Małpia ospa w Europie. Chory w szpitalu w Londynie. Jest komunikat brytyjskich służb

Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano przypadek tzw. małpiej ospy. Choroba ta niezwykle rzadko przenosi się na ludzi. Brytyjskie służby uspokajają jednak: nie ma powodów do paniki.

Chory to oficer nigeryjskiej marynarki wojennej. Pacjent zarażony małpią ospą jest leczony w Royal Free Hospital w Londynie - podała brytyjska służba zdrowia. Brytyjskie służby sanitarne próbują skontaktować się z osobami, które miały bliski kontakt z pacjentem, m.in. 2 września podróżowały tym samym samolotem do Wielkiej Brytanii, co oficer.

Małpia ospa – co to takiego?

Tak zwana małpia ospa to choroba, którą po raz pierwszy zaobserwowano właśnie u małp w roku 1958. Szkodliwego wirusa wykryto u osobników z kontynentu afrykańskiego, które były poddawane badaniom w laboratoriach naukowych. Pierwszy przypadek zachorowania wśród ludzi odnotowano w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga.

Małpia ospa - objawy

Małpią ospę wywołuje tzw. wirus małpiej ospy, a objawy tej choroby przypominają ospę. Małpa lub człowiek, który jest chory na małpią ospę, może mieć takie objawy jak:

 • wysypka oraz wykwity na całym ciele,
 • bóle głowy oraz bóle mięśni,
 • obrzęk węzłów chłonnych,
 • dreszcze,
 • uczucie silnego zmęczenia.

Jak można się zarazić małpią ospą? 

W jaki sposób człowiek może zarazić się małpią ospą? Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko - podkreślają brytyjskie służby. Zapewniają też, że pacjent z małpią ospą podlega odpowiednim procedurom tak, by choroba się nie rozprzestrzeniła.

Małpia ospa ta może być przeniesiona na człowieka w wyniku ugryzienia, a także przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego zwierzęcia. Istnieje także możliwość zarażenia się małpią ospą od innego człowieka poprzez bliski kontakt - np. wymianę płynów ustrojowych.

Małpia ospa zazwyczaj jest uleczalna w większości osób w ciągu kilku tygodni. Groźna może być jedynie dla nielicznych - podkreśla rządowa agencja ds. zdrowia z Wielkiej Brytanii.

Więcej o:
Komentarze (41)
Małpia ospa w Europie. Jakie są objawy tej egzotycznej choroby?
Zaloguj się
 • elcomendanteche

  Oceniono 67 razy 47

  "W jaki sposób człowiek może zarazić się małpią ospą?"

  Ściągnąć Afrykę do Europy.

 • 31.februarius

  Oceniono 21 razy 17

  Pan prezes to "przepowiedział".
  Bedom chyba z czy roki nazad ...

 • lajdan

  Oceniono 30 razy 10

  Na Czerskiej małpia ospa już 30 lat panuje...

 • jozbieszczad

  Oceniono 30 razy 10

  ******Małpia ospa ta może być przeniesiona na człowieka w wyniku ugryzienia, a także przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego zwierzęcia. Istnieje także możliwość zarażenia się małpią ospą od innego człowieka poprzez bliski kontakt - np. wymianę płynów ustrojowych.

  Czyli zachodzi duże prawdopodobieństwo ,że ten nigeryjski oficer uprawiał sex z panią lub panem małpą .
  ja wolę novichoka.

 • latrynawyborcza

  Oceniono 19 razy 9

  Sprawdźcie Serenę czy go nie pogryzła.

 • Rado Satur

  Oceniono 12 razy 4

  Jak się sprowadza Afrykę do swojego kraju to tak właśnie się ma. U nas za to lekooporna bakteria New Delhi, pozdrawiam klientów Uber Eats.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX