Jest potężniejszy od Florence i niesie katastrofę. Do Azji zbliża się supertajfun Mangkhut

Oczy całego świata zwrócone są teraz w stronę Stanów Zjednoczonych, w których wybrzeże uderzyć ma huragan Florence. Tymczasem ogromna katastrofa grozi Azji. W stronę Filipin nadciąga niszczycielski supertajfun Mangkhut.

W piątek w południowo-wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych uderzyć ma huragan Florence. Zagrożone są przede wszystkim Karolina Północna i Południowa. Z terenów, w które może uderzyć Florence ewakuacją objętych jest 1,7 mln osób.

Z ogromnym zagrożeniem zmierzą się lada chwila także Filipiny

Supertajfun Magkhut. Zagrożenie dla milionów osób

W związku z supertajfunem Mangkhut trwa tam obecnie ewakuacja tysięcy ludzi. W sobotę tajfun może uderzyć w Luzon, największą wyspę archipelagu Filipin. Zamieszkiwana jest przez ok. 40 mln osób. 

Filipińskie władze szacują, że skutki supertajfunu mogą dotknąć około 4 milionów 300 tysięcy osób, z czego 800 tysięcy żyje w ubóstwie. Mangkhut wciąż przybiera na sile. Obecnie towarzyszy mu wiatr sięgający w porywach do 230 km/h. Szacuje się, że po uderzeniu w Filipiny prędkość wiatru przekraczać może nawet 300 km/h.

Filipiny przygotowują się na powodzie i osunięcia ziemi. Po zmianie prognozowanej trasy supertajfun ominie Tajwan. Na początku przyszłego tygodnia dotrzeć ma nad Hongkong i kontynentalne Chiny.

"Większy, silniejszy, bardziej niebezpieczny"

- Mangkhut jest większy, silniejszy i bardziej niebezpieczny niż Florence - powiedział CNN meteorolog Brandon Miller. - W każdym miejscu, gdzie uderzy tajfun, zobaczymy bardziej znaczące i destruktywne efekty - dodał.

Miller podkreśla, że Florence dokona więcej zniszczeń w infrastrukturze, ale to Mangkhut stanowi większe zagrożenie dla życia. - Uderzy silniejszym wiatrem, na większym obszarze i spowoduje większy sztorm - tłumaczy.

Wiele wskazuje na to, że Mangkhut zyska taką siłę jak supertajfun Haiyan, który w 2013 r. spowodował na Filipinach śmierć 6 tys. osób. Haiyan uderzył jednak w bardziej zaludnione tereny.

Więcej o:
Komentarze (48)
Supertajfun Mangkhut. Jest potężniejszy od Florence, uderzy w Azję
Zaloguj się
 • stach_79

  Oceniono 26 razy 8

  Oczywiscie ani slowa o globalnym ociepleniu. A pownno byc - ten huragany i tajfuny to efekt bardzo nagrzanych oceanów. Srednia temperatura w tym roku podniosla sie dosc mocno. Bedziemy mieli coraz wiecej i coraz silniejsze huragany...

 • sztadeu

  Oceniono 15 razy 7

  Teraz będzie coraz więcej tajfunów,lub huraganów

 • stanislawperkoz

  Oceniono 8 razy 6

  Natura zawsze bierze wszystko, co chce, jak chce i kiedy chce...

 • u_corsu

  Oceniono 6 razy 2

  Zanim dotrze do Chin, przywroci do natury chinskie "nabytki" terytorialne na Morzu Poludniowochinskim....

 • jan-ru

  Oceniono 1 raz 1

  Pisiory rzuciły kasą bo na forum szaleją ich boty

 • loneman

  Oceniono 5 razy 1

  Prawica i umyslowe ameby nie wierza oczywiscie w zagrozenie mowiac "dalibysmy mu rade" 😍😑

 • arson-klarson

  Oceniono 3 razy 1

  Trzeba się modlić. Zepsucie ludzi osiąga szczyty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX