Supertajfun Jebi uderzył w Japonię. Wichura zrywa dachy, zepchnięty statek zniszczył most

Wiatr zrywa dachy i fasady, a fale zepchnęły statek na most - to pierwsze skutki uderzenia supertajfunu Jebi w wybrzeża Japonii. Odwołano setki lotów, a władze kraju wezwały mieszkańców do ewakuacji.

Premier Japonii wezwał ludzi do ewakuacji z miejsc zagrożonych tajfunem Jebi. Shinzo Abe nakazał rządowi podjęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu ochrony mieszkańców. - Wzywam Japończyków do podjęcia działań mających na celu ochronę życia, w tym wczesne przygotowanie i ewakuację - powiedział.

Z powodu Jebi odwołano ponad 600 lotów. Zdaniem meteorologów, jest to najpotężniejszy tajfun, który przybył do Japonii od 25 lat. Linie lotnicze podjęły decyzję o odwołaniu lotów lokalnych i międzynarodowych zaplanowanych w szczególności w zachodniej i środkowej części kraju. Tajfun Jebi uderzył w prefekturę Tokushima na wyspie Sikoku. Wiatr ma prędkość do 216 kilometrów na godzinę.

W mediach społecznościowych pojawiły się liczne nagrania i zdjęcia, na których widać skutki wichury. Silny wiatr zrywa fragmenty dachów i fasady budynków.

W mediach pokazano też moment, w którym fale zepchnęły tankowiec na most łączący lotnisko Kansai (leżące na sztucznej wyspie) z lądem. Widać, że most został uszkodzony. Według japońskich mediów na pokładzie statku jest 11 członków załogi. Nie odnieśli obrażeń, jednak teraz służby zastanawiają się, jak ich ewakuować. 

Trzy osoby zostały ranne, gdy z powodu wiatru runął fragment sufitu na stacji kolejowej w Kyoto. Na jednym z nagrań widać moment, gdy fragment spada na podłogę. 

Operatorzy kolejowi wstrzymali niektóre przejazdy, prawdopodobnie zostanie zamknięta część dróg ekspresowych. Z prognozy wynika, że tajfun będzie przesuwał się w kierunku północno-wschodnim wzdłuż wysp Japonii. 

Meteorolodzy zapowiadali ulewne deszcze i silny wiatr w zachodnich i wschodnich regionach. Ostrzegają również przed wysokimi falami i wzywają do zachowania czujności w związku z ryzykiem powodzi i lawin błotnych. W ciągu ostatnich miesięcy przez zachodnią część kraju przeszły masowe powodzie, powodujące osunięcia ziemi. W lipcu spowodowały one śmierć ponad 220 osób.

Ostrzeżenia przed huraganem na południu USA

Inny potężny sztorm grozi mieszkańcom południowych stanów USA. Gordon przeszedł nad Florydą i zmierza w stronę stanów Missisipi i Alabama. Na razie ma status sztormu tropikalnego, jednak niewykluczone, że przed uderzeniem w ląd jego siła wzrośnie i będzie on klasyfikowany jako huragan - podaje CNN. Wiatr może osiągać 120 km/h, gdy w środę w nocy czasu lokalnego sztorm dotrze do wybrzeża. 

W zeszłym roku dziesiątki osób zginęło po uderzeniu huraganów Irma i Harvey w południowe stanu USA. 

Ekstremalne upały w przyszłości będą normą

Więcej o:
Komentarze (65)
Supertajfun Jebi uderzył w Japonię. Wichura zrywa dachy
Zaloguj się
 • vicenteolivio

  Oceniono 58 razy 26

  Tak czytam sobie te debilne komentarze i kolejny raz dochodzę do wniosku, że Polacy to wyjątkowo prymitywny naród. Spójrzcie, ilu prymitywów jak małpiszony jara się czterema literkami układającymi się w jakiś wyraz... Żałosne Janusze ze wsi.

 • quamtsa

  Oceniono 29 razy 11

  Tajfuny, trzęsienia ziemi, cunami, erupcje wulkanów, 10-metrowe powodzie, szarańcza, wieloletnie susze... to wszystko Polskę omija. Prawie raj na Ziemi, gdyby nie wredny charakter części mieszkańców i dwóch parszywych sąsiadów.

 • konradc

  Oceniono 11 razy 9

  Oryginalna nazwa tego huraganu to 'チェービー' czyli Czieebii,
  po polsku najbliższa wymowa to Dżebi (tak zresztą po angielsku czyta się Jebi) a nie Jebi.
  I nie byłoby głupich komentarzy o nazwie... tylko niestety,
  zamiast zainteresować się nieco głębiej tematem, poszło kopiuj-wklej z depeszy.... oj.

 • bkowa

  Oceniono 13 razy 5

  To on jebnal czy uderzył ?

 • moskwa80

  Oceniono 3 razy 3

  Jaki ten tajfun? niech może sobie tam uderza a nie u nas.

 • shtalman

  Oceniono 2 razy 2

  Supertajfun Jebi jebnął w Jebonię

 • loneman

  Oceniono 8 razy 2

  A jakie zdanie ma o tym EpiSSkopat potrzebne sa jakies zbiorowe modlitwy by nie dotarl taki do nas, skladki lub inna bzdura 😀😂??
  Rozumiem to "kara boza" i nauczka za odrzucanie katolicyzmu😛😕..

 • Maria Nowacka

  Oceniono 5 razy 1

  Rozumiem, że informacja jest na pierwszej stronie dlatego, że tajfun nazywa się "Jebi" bo w sumie, gdyby się nazywał Hayama to by nie było śmiesznie...

 • yuraathor

  Oceniono 15 razy 1

  miałem w podstawówce kolegę, jebik go nazywaliśmy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX