Kolejne sygnały radiowe nadchodzą z innej galaktyki. FRB 121102 wysłał 72 błyski

Sztuczna inteligencja pozwoliła naukowcom na wyłapanie szybkich fal radiowych, które wysyła obiekt nazwany FRB 121102 i choć trochę uporządkować wiedzę na jego temat. Według niektórych takie sygnały mogą być wysyłane przez obcą cywilizację.

W ramach programu Breakthrough Initiatives (jego współzałożycielem był Steven Hawking), którego celem jest badanie Wszechświata, prowadzony jest też projekt Breakthrough Listen - próba odnalezienia dowodów na istnienie pozaziemskiej inteligencji. Listem jest realizowane wspólnie z SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), innym projektem naukowym poszukującym kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami.

Jak poinformowano 10 września, badaczom udało się dokonać nie lada przełomu. Dzięki sztucznej inteligencji i zaawansowanym algorytmom, w ramach projektu Breakthrough Listen, udało się namierzyć 72 nowe szybkie błyski radiowe, pochodzące z nieznanego źródła. Do odnalezienia ich w kosmosie potrzebne było przeanalizowanie 400 terabajtów danych z 2017 roku.

Obiekt, który je wysyła, oznaczony jest jako FRB 121102 i od Ziemi oddalony jest o 3 miliardy lat świetlnych.

Zagadkowe FRB 121102. Inna cywilizacja czy gwiazda?

FRB 121102 to także jedyny znany ludzkości obiekt, który powtarza emisje radiowe. Badacze skupili się na FRB (fast radio burst), czyli szybkich sygnałach radiowych, będących silnymi i niezwykle krótkimi źródłami promieniowania radiowego.

FRB mogą generować gwiazdy lub czarne dziury, ale pojawiają się teorie, że mogą pochodzić od pozaziemskich cywilizacji. Dopiero od 2007 roku odkryto sygnały tego typu, przeważnie występują bez ostrzeżenia i są jednorazowe. Wyjątkiem jest właśnie wspomniany FRB 121102, który zaobserwowano po raz pierwszy w 2012 roku.

FRB 121102 powtarzał się od tamtego czasu kilka razy, w 2016 roku odnotowano aż 15 powtórzeń sygnału z tego samego miejsca. Naukowcy wskazują, że generować go może gwiazda neutronowa

Jak wskazują naukowcy, sygnały z FRB 121102 nie tworzyły regularnego wzoru, a to może pomóc w przyszłości w szybszym lokalizowaniu podobnych anomalii w kosmosie.

Niezależnie od tego, czy FRB okażą się sygnałami z pozaziemskiej technologii, Breakthrough Listen pomaga w przesuwaniu granic w zakresie naszej wiedzy o wszechświecie

- wskazują badacze w podsumowaniu opublikowanym na stronach Breakthrough Initiatives.

Więcej o:
Komentarze (208)
FRB 121102. Nowe informacje naukowców. Sygnały się powtarzają
Zaloguj się
 • poszum

  Oceniono 22 razy 18

  Czy to znaczy ze mozna sobie posluchac muzyki nie z tej ziemi ?

 • sekanx

  Oceniono 38 razy 14

  To odbicia fal z Torunia. Mają duży zasięg i pędza z prędkością wyższą od światła.

 • wiceherszt

  Oceniono 31 razy 13

  Panowie naukowcy harcują sobie tak samo wesoło, jak "redaktorzy" z Gazwybu z ich "pozaziemskimi galaktykami". Co do meritum, jeśli sygnały z czegoś odległego od nas o 3 miliardy lat świetlny wysłała jakaś "rozumna cywilizacja", to albo już dawno jej nie ma, albo jest o 3 miliardy lat przed ludzkością, która z małpiszonów buszujących po drzewach zaczęła przekształcać się w coś rozumnego dopiero stosunkowo niedawno, przynajmniej w astronomicznej skali, a i to nie wszędzie, co widać po osobach zatrudnionych przy ulicy Czerskiej. Z cywilizacją o 3 miliardy lat do przodu nie mamy o czym rozmawiać, podobnie jak ona z nami. To tak, jakby zejść do piwnicy i próbować nawiązać rozmowy z karaluchami.

 • mamut_wlochaty

  Oceniono 11 razy 9

  "Obiekt, który je wysyła, oznaczony jest jako FRB 121102 i od Ziemi oddalony jest o 3 miliardy lat świetlnych" - czyli, krótko mówiąc, nie tylko owa cywilizacja (jeżeli była), ale i jej macierzysta planeta, a nawet cały ten układ, dawno już nie istnieją...

 • firelokoko

  Oceniono 14 razy 8

  To ruscy na stacji kosmicznej podgrzewają pierogi ruskie w kuchence mikrofalowej.

 • mln79

  Oceniono 10 razy 8

  Szybkie fale radiowe? A są wolne? Myślałem, że prędkość promieniowania elektromagnetycznego w próżni jest stała, ale widać redaktorzy z Czerskiej obalili teorię Einsteina. Nobel murowany.

  A Hawking miał na imię Stephen, nie Steven. Chyba, że chodzi o innego Hawkinga niż niedawno zmarły wybitny fizyk brytyjski.

 • ireksz

  Oceniono 18 razy 8

  Pewnie wysla Maciorevicha by z nimi negocjowal!! On ma najwieksze doswiadczenie w 'dochodzeniu do prawdy'

 • kingsizemax

  Oceniono 48 razy 8

  Miliardy lat świetlnych?To niemożliwe, przecież Bozia stworzyła świat zaledwie kilka tysięcy lat temu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX