W Danii znaleziono wrak poszukiwany od dziesięcioleci. Na tym statku zginęło ponad 300 osób

Szukano go od dziesięcioleci, ale w złym miejscu. Teraz Duńczycy ogłosili, że udało się zlokalizować wrak statku transportowego M/S Pionier. Jednostka zatonęła w 1940 roku. Teraz naukowcy będą mogli odkryć jej tajemnicę.

Jutlandzkie Muzeum Wojny Morskiej przekazało, że udało mu się odnaleźć zaginiony statek z czasów II wojny światowej. Chodzi o transportowiec M/S Pionier, należący do III Rzeszy, który zatonął 2 września 1940 roku.

Statek płynął wtedy z duńskiego Frederikshavn do norweskiego Frederiksstad, na jego pokładzie były 823 osoby. 338 z nich zginęło, gdy na statku doszło do eksplozji - zatopiła go najprawdopodobniej torpeda wystrzelona z brytyjskiego HMS Sturgeon.

 

6 września na stronach duńskiego muzeum pojawiły się informacje, że poszukiwany od dziesięcioleci wrak transportowca odnaleziono i znajduje się on około 15 mil morskich od Skagen (skrajnie północna część Danii), czyli bardziej na wschód niż dotychczas sądzono. Wrak leży na głębokości 177 metrów, co sprawia, że ciężko do niego dotrzeć.

Tajemnica M/S Pionier

Dyrektor Muzeum Wojny Morskiej Gert Norman Andersen oznajmił, że po zlokalizowaniu wraku M/S Pionier będzie można dowiedzieć się, co znajdowało się na jego pokładzie. Ze spekulacji historyków wynika, że mogły tam być działa bądź materiały wybuchowe.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (42)
Dania. Poszukiwany od dziesięcioleci wrak M/S Pionier odnaleziony
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 35 razy 13

  Z cyklu PAN PREZES POWIEDZIAŁ
  "- Panie redaktorze, Konrad Adenauer zaczynał bycie kanclerzem mając 73 lata, czyli 4 lata więcej niż ja mam dzisiaj - odpowiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał: - 69 lat w polityce to jest sporo, ale to nie jest jeszcze wiek emerytalny."
  =========================================
  Co innego w SN. Tam się ludzie szybciej starzeją:-)

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 3

  pisowska marynarka będzie chciała kupić ten złom. kasę wydadzą a kreml będzie się śmiał do rozpuku a anatolij macierewic dostanie smsa z gratulacjami

 • maj.basia

  0

  Halo "Długi48" - tu krótki - chopie, o czym się nerwujesz, że gupie wiadomości, no to se poczytaj
  mądrzejsze, np. o Ani L.,że ma ładny wózek, albo o pani R-M,że się uczesała z lewa na prawo.
  Że taka-czy inna założyła nogę na nogę - to som kurde balanc wiadomości,że mucha nie siada...
  ino fruwa jak gupia jakaś. Czy to Cię obchodzi ? No to gratuluję (doTwojej wiadomości - błędy
  zamierzone).

 • zupagrochowa1

  0

  338 nazistów kaput.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 5 razy -1

  The most famous w tamtym rejonie to byla Battle of jutland z czasow First WW. Gdzie brytyjska Royal Navy walczyla z kajzerowska Hochseeflote w June 2016r. Cala reszta to small poop w porownaniu z tamtym event.

 • wichura

  Oceniono 15 razy -3

  No to będzie niemiły akcent, jak się okaże, że żadnych dział nie było... Sądząc po ilości pasażerów, to była raczej jakaś ewakuacja / przesiedlenie - wyjdzie, że Alianci zabili bezbronnych cywilów (niczym obecnie w Iraku i Afganistanie).

 • kolejne.lewackie.konto

  Oceniono 23 razy -3

  A komentarze pod następnym kaczymsynem to z jakiego powodu wyłączone?

 • jan700

  Oceniono 15 razy -5

  Szkoda, że nie komentuje się dzisiaj w wolnych, antyputinowskich mediach, zakończonej dzień temu, współpracy polskich i rosyjskich prokuratorów podczas badaniu wraku w Smoleńsku a po informacje w tej sprawie trzeba sięgać do mediów "pisowskich".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX