Wybory w Szwecji. Podliczono większość głosów. Skrajna prawica liczyła na więcej

Wyniki z większości okręgów wyborczych wskazują na zwycięstwo Socjaldemokratów w wyborach parlamentarnych w Szwecji. Drugie miejsce zajmuje na razie ugrupowanie Moderaci, a trzecie - skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci.

W Szwecji o godz. 20 w niedzielę 9 września zamknięto lokale wyborcze i rozpoczęło się wielkie oczekiwanie na odpowiedź: kto ostatecznie zwycięży w wyborach parlamentarnych i jaki będzie układ sił w Riksdagu, jednoizbowym szwedzkim parlamencie?

O godz. 23.30 szwedzki odpowiednik polskiego PKW poinformował, że ma dane z 5731 okręgów wyborczych (na 6004). Z dotychczasowo podliczonych głosów wynika, że na czele są Socjaldemokraci z 28,3 proc. głosów.

Drugie miejsce przypada partii Moderaci (Umiarkowanej Partii Koalicyjnej) z poparciem 19,8 proc., a podium zamykają Szwedzcy Demokraci (antyimigrancka i prawicowa partia z neonazistowskimi korzeniami) z 17,7 proc. głosów.

Do parlamentu, według tych informacji, weszłyby jeszcze partie: Centrum (8,6 proc.), Partia Lewicy (7,9 proc.), Chadecy (6,4 proc.), Liberałowie (5,5 proc.) i Zieloni (4,4 proc.).

Skrajna prawica miała być czarnym koniem tych wyborów. Niektóre sondaże dawały im pierwsze albo drugie miejsce i nawet 25 proc. poparcia. Oni sami liczyli na 30 proc. głosów.

Wybory w Szwecji. Kto utworzy rząd?

Te wyniki różnią się, choć niewiele, od tych, które podawano w sondażach exit poll. 

Taki układ sił nie daje zwycięskim Socjaldemokratom szans na samodzielne rządzenie - będą potrzebować koalicjantów. Niewiele też wskazuje na to, że ten układ zmieni się w jakiś dramatyczny sposób: o swój los w wielkiej polityce mogą martwić się co najwyżej Zieloni.

Do Riksdagu wyznaczono próg wyborczy 4 proc.

Więcej o:
Komentarze (171)
Wybory w Szwecji 2018. Częściowe wyniki dają zwycięstwo Socjaldemokratom
Zaloguj się
 • qznia

  Oceniono 77 razy 13

  Kiedy będzie info o
  22-letni Niemiec zginął w nocy z soboty na niedzielę podczas kłótni w Koethen w Saksonii-Anhalt na wschodzie Niemiec; w związku z zajściem zatrzymano dwóch Afgańczyków podejrzanych o zabójstwo - poinformowały w niedzielę prokuratura i policja.
  Kiedy będzie informacja o ataku w dniu 27 sierpnia w Chemmitz na żydowską restaurację 9pisął o tym Die Welt)
  Dlaczego przemilczacie tak poważne zdarzenia?

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 53 razy 11

  Ależ piękna manipulacja - zupełnie w stylu GW. Z tytułu wynika, że prawica poniosła klęska ("liczyli na więcej"), ale nie podano, ile ta partia zdobyła poparcia w poprzednich wyborach. I podobnie: ile lewactwo miało wcześniej, a ile teraz. Dopiero mając takie dane, można cokolwiek powiedzieć o wynikach: czy Szwecja skręca w lewo (chciałoby się!), czy w prawo (płacz na Czerskiej).

 • autonomy

  Oceniono 38 razy 10

  "Szwedzcy Demokraci (antyimigrancka i prawicowa partia z neonazistowskimi korzeniami)"
  Neonazim pochodzi od słowa "neonationalsozialismus" - nowy socjalizm narodowy. Nazywanie zatem socjalistów prawicą to tak jakby powiedzieć, że Wisła płynie z północy na południe.

 • eses2

  Oceniono 80 razy 8

  Uwielbiam to "szkolenie polityczne" lewackiej GW et consortes uprawiane od kilkudziesięciu lat dla polskiej "jenteligencji"......- "prawicowa partia z neonazistowskimi korzeniami" - oksymoron.

 • hotin

  Oceniono 29 razy 7

  BRAWO moderatorze! Już nikt poza Panem takiego machlojstwa nie wymyśli lepiej!

 • val_drakul

  Oceniono 43 razy 7

  Po Chemnitz imigranci zabili w Koethen. Niemcy mają dość, znów wyszli na ulice

 • agnrodis

  Oceniono 16 razy 6

  Ha ha ha ..... skrajna anty-imigracyjna prawica liczyla na ~ 30%, a dostala 17.7% ..... Putin sie tym razem nie spisal......

 • qznia

  Oceniono 44 razy 6

  Dlaczego GW nie informuje o:

  ‹ wróć
  Antysemicki atak miał miejsce podczas rasistowskich zamieszek w Chemnitz. Wieczorem 27 sierpnia grupa zamaskowanych mężczyzn obrzuciła kamieniami, butelkami i innymi przedmiotami restaurację "Schalom", krzycząc przy tym: "Wynoś się z Niemiec żydowska świnio" – powiedział agencji AFP właściciel restauracji Uwe Dziuballa. O incydencie pisze też "Welt am Sonntag".

  REKLAMA
  – Zostałem wtedy obrzucony różnymi przedmiotami, a ktoś zawołał: "Zmiataj z Niemiec żydowska świnio" – relacjonuje właściciel koszernej restauracji. Napastnicy zbili szybę, uszkodzona została fasada budynku, a jeden z rzucanych przedmiotów trafił Uwe Dziuballę w ramię. Policja, jak powiedział, pojawiła się "po minucie" i spisała jego zeznanie. W miniony czwartek policja kryminalna zabezpieczyła ślady. Trwa śledztwo.

 • piotre1987

  Oceniono 15 razy 5

  Cytat "Szwedzcy Demokraci (antyimigrancka i prawicowa partia z neonazistowskimi korzeniami)" każda partia według wybiórczej która nie zgadza się na multi kulti i niekontrolowaną imigrację to neonaziści w Szewcji no ale naziści niemieccy są wszędzie nawet w Papui Nowej Gwinii bo nie chcą imigracji, szaleństwo lewicowych oszołomów trwa w najlepsze. Oczywiście neonaziści według wybiórczej to nie niemcy tylko bliżej nieokreślona grupa no ale zlecenia idą z Berlina i od Tuska więc co się dziwić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX