Niszczycielski huragan Florence dociera do USA. "Zaczęła od podarcia flagi"

Huragan Florence już dał o sobie znać. Silny wiatr odczuwalny jest na wybrzeżu. Główne uderzenie nastąpi w piątek. Mimo zagrożenia, nie wszyscy chcą się ewakuować.

Fale uderzają o wybrzeże USA, towarzyszą im silny wiatr i ulewny deszcz. Huragan Florence dociera do Karoliny Północnej. Media publikują pierwsze zdjęcia.

Na tym z ABC News widać łopoczącą na wietrze podartą flagę USA. "Florence zaczęła od podarcia flagi na przylądku Cape Fear w Karolinie Północnej" - pisze synoptyk TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Na ujęciach CNN widać z kolei, że woda zaczęła wdzierać się w głąb lądu. Niesamowite wrażenie robią zdjęcia z kosmosu, na których Florence wygląda jak gigantyczny wir.

Huragan Florence. "Zabójczy żywioł"

Skutki huraganu Florence, który z całą mocą uderzy w piątek, mogą być bardzo dotkliwe dla mieszkańców Karoliny Północnej i Południowej w USA. I chociaż Florence jest obecnie huraganem drugiej kategorii (prędkość towarzyszącego mu wiatru, która jeszcze wczoraj rano przekraczała 220 km/h, spadła do 165 km/h), to ludzie muszą mieć się na baczności.

Nie wolno nam spocząć. Bądźcie czujni. Ten żywioł jest zabójczy. Dziś zagrożenie staje się rzeczywistością - ostrzega gubernator Karoliny Północnej.

Ewakuacją objęto na razie 1,7 mln mieszkańców, ale huragan Florence zagraża o wiele większej liczbie ludzi. Katastrofalne skutki może przynieść nie tylko wiatr, lecz także powódź. Florence będą towarzyszyć kilkumetrowe fale.

Nie wszyscy podporządkowali się wezwaniom amerykańskich służb do ewakuacji. Niektórzy liczą na to, że przetrwają huragan w zabezpieczonych workami z piaskiem domach, ze zgromadzonymi wcześniej zapasami wody, żywności i paliwa. Ludzie, których reporter CNN spotkał na plaży mówią, że nie zamierzają opuszczać swoich domów, że czują się bezpiecznie.

Reporterzy telewizji MSNBC informowali z kolei, że część osób próbuje nawet surfować na falach, które robią się coraz bardziej groźne. 

Drogę huraganu Florence możesz obserwować na mapie Windy, którą umieszczamy poniżej.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (20)
Huragan Florence w USA. "Zaczęła od podarcia flagi"
Zaloguj się
 • floridian51

  Oceniono 6 razy 4

  Huragan nie musi być kategorii 5-tej, żeby wywołać katastrofalne zniszczenia. Ja mieszkam w Karolinie Płn od wielu lat i wiem, że najwieksze zniszczenia i ofiary w ludziach były spowodowane przez "słabe" huragany. 51 osób zgineło kiedy Floyd (kat 2) spiętrzył wody w rzekach i kanałach wpadających do oceanu i spowodował katastrofalną powódź we wschodniej części stanu. Dwa lata temu miasto Lumberton zostało zatopione przez deszcz z Matthew (kat 1) i zginęło wtedy 26 osób. Kiedy spadnie 1000 mm deszczu w 36 godzin (1.5 raza wiecej niż w Warszawie w ciagu roku!) i huragan wywoła gwałtowne burze i liczne tornada 100-300 km od jego centrum wtedy żarty się skończą. Tem huragan ma 400 km średnicy będzie stał prawie w jednym miejscu przez 2 dni. Ci co się ewakuowali wiedzą co robią.

 • felusiak1

  Oceniono 19 razy 3

  W amerykańskiej telewizji straszenie na całego. "Najsilniejszy huragan w historii. Takiego jeszcze nie było". A wyglada na to, ze bedzie więcej deszczu niż wiatru. No i oczywiscie nie moze obejść się bez Trumpa. Okazuje się, że to jego wina. Gdyby nie wystapil z Paryskiego Porozumienia to huraganu nie byłoby. Pamietam przed laty Bush wywoływal trzesienia ziemi. Wyglada na to, ze w mediach coraz wiecej głupich ludzi.

 • wesslingharald

  Oceniono 10 razy 2

  Ewakuacja prawie 2 milionów ludzi? Służby w stanie gotowości? I bardzo dobrze! To doskonałe ćwiczenia, test i zaprawa, żywy poligon dla wszystkich możliwych instytucji i służb, dla amerykańskiej floty i dla armii. A po huraganie praca, praca, praca, dla ludzi i dla firm. Jednym słowem Florence tylko... wzmocni USA. Radość co poniektórych z tego "nieszczęścia" jest mocno nieuzasadniona. :)

 • popieramkukiza

  Oceniono 9 razy 1

  Pewnie flagi szyją w Chinach.

 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  U nas juz by oskarzano huragan o "zniewage symboli panstwowych" a prymas rzucil klatwe na zywiol i mialby przekichane tylko tam nie znaja sie na magii jak my i jak sobie "radzic" 😛😀😂😎😈😃😅

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 0

  Ten huragan, to poważna sprawa, skoro

  ucieka praed nim nawet US NAVY !

 • mate29

  Oceniono 2 razy 0

  Sekretarz energii USA Rick Perry oznajmił, że Waszyngton ma prawo do wykorzystywania energetyki jako środka wywierania presji do karania krajów za „niecywilizowane" zachowanie.

 • antymemo

  Oceniono 2 razy -2

  www.youtube.com/watch?v=8FoUvbMqX0g

 • waapi

  Oceniono 12 razy -8

  Trump nie chciał redukcji zanieczyszczenia to dostanie huraganem, prawda!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX