Artykuł 7 wobec Węgier? PE dziś decyduje. Orban: Potępiacie nasz naród, odrzucam ten szantaż

- Zamierzacie potępić nie tylko rząd, lecz nasz kraj oraz naród. Z całą stanowczością muszę odrzucić ten szantaż, że musimy wspierać migrację - mówił Viktor Orban w PE. Dziś europejski parlament zdecyduje ws. uruchomienia art. 7 wobec Węgier.

We wtorek odbyła się debata w Parlamencie Europejskim na temat praworządności na Węgrzech. Część europosłów wskazywała na to, że wobec Węgier należy uruchomić artykuł 7. unijnego traktatu, tak samo jak wobec Polski.

W środę Parlament Europejski zdecyduje, czy należy uruchomić art. 7 Traktatu o UE wobec Węgier - potrzeba do tego większości 2/3 głosów europosłów.

Według raportu parlamentu na Węgrzech doszło między innymi do ograniczenia niezależności mediów, sądów i uczelni wyższych, korupcji i nadużyć przy wydawaniu środków unijnych oraz do łamania praw mniejszości wyznaniowych i etnicznych.

Orban odpowiada na zarzuty. "To szantaż, musimy go odrzucić"

Viktor Orban, premier Węgier, we wtorek odpierał te zarzuty w Parlamencie Europejskim. Debatę nazwał "policzkiem" wobec Węgrów. Według Orbana raport napisano, korzystając wyłącznie z opinii środowisk antyrządowych. Jego zdaniem, Węgry zostaną "ukarane", ponieważ sprzeciwiły się przejmowaniu uchodźców.

Broniliśmy Węgier i bronimy nadal Unii Europejskiej. Z całym szacunkiem i z całą stanowczością muszę odrzucić ten szantaż, że musimy wspierać migrację wbrew opinii naszego narodu

- mówił Viktor Orban.

Orban: Zamierzacie potępić nasz naród, który przelewał krew za demokrację

W swoim wystąpieniu Orban sporo napomykał o migrantach i nielegalnej imigracji, wskazując, że jego kraj nadal "będzie bronić swoich granic" - podsumowuje wystąpienie premiera Węgier "Deutsche Welle".

Zamierzacie potępić nie tylko rząd, lecz nasz kraj oraz naród, który od tysiąca lat należy do rodziny europejskich narodów chrześcijańskich. Naród, który przelewał krew za wolność i demokrację

- powiedział Orban.

Artykuł 7. unijnego traktatu - czym grozi? 

Artykuł siódmy traktatu o Wspólnocie jest uruchamiany wtedy, gdy zachodzi podejrzenie naruszenia przez kraj członkowski podstawowych wartości Unii, na przykład praworządności.

To pierwszy krok w kierunku wdrożenia sankcji wobec danego kraju i ograniczenia jego prawa jako członka Rady Europejskiej. Decyzję w tej sprawie muszą jednak podjąć jednomyślnie wszyscy przywódcy państw europejskich.

Uruchomienie art. 7 wobec Polski

Jak dotąd tylko raz w historii Wspólnoty zdecydowano się na taki krok - Komisja Europejska uruchomiła artykuł siódmy w grudniu 2017 roku wobec Polski.

Powodem były głównie zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które - według Komisji - miały ograniczać niezależność sądów.

Chcesz zostać bohaterem dzisiejszego dnia? Pomóż pszczołom >>

Więcej o:
Komentarze (365)
Artykuł 7 wobec Węgier? Viktor Orban w PE odpierał zarzuty: To szantaż
Zaloguj się
 • tom-pek

  Oceniono 96 razy 32

  Przez setki lat kraje Europy Zachodniej wyciskały jak cytrynę Afrykę i Azję teraz trzeba oddać to co się zabrało A dlaczego ja w Polsce czy ktoś na Węgrzech ma za to płacić

 • lajosz3

  Oceniono 114 razy 28

  Z unijnego na nasze:

  To wyście Panie Orban naprawdę myśleli, że cała ta UE to demokracja, wolność słowa, wolność wyboru i takie tam inne pierdoły ?

  Naprawdę tak myślicie ?

  Tu chodzi WYŁĄCZNIE o interes Niemiec et consortes.

  Unia dopłacała do takich Węgier czy Polski, ale tylko po to żeby bez wojny, powoli przejąć kontrolę nad w/w (i innymi) krajami, a tu ..... kupa, czyli ani Polska, ani Węgry, ani inni ..... nie chcą słuchać niemieckiego pana i (co gorsza) wcale nie mają zamiaru, a już najgorsze jest to, że gospodarka tzw. nowych członków (Polska, Węgry i inne Bułgarie) ma się coraz lepiej i coraz mniej potrzebuje UE do czegokolwiek, a w szczególności do pouczania co im wolno, a co nie.

  Ja jestem zwykłym obywatelem Polski, ale NIE MAM ZAMIARU się tłumaczyć żadnej Unii, dlaczego nie chcę w swoim kraju afrykańskiej dziczy, nawet jeśli będzie to oznaczało wyjście z UE.

 • Bob Bob

  Oceniono 34 razy 12

  O dużym i małym.

  Polak Węgier dwa bratanki
  Z demokracją stają w szranki
  Demagodzy i faszyści
  Hipokryci, populiści...

 • dziadekjam

  Oceniono 57 razy 11

  "Zamierzacie potępić nie tylko rząd, lecz nasz kraj oraz naród, który od tysiąca lat należy do rodziny europejskich narodów chrześcijańskich. Naród, który przelewał krew za wolność i demokrację."
  ==========
  Najwięcej krwi za wolność i demokrację Węgrzy przelali u boku Hitlera...

 • mocno_kwasny

  Oceniono 46 razy 8

  tymczasem w Niemczech policjantka zwrocila uwage opalonym mlodziencom pod shisha barem i dostala konkretny wpie...zeby wiedziala czego kobietom w islamie nie wypada :-)
  focus.de/panorama/welt/essen-polizistin-bei-kontrolle-von-jugendlichen-schwer-verletzt_id_9559182.html

 • mrkazzz

  Oceniono 50 razy 8

  Bruksela co najwyżej morze Polskę i Węgry cmoknąć w D . Dość! Najpierw Komuna teraz Bruksela chcą nam mówić co mamy robić nie jesteśmy niewolnikami Mati Unii. Chwała wielkiej Polsce. DEMOKRATYCZNE WĘGRY,podobnie,jak DEMOKRATYCZNA POLSKA,powinny OLAĆ to szambo modernego komunizmu , nie będa nam mówił,jak mamy zyc,i nie maja prawa narzucać nam morderców,Gwałcicieli,Nierobów-których do Europy zaprosiła nawiedzona merkel ! Po jakiego diabła nam ta przegniła,Fałszywa,Zdradziecka "com-unia"? sami sobie damy radę,podobnie i Wegry !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX