Donald Trump chce zmusić Palestynę do ustępstw. Zamknął placówkę OWP

Administracja Donalda Trumpa nakazała zamknięcie waszyngtońskiego przedstawiciela Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Władze tłumaczą ten krok brakiem wsparcia ze strony tej organizacji dla procesu pokojowego z Izraelem.

Tłumacząc decyzję rządu USA, rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła, że celem obecności przedstawicielstwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie miała być działalność na rzecz osiągnięcia trwałego i kompleksowego porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie. "Jednak organizacja ta nie podjęła żadnych kroków zamierzających do rozpoczęcia bezpośrednich i konstruktywnych negocjacji z Izraelem” - stwierdziła Nauert. Rzeczniczka dyplomacji USA zarzuciła Organizacji Wyzwolenia Palestyny, że z góry odrzuciła amerykański plan pokojowy nie znając nawet jego szczegółów.

Kolejny krok zwiększający presję

Decyzję o cofnięciu zgody na utrzymywanie przedstawicielstwa w Waszyngtonie przez Organizację Wyzwolenia Palestyny jest kolejnym krokiem rządu prezydenta Donalda Trumpa, który ma zwiększyć presję na Palestyńczyków. Wcześniej Biały Dom wycofał pomoc finansową dla Autonomii Palestyńskiej w wysokości kilkuset milionów dolarów. Prezydent Trump zdecydował także o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy.
Palestyńczycy skrytykowali decyzję o zamknięciu przedstawicielstwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny oskarżając USA, że w konflikcie bliskowschodniemu opowiadają się jednoznacznie po stronie Izraela.

Więcej o:
Komentarze (104)
Donald Trump zamknął placówkę Organizacji Wyzwolenia Palestyny
Zaloguj się
 • wesslingharald

  Oceniono 38 razy 14

  "Biały Dom wycofał pomoc finansową dla Autonomii Palestyńskiej w wysokości kilkuset milionów dolarów" (!) Pytanie - co do tej pory działo się z setkami milionów dolarów pomocy dla tego malutkiego obszaru?(40 000 ludzi- tyle co w takich metropoliach jak Bolesławiec, albo Chojnice) Gdzie grube miliony, które nadal wysyła Unia? Wybudowano drogi, szkoły, szpitale ...itd? Nie. Tylko niech mi tu nikt nie wyskakuje z tezą, ze Żydzi im wszystko zbombardowali.

 • 12saurom

  Oceniono 48 razy 10

  Jakoś tak się dzieje, że jak były jakieś porozumienia pokojowe to zawsze tym, którzy tracili byli Palestyńczycy. Może tak niech Amerykanie wywrą presję na Izrael. No ale który to polityk amerykański się na to odważy żaden w końcu musiałby się taki narazić lobby żydowskiemu, które w praktyce rządzi USA.

 • zfd3

  Oceniono 8 razy 4

  No cóż przydupas Nataniahu podobnie jak jego polskie kundelki czyli polskojęzyczni politycy i pismacy , dokumentują fakt że są ANTYSEMITAMI o co tak hożo oskarżają Polaków, bowiem Arabowie są Semitami,

 • onduma

  Oceniono 20 razy 4

  Czy nie jest to zabawne, ze w USA polityk nie ma zadnych szans jesli nie wyglosi publicznie wiernopoddanczej mowy o milosci do Izraela i zydow ? Trump nie jest wyjatkiem. Wrecz przeciwnie. To wyjatkowy slugus syjonistow

 • onduma

  Oceniono 22 razy 4

  "Proces pokojowy" . Czyli zgoda na zdemilitaryzowany bantustan zalezny od kaprysu zydow i skladajacy sie o oddzielnych kawalkow ziemi gdzie moga sobie dla zabawy postrzelach szaleni zydowscy osadnicy

 • wiesscar

  Oceniono 38 razy 4

  Prezydent Trump ma racje. Palestynczycy nie powinni stawiac warunkow tylko usiasc do rozmow z Izraelem na zasadzie partnerstwa.
  Zydzi sa u siebie. Palestynczycy sa u siebie. Dom jest jeden i trzeba zrobic dwurodzinny z niego.
  Jednak Zydzi nie moga pozwolic by Palestynczycy kontrolowali drzwi domu bo moga wpuscic Arabow z innych krajow do domu.

 • 13sw

  Oceniono 24 razy 2

  Dziwne, wydawało mi się, że rolą Organizacji Wyzwolenia Palestyny było doprowadzenie do powstania w pełni niepodległego Państwa Palestyńskiego, a nie jakieś rozmyte "osiągnięcie trwałego i kompleksowego porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie".

  To tak jakby twierdzić, że rolą Rządu RP na Uchodźstwie było doprowadzenie do końca wojny, a nie do odzyskania kontroli nad terytorium Polski.

  Tak czy siak decyzja Trumpa nie zmieni faktów i nie podważy powszechnie uznawanej podmiotowości prawnomiędzynarodowej OWP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX