39-letni Polak zatrzymany przez policję w Indonezji. Miał wspierać papuaskich separatystów

Indonezyjskie służby zatrzymały Polaka w związku z podejrzeniami o wspieranie papuaskich separatystów. Jak podaje agencja Associated Press to 39-letni dziennikarz. Grozi mu nawet 20 lat więzienia.

Siły bezpieczeństwa Indonezji zatrzymały Polaka w niespokojnej prowincji Papua na zachodzie wyspy Nowa Gwinea - podaje The Associated Press. Mężczyzna jest podejrzewany o powiązania z separatystami.

Polak aresztowany w Indonezji. Ambasada potwierdza

Według ustaleń dziennikarzy AP, zatrzymany to 39-letni Jakub Fabian S. Kilka dni wcześniej zatrzymano pięciu Papuasów, którzy posiadali dużą ilość amunicji. Zatrzymanie potwierdza Igor Kaczmarczyk, przedstawiciel polskiej ambasady. Natychmiast podjęliśmy w tej sprawie odpowiednie kroki - zapewnił.

Według raportu policji podejrzany na stale mieszka w Szwajcarii. Według Gustawa Kawera, prawnika i obrońcy praw człowieka Polak utrzymuje, że jest jedynie turystą i nie ma żadnego związku z zatrzymanymi Papuasami.

Kawer, który odwiedził S. w celi, twierdzi, że jest przetrzymywany w niewentylowanym pomieszczeniu, dostaje bardzo małe ilości pożywienia, nie ma kontaktu z rodziną i nie może zmienić ubrania.

Papuascy separatyści w Indonezji

Indonezyjskie władze ograniczają dostęp zagranicznych dziennikarzy do dwóch najbardziej na wschód wysuniętych prowincji - Papui i Zachodniej Papui - gdzie od dziesięcioleci działa ruch niepodległościowy. Wcześniej w tym miesiącu Australijce, która przyjechała na festiwal w Papui, odmówiono wstępu na Bali i deportowano, ponieważ armia indonezyjska zaklasyfikowała ją na jako "tajnego dziennikarza". Dziesięć lat wcześniej pracowała jako redaktor w anglojęzycznych gazetach w Dżakarcie, a także robiła podcasty dla australijskiego nadawcy publicznego.

Papua od lat 60. ubiegłego wieku, w odróżnieniu do sąsiedniej Papui Nowej Gwinei, będącej państwem niepodległym, należy cały czas do Indonezji. W regionie aktywnie działa Ruch Wolnej Papui, który walczy o niepodległość.

10-milionowe miasto zapada się do morza

Więcej o:
Komentarze (22)
39-letni Polak aresztowany w Indonezji. Miał wspierać papuaskich separatystów
Zaloguj się
 • naturelovers

  Oceniono 4 razy 4

  Pojawiła się rzadko spotykana okazja do tego, by napisać, jak wyzwolona z holendersko-portugalskiego kolonializmu Indonezja zapragnęła zrealizować swoje ambicje kolonialne i bezczelnie zajęła tereny zachodniej Nowej Gwinei, zamieszkałej przez kompletnie odmiennych kulturowo Papuasów. Świat zachodni nie zareagował lecząc kaca po swoich kolonialnych grzechach. Lata 60. to okres kiedy przez świat kolonii przetoczyła się wielka niepodległościowa fala. Ani Australia, ani dawni kolonizatorzy nie byli skorzy do konfliktu z Indonezją.
  W obecnych czasach, ze względu na kopalnie złota i innych bogactw naturalnych Indonezja jest zdeterminowana do utrzymania swej, nazwijmy sprawę jasno, okupacji papieskich prowincji.
  Co kilka tygodni mordowani są różni liderzy ruchów niepodległościowych, ekolodzy domagający się poszanowania przyrody, czy lokalni dziennikarze.
  Tak bezwzględnie, jak w prowincji Aceh na Sumatrze, tak i w Papui i Zachodniej Papui indonezyjski reżim trzyma pod butem Bogu ducha winnych ludzi.
  Z całego serca wspieram dążenia niepodległościowe Papuasów. Precz z indonezyjską okupacją!

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 3

  Walczył o niepodległoś Papuasów, bo Amerykanie już wolni. Czyżby jakiś krewniak Kościuszki lub Pułaskiego?

 • zueoko

  Oceniono 2 razy 2

  Sytuacja Nowej Gwinei to smutne pokłosie holendersko- niemieckiego, barbarzyńskiego i wyrachowanego kolonializmu. W tych krajach raczej niezbyt często wspomina się o sytuacji geopolitycznej w tym rejonie świata i wcale mnie to nie dziwi. Mało chlubne historie. Indonezja, kraj leżący na archipelagu ponad trzynastu tysięcy wysp i bardzo zróżnicowany etnicznie oraz religijnie w wyniku działań reżimów socjalistyczno- nacjonalistycznych oraz wojskowych chciał powiększyć swoje terytorium o kolejne wyspy ( vide Timor oraz Nowa Gwinea) co też częściowo jej się udało. Nie należy też zapominać o dużej ingerencji obcych wywiadów w Azji Południowo- Wschodniej oraz Oceanii. Polecam "Powiększ
  Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu" Elizabeth Pisani.

 • mc_ras

  Oceniono 5 razy 1

  Indonezja to kraj, w którym rządzą i nigdy nie zostali rozliczeni zwyrodnialcy, którzy zamordowali w obozach koncentracyjnych parę milionów mieszkańców kraju. To nie jest kraj, do którego jeździ się na wycieczki, w interesach, czy napisać reportaż. To piekło na ziemi z żywymi diabłami.

 • byann

  0

  Pamiętacie sprawę z 2014 roku? O co w tym chodziło? Jakoś ucichło szybko.
  Tragiczny incydent na lotnisku w Chinach, nie żyje Polak
  Nieoficjalnie IAR ustaliła, że mężczyzna był pracownikiem jednej z pekińskich uczelni. Z powodów zdrowotnych musiał wrócić do Polski.
  Na lotnisku był ESKORTOWANY przez polskie służby konsularne. Jednak po wejściu na pokład samolotu, mężczyzna zaczął uciekać. W czasie pogoni przeskoczył przez barierki ochronne. W wyniku upadku, poniósł śmierć na miejscu.

 • pan-mario

  Oceniono 1 raz -1

  A nie możemy tam wysłać wojska i naszej wielkiej Marynarki Wojennej w obronie rodaka? Przy okazji wyspę Bali przyłączyć do Polski? Było by gdzie na wakacje wyjeżdżać. Albo pomóc Papuasom? Za wolność waszą i naszą?

 • tyfus.wolski

  Oceniono 13 razy -1

  PiS na pewno popiera papuaskich separatystów, nie?
  Z pewnością to też religijni prawacy (znaczy bolszewia komuchowska)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX