-ja

  Oceniono 17 razy -5

  Ciekawe kiedy huragan kaczor dotrze na czerską,

  Z tą wysmakowaną architekturą budynku będzie jeszcze mniejszy problem niż rzetelnością dziennikarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje