Arcybiskup wzywa papieża do odwołania Synodu Młodzieży. "Nie mamy żadnej wiarygodności"

- Biskupi nie mieliby teraz żadnej wiarygodności - ocenia amerykański arcybiskup Charles Chaput, który apeluje do papieża o odwołanie zbliżającego się synodu. Jego zdaniem kością powinien zajść się teraz nie młodzieżą, a samymi hierarchami.

Młodzież, wiara i rozeznanie powołania - to tematy dyskusji zaplanowanego na październik w Rzymie 15 Synodu Biskupów. Przygotowania do synodu trwają już od wielu miesięcy. Na czele polskiej delegacji stanął arcybiskup Stanisław Gądecki.

Na miesiąc przed jego planowanym rozpoczęciem arcybiskup Filadelfii Charles Chaput wzywa papieża Franciszka, by odwołał synod - podaje serwis katolicki catholicphilly.com. - Napisałem do Ojca Świętego i wezwałem go, aby odwołał nadchodzący synod. W tej chwili biskupi nie mieliby żadnej wiarygodności w zajmowaniu się tym tematem - powiedział duchowny, nawiązując do skandali z udziałem wysoko postawionych duchownych. Jego zdaniem zamiast tego powinien odbyć się synod na temat samych biskupów. 

W USA trwa skandal w związku z raportem o wykorzystaniu dzieci przez księży w stanie Pensylwania. Według śledczych od lat 40. XX wieku w Pensylwanii co najmniej 300 duchownych dopuściło się molestowania nieletnich. Udokumentowano przypadki co najmniej tysiąca ofiar. Miało dochodzić nie tylko do molestowania, ale też systematycznego ukrywania tego faktu przez kościelnych hierarchów. 

Z kolei papież Franciszek mierzy się z oskarżeniami ws. afery pedofilskiej w Irlandii. Miał on wiedzieć o molestowaniu, którego dopuszczał się w USA kardynał Theodore McCarrick. W trakcie pobytu papieża Franciszka w Irlandii arcybiskup Carlo Maria Vigano opublikował list, w którym oskarżył papieża i wezwał do abdykacji. Papież, zapytany o list przez dziennikarzy, powiedział, że nie chce niczego komentować. - Przeczytajcie dokument i sami go oceńcie - stwierdził. - Myślę, że list mówi sam za siebie - dodał. 

Synod o Młodzieży

Watykan zapowiada, że Synod o Młodzieży będzie kontynuacją dwóch ostatnich Synodów Biskupów poświęconych rodzinie, a także papieskiej posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”.

Papież chce, aby Kościół towarzyszył młodym w ich drodze do dojrzałości, aby mogli odkryć swoje powołanie i realizować je z radością. Synod rozpocznie się 3 października i potrwa do 25 dni. Synod poprzedzi zaplanowane na styczeń przyszłego roku Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

Więcej o:
Komentarze (163)
Arcybiskup wzywa papieża do odwołania Synodu o Młodzieży
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 30 razy 20

  Ale, jak tak bez młodzieży??? Toż cały sens kapłaństwa zamiera...

 • sineguanon

  Oceniono 19 razy 13

  NOOO jeszcze czego!!!! Tylko spróbujcie "towarzyszyć mojemu dziecku w drodze do dojrzałości" a gorzko pożałujecie. Amerykański prokurator po odmowie ujawnienia przez Watykan dokumentów dotyczących afery pedofilskiej w Bostonie zastosował wobec kościoła akt o zwalczaniu zorganizowanej przestępczości, niestety na krótko.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 37 razy 11

  Synod młodzieży w kościele pedofilskim to jak zrobienie sobie wycieczki do Smoleńska przez kacapa Kaczyńskiego którego wujek mordował tam Polaków!

 • jerzysm42

  Oceniono 19 razy 9

  Tzw papież Franciszek został wynajęty do odgrywania przedstawień dla gawiedzi.
  Potrafi pogłaskać kalekę, przytulic niemowlę, użalić się nad losem uchodźców i mordowanych.

  Czy może, czy chce, czy potrafi zrobić coś konkretnego.

  Jak pomógł księdzu Bonieckiemu, księdzu Lemańskiemu?
  Dlaczego rydzyk i podległe mu biskupy mogą szerzyć swoją ewangelię nienawiści,
  - dlaczego jasna góra stała się sanktuarium narodowokatolickich bojówek,
  - dlaczego arcybiskupem Krakowa został obłąkany inkwizytor Jędraszewski,
  - dlaczego główną tajemnicą wiary jest kościelna skarbona?
  Dlaczego obrońca pedofilii został świętym?
  ........?

 • wilma.flintstone

  Oceniono 11 razy 9

  KK to zorganizowana szajka pedofilska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX