Sześć elektrowni atomowych na drodze huraganu Florence. Naukowcy nie kryją obaw o jedną z nich

Na terenach, w które uderzy huragan Florence, znajduje się sześć elektrowni atomowych. Władze USA zapewniają, że nie ma zagrożenia bezpieczeństwa, aczkolwiek eksperci nie kryją wątpliwości.

We wschodnich stanach USA, zwłaszcza Karolinach: Północnej i Południowej, trwają przygotowania na żywioł, jaki niesie za sobą huragan Florence. Przymusowo ewakuowano już około 1,5 miliona ludzi, a huragan Florence został nazwany przez gubernatora Karoliny Północnej Roya Coopera "potworem".

- Wiatr i fale, które przyjdą z tym huraganem, będą silniejsze od wszystkiego, co dotychczas widzieliście - mówił Cooper.

Huragan Florence ma przyznaną czwartą kategorię w pięciostopniowej skali, niesie za sobą wiatr o prędkości do nawet 210 km/h. Według prognoz huragan Florence uderzy w wybrzeże USA w piątek 14 września, a później jego centrum przejdzie na ląd.

Huragan Florence. 6 elektrowni atomowych zagrożonych

Jak donosi CNN, na drodze huraganu Florence znajduje się aż sześć elektrowni atomowych. Siłownie jądrowe są położone w Północnej i Południowej Karolinie.

Jeff Byard z FEMA (Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego) zapewnił jednak, że agencja nie jest zaniepokojona tym faktem.

- Te elektrownie są utwardzone, mają zapasowe generatory. Oczywiście, śledzimy i monitorujemy rozwój sytuacji, ale w tej chwili nie skupiamy się na elektrowniach atomowych - oznajmił Byard.

Naukowcy mają obawy przed nadejściem huraganu Florence

Z kolei Union of Concerned Scientists, zrzeszające naukowców, ma wątpliwości co do bezpieczeństwa jednej z elektrowni atomowych przed nadejściem huraganu Florence. Według nich brakuje informacji na temat tego, czy siłownia jądrowa Brunswik w Północnej Karolinie wytrzyma skutki ewentualnej burzy lub powodzi.

Organizacja wskazuje, że nie są dostępne publiczne informacje na temat tego, że instalacje w Brunswik zostały zmodernizowane, by ochronić elektrownię atomową przed powodzią.

Obawy wokół bezpieczeństwa elektrowni atomowych spotęgowały wydarzenia z 2011 roku z Japonii, gdzie po trzęsieniu ziemi i tsunami doszło do uszkodzenia siłowni jądrowej w Fukushimie.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (42)
Huragan Florence. 6 elektrowni atomowych na drodze żywiołu
Zaloguj się
 • jozbieszczad

  Oceniono 24 razy 12

  Potężny tajfun Mangkhut z wiatrem przekraczającym 250 km/h zbliża się do północnych Filipin, Tajwanu oraz wybrzeża Chin. Może być najsilniejszym takim żywiołem w Hongkongu od rozpoczęcia w tym porcie pomiarów prędkości wiatru .

 • stanislawperkoz

  Oceniono 13 razy 5

  jak zwykle, strachy na lachy...

 • ama_leta

  Oceniono 7 razy 3

  Patrzac na to jak bezbronny jest statystyczny wietnamczyk (zbierajacy ryz albo sprzedajacy miotly z malego wozeczka) mysle ze powinnismy skierowac oczy i “modlitwy” na wschod.
  No ale to takie niepoprawne politycznie..

 • Jan Paweł VI

  Oceniono 2 razy 2

  Ameryka da radę w ich przypadku każda katastrofa to rozwój gospodarczy u ruskich największe manewry w Ameryce najwiekrza ewakuacja a w Polsce rządy pisuaru chociaż jest po robocie na co popatrzec

 • student_zebrak

  Oceniono 4 razy 2

  na taki wiatr to atomowe lepsze niz wiatraki czy panele

 • ama_leta

  Oceniono 16 razy 2

  Z tego co sprawdzalam w Azji maja super tajfun o podobnej sile.
  Gw martwi sie o hAmeryke

 • jaja-kaczora

  Oceniono 5 razy 1

  wszystko Fake-News dodala swinia Piggy w rozowej peruce! "Make America great again"-dodala Piggy jeszcze! IU tak trzymac!!!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 5 razy 1

  to wszystko winaekoterrorystow i Lewactwa! Powiedziala w Bialym Domu swinka Piggy w rozowej peruce!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX