Wybory w Szwecji. Wygrywają socjaldemokraci i Zieloni. Skrajna prawica trzecią siłą

Po podliczeniu prawie wszystkich głosów wybory parlamentarne w Szwecji wygrywa koalicja socjaldemokratów i Zielonych. Uzyskała ona minimalną przewagę nad koalicją partii centroprawicowych.

Przeliczono niemal wszystkie głosy oddane w wyborach w Szwecji. Koalicja socjaldemokratów i Zielonych zdobyła najwięcej głosów. Koalicja partii centroprawicowych osiągnęła wynik niewiele niższy. Żaden z tych bloków nie osiągnął większości, która pozwala mu rządzić, potrzebne będą dodatkowe rozmowy koalicyjne.

Antyimigranckie, skrajnie prawicowe ugrupowanie o neonazistowskich korzeniach - Szwedzcy Demokraci - otrzymało 17,6 procent głosów. To wzrost o niemal 5 punktów procentowych w porównaniu z 2014 rokiem.

Szczegółowe wyniki wyborów w Szwecji

 • Partia Robotnicza-Socjaldemokraci (S) 28,4%
 • Umiarkowana Partia Koalicyjna (M) 19,8%
 • Szwedzcy Demokraci (SD) 17,6%
 • Partia Centrum (C) 8,6%
 • Partia Lewicy (V) 7,9%
 • Chrześcijańscy Demokraci (KD) 6,4% 
 • Liberałowie 5,5%
 • Partia Ochrony Środowiska-Zielonych (MP) 4,3%

Frekwencja w niedzielnych wyborach w Szwecji wyniosła 84,8 procent.

Pełne i ostatecznie wyniki wyborów w Szwecji są spodziewane w ciągu tygodnia. 

Wybory w Szwecji - zasady

Premier Szwecji i lider Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Stefan Lofven zaprosił opozycję do rozmów. Podkreślił konieczność współpracy i przekroczenia podziału na bloki "czerwono-zielony i centroprawicowy". Tymczasem lider centroprawicowej opozycji Ulf Kristersson wezwał Stefana Lofvena do ustąpienia ze stanowiska. Gotowość do rozmów koalicyjnych deklaruje już skrajna prawica.

Przed ostatnie cztery lata w Szwecji rządziła koalicja socjaldemokratów i Zielonych, a w latach 2006-2014 - liberalno-konserwatywna partia Moderaci, tworząca Sojusz z kilkoma mniejszymi ugrupowaniami centroprawicowymi.

Na 349 mandatów w parlamencie, riksdagu, 310 przypada ze stałych okręgów wyborczych, natomiast 39 to tak zwane mandaty wyrównawcze. Kraj podzielony jest na 29 okręgów wyborczych. 310 mandatów rozdziela się między okręgi wyborcze proporcjonalnie do ilości obywateli uprawnionych do głosowania w danym okręgu.

Mandaty wyrównawcze przydzielane są partiom politycznym w okręgach wyborczych po zakończeniu wyborów, w zależności od ilości głosów oddanych na reprezentantów poszczególnych partii. Próg wyborczy to 4 procent głosów.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o:
Komentarze (220)
Wybory w Szwecji. Wygrywają socjaldemokraci i Zieloni. Skrajna prawica trzecią siłą
Zaloguj się
 • Andrzej J.

  Oceniono 93 razy 53

  Dla lewackiego idioty każdy przedstawiciel prawicy to brunatny nazista a każde zwycięstwo partii prawicowej to "koniec demokracji". W ogóle jak czytam niektóre komentarze to jestem zdumiony poziomem oderwania lewicy od rzeczywistości. Ostatnio często słyszę że poparcie dla Donalda Trumpa, Frontu Narodowego, FPÖ, AfD, SD i podobnych partii to wina...Putina! Ach tak, czyli to wszechmocny Putin magicznie sprawił że miliony Amerykanów i Europejczyków postanowiły spuścić w klopie cały dotychczasowy polityczny mainstream? To że te partie zdobywają takie poparcie, to jest wyłącznie skutek kretyńskiej polityki baranów z obecnego establishmentu. Z jednej strony pozwolili przenieść do Azji tysiące zakładów przemysłowych, przez co miliony Europejczyków trafiły na bezrobocie, a z drugiej ściągali i dalej chcą ściągać kompletnie obcych i wrogich europejskiej kulturze imigrantów. I jeszcze postanowili się zabawić w "krzewienie demokracji" bombami na Bliskim Wschodzie, co tylko zradykalizowało muzułmanów i wywołało kryzys migracyjny. Gdzie tu logika?! Trzeba było być naprawdę oderwanym od rzeczywistości żeby nie przewidzieć że ludzie się w końcu wkurzą.

 • saves

  Oceniono 125 razy 51

  A ile procent głosów miało SD w poprzednich wyborach? Podobnie jak i AfD nie istniało na scenie politycznej. Te partie wskrzesili sami lewacy, ściągając miliony inżynierów. Teraz płaczą, że "faszyzm podnosi głowę". Nie. To nie faszyzm podnosi głowę, to normalni ludzie chcą normalnie żyć. Beż lewackich dewiacji.

 • harry_callahan

  Oceniono 97 razy 49

  Socjotechnika GW według najlepszych wzorców agencji TASS - "zawodnik radziecki był drugi, zawodnik z USA - przedostatni".

 • herrpietru

  Oceniono 43 razy 21

  Brawo szwedzi! Wygrała partia która tak dbała o to państwo przez 4 ostatnie lata że się wcale ich zwycięstwu nie dziwię. Masowo palone samochody? Nienormalna ilość gwałtów w tym zbiorowych? Więcej morderstw w samym Malmoe niż w całej Szwecji 10 lat temu? Potyczki afrykańskich i arabskich gangów? Strefy do których nie wjeżdżają listonosze a straż pożarna tylko pod eskortą policji? Brak kontroli nad wieloma obszarami tzw. No-Go-Area? Oj tam oj tam, ja już tylko czekam aż oni staną się mniejszością we własnym państwie, mudziny i araby pokażą im jak się obchodzi z mniejszościami :)

 • Doraso23

  Oceniono 40 razy 20

  Czytając komentarze jestem spokojny . Jestem spokojny ze lewackie śmieci ,środowiska obrzydliwej lewicy nie zrobią z Polski tego co zrobiły z Francja ,Szwecja itp. Nie udało się wam brudasy oszukać ludzi. Wasza utopijna wizja świata wywołuje skuszny sprzeciw i agresję.

 • rudy_63

  Oceniono 40 razy 20

  Ze zdjęcia wynika, że socjaldemokraci to partia tworzona aktualnie przez kolorowych imigrantów. Pewnie już tylko może rosnąć w siłe...

 • qwardian

  Oceniono 57 razy 19

  Dziś w nocy Afgańczyk zranił nożem siedem osób w Paryżu, a wczoraj Afgańczyk zamordował Niemca w miejscowości Koethen..
  .

 • premier_scretyna

  Oceniono 31 razy 15

  Jeśli partia obiecuje zrobić to czego chcą obywatele, to jest "skrajnie prawicowa" i "populistyczna".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX