Scotland Yard ma podejrzanych w sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki. To dwóch Rosjan

Scotland Yard oskarżył dwóch Rosjan: Aleksandra Petrowa i Rusłana Boszirowa o otrucie nowiczokiem Siergieja Skripala i jego córki, Julii - informuje "Guardian".

Do otrucia Siergieja Skripala i jego córki Julii doszło w marcu w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Brytyjska policja ogłosiła w środę nazwiska podejrzanych - to dwóch Rosjan, posługujących się rosyjskimi paszportami wydanymi na nazwiska: Aleksander Petrow i Rusłana Boszirowa. Obaj mają około 40 lat.

Wielka Brytania: dwóch Rosjan oskarżonych o otrucie Siergieja Skripala

Jednocześnie poinformowano, że zebrany materiał dowodowy jest wystarczający do oskarżenia podejrzanych. Usłyszeli już zarzuty. Jeden z nich to zawiązanie spisku w celu zabójstwa Siergieja i Julii Skripalów oraz sierżanta Nicka Baileya, który także otruł się nowiczokiem, gdy jako pierwszy miał kontakt ze Skripalem po otruciu - podaje "Guardian". Podejrzani usłyszeli także zarzut posiadania nowiczoka, co jest niezgodne z brytyjską ustawą o broni chemicznej oraz zarzut o rażące uszkodzenie ciała Julii Skripal i sierżanta Baileya.

Służby uważają, że mężczyźni są powiązani z GRU - rosyjskim wywiadem.

Jak poinformowała brytyjska policja w specjalnym oświadczeniu, Rosjanie przylecieli do Gatwick w Wielkiej Brytanii 2 marca na pokładzie samolotu linii lotniczych Aerofłot, na kilka dni przed atakiem na Skripalów. Zamieszkali w hotelu we wschodnim Londynie. W pokoju, który zajmowali, służby znalazły niewielkie, niezagrażające życiu ślady nowiczoka.

W kwietniu "The Telegraph" podawał, że policja ma już podejrzanych, a także dowody w postaci m.in. nagrań monitoringu i numeru rejestracyjnego samochodu. Służby nie potwierdziły wtedy tych informacji.

Otrucie Siergiej Skripala i jego córki Julii

66-letni podwójny agent Siergiej Skripal, który pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego i jednocześnie przekazywał informacje brytyjskiemu MI6, oraz jego 33-letnia córka Julia zostali znalezieni 4 marca na ławce przed centrum handlowym w Salisbury w Anglii. Obydwoje zostali otruci nowiczokiem. W stanie krytycznym trafili do szpitala. Julia Skrpial wyszła z niego 20 kwietnia, Siergiej Skripal - 18 maja.

O próbę otrucia brytyjskie władze otwarcie oskarżają Rosję. Po próbie zabójstwa Skripalów USA i kraje UE w geście solidarności wydaliły rosyjskich dyplomatów. Rosja odpowiedziała tym samym.

Zatrucie nowiczokiem w Amesbury

W tym samym regionie Wielkiej Brytanii, Wiltshire, 30 czerwca nowiczokiem otruto Dawn Strugess i Charliego Rowleya. Znaleźli na ulicy pojemnik przypominający flakon perfum. Oboje go dotykali, Strugess spryskała się substancją, która była w środku. Był to nowiczok. Kobieta zmarła, osierocając troje dzieci. Mężczyzna wciąż przebywa w szpitalu w ciężkim stanie. Ma nawrót choroby - zapalenie opon mózgowych.

- Po dokładnej analizie próbek możemy potwierdzić, że kobieta i mężczyzna zostali wystawieni na działanie środka paraliżującego o nazwie nowiczok - tego samego, którego ofiarą padli Julia i Sergiej Skripalowie - mówił w lipcu Neil Basu z londyńskiej policji.

Jak informuje "Guardian", Rosjanie nie zostali oskarżeni o zabójstwo Dawn Strugess i atak na Charliego Rawleya.

Więcej o:
Komentarze (198)
Scotland Yard ma podejrzanych w sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki. To dwóch Rosjan
Zaloguj się
 • buzhidao

  Oceniono 87 razy 59

  To niczego nie dowodzi, takich Rosjan można znaleźć w najbliższym kraju z Rosjanami.

 • smurfmadrala

  Oceniono 68 razy 28

  Gołąbki pokoju z Armii Czerwonej przyfrunęły Aerofłotem.

  Pytanie do marksistów z peerelowskich klanów :
  Kiedy ZSRR lub ZSRR II przyznały się do jakiejkolwiek zbrodni ?

 • onduma

  Oceniono 91 razy 17

  Takie "dowody" jak na uzycie gazu wobec dzieci przez Assada na zapleczu frontu kiedy Assad likwiduje dziennie na froncie kilkuset islamistow ? Zachod juz nawet nie dba o pozory wiarygodnosci

 • elcomendanteche

  Oceniono 50 razy 16

  Podobnież posługiwali się ksywkami Boni i Clyde.

 • qawsedrftg

  Oceniono 49 razy 15

  Wszystko schodzi na psy w tym UK. Mogli przynajmniej przylecieć LOTem, z przesiadką... Gdzie te czasy gdy szpiedzy musieli zacierać ślady?

 • 31.februarius

  Oceniono 42 razy 14

  A list z własnoręcznie napisanym przez Putina rozkazem otrucia Skripali (oraz ich kota i dwóch świnek morskich) przy nich znaleźli?

 • ZX

  Oceniono 37 razy 13

  Zawsze po takim artykule aktywuje się rosyjska trollownia z zadaniem wyśmiewania, bagatelizowania, wprowadzania głupich wątków pobocznych, lajkowania innych prokremlowskich trolli i negowania komentarzy "nie po myśli". Trzeba przyznać, że FSB środków na trolli nie żałuje. Zresztą to samo dzieje się w UK, tylko tam trolle lepiej zarabiają.

 • wesslingharald

  Oceniono 56 razy 12

  Gdyby p.Putin chciał, żeby p.Skripal nie żył, to p. Skripal by nie żył. Dziękuję za uwagę.

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 65 razy 9

  "To już na pewno Władimir Putin" - przedstawiamy odcinek 2539 znanej i lubianej telenoweli.
  A w następnym odcinku dramatyczny zwrot. Śledczy odkryją w Londynie kota, który miauczy po rosyjsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX