Po walkach z ISIS część miasta jest zrównana z ziemią. Polacy zbudują tymczasowe domy

Latem pył i upały, zimą - chłód, a nawet śnieg. Mieszkańcy północnego Iraku uciekli ze swoich domów przed islamistami, a teraz budynki są zrujnowane. Do czasu odbudowy pomogą im przetrwać tymczasowe schronienia od polskiej organizacji.

Polski rząd sfinansuje budowę pół tysiąca tymczasowych domów dla uchodźców z północnego Iraku. Pomoc trafi do mieszkańców Mosulu i okolic. Chodzi o Irakijczyków, którzy uciekli ze swoich domów, gdy pojawili się tam bojownicy tzw. Państwa Islamskiego. Po porażce ISIS mieszkańcy wracają do miejsc zamieszkania, ale domy wielu z nich są dzisiaj ruiną.

Projektem zajmuje się Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W ciągu najbliższych trzech miesięcy organizacja zakupi z pieniędzy polskiego rządu i dostarczy na miejsce pół tysiąca domów z plastiku. Jak mówi Polskiemu Radiu prezes PCPM Wojciech Wilk, dzięki temu 3 tysiące osób znajdzie schronienie przed zimą.

- 500 rodzin będzie mogło powrócić do swoich domów, mieszkać tam i powoli odbudowywać swoje życie. Te domy są zbudowane z plastiku, a plastik daje tym ludziom zabezpieczenie przed deszczem i śniegiem, które w Iraku, choć jest to pustynia, w Iraku są w czasie zimy dość intensywne. Daje to również możliwość ogrzania takiego pomieszczenia podczas zimy - dodaje szef PCPM.

Polskie domy modułowe dla uchodźców

Specjaliści oceniają, że trwałość takich domów wynosi 3-5 lat. W tym czasie Irakijczycy będą mogli odbudować swoje dotychczasowe domy.

Jak mówi Wojciech Wilk, pomysł sprawdził się już w innych częściach świata. Dodatkowo, domy są produkowane w Polsce. - Domy modułowe są kupowane w dziesiątkach tysięcy sztuk rocznie przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds Uchodźców, które wykorzystuje je na masową skalę na przykład w obozach dla uchodźców w Afryce. Te same domy produkowane w Polsce zostały zakupione przez rząd w Japonii i także są wykorzystywane w Iraku do wsparcia powrotu uchodźców - mówi Wojciech Wilk.

Cena każdego takiego domu to około 6 tysięcy złotych. Konstrukcje posiadają też panele słoneczne dzięki czemu mają darmową energię. Powierzchnia każdego z domów to 17 metrów kwadratowych.

Mosul jest drugim największym miastem w Iraku. W połowie 2014 roku do miasta wkroczyli islamiści z ISIS. Dopiero trzy lata później irackim wojskom udało się odbić miasto z rąk fanatyków. Ocenia się, że w czasie panowania ISIS z Mosulu uciekło półtora miliona osób. Większość z nich wraca właśnie do miasta i okolic, które jest w dużej części zrównane z ziemią.

Bombardowania, gruzy, ranni i zabici. Od 7 lat to dla nich codzienność

Więcej o:
Komentarze (34)
Mosul. Polacy zbudują tymczasowe domy dla mieszkańców zrujnowanego miasta
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 26 razy 10

  W Mosulu pracowali za Saddama Polacy. a na ulicy chrzescijanie iraccy sprzedawali wino w takich butelkach jak oranzada z kapslami. Bytelki trzymali w wannach z woda i lodem. I komu to przeszkadzalo ? Mc Cainom ?

 • sselrats

  Oceniono 14 razy 6

  Polacy sa dobrzy w prowizorce.

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 16 razy 4

  I dobrze. Pomagać TAM

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy 3

  wiem żeby za 6000 PLN cudów nie można się spodziewać ale czy na prawdę musimy eksportować do tego i tak już potwornie zniszczonego miejsca, tyle tego badziewnego plastiku, który za 3 lata będzie zalegał ich miasta,rzeki i pola jako zwykły śmieć? przecież te 3 banki dla polskiego rządu to żaden wydatek w skali budżetu państwa, czy nie można było tej sumy powiedzmy podwoić i wysłać do Iraku bardziej ekologiczne i trwale konstrukcje? gwarantuje wam że technologie lekkich, dobrze izolowanych domów o konstrukcji nośnej z drewna istnieją i akurat "prochu" nie trzeba by było wymyślać

 • Oceniono 20 razy 2

  I to jest właśnie pomoc. A nie wpuszczczanie milionów smierdzacych letni którzy przyjechali po zasiłek i w życiu żadnej wojny nie widzieli. I jeszcze pretensje, że inne kraje takie nietolerancyjne i nie chcą "pomagać".

 • dziadwawelski

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko w tej "wolnorynkowej krainie" jest wybitnie tymczasowe, żeby nie nazwać tego jedną wielką prowizorką !!!!

 • muledet.3

  Oceniono 7 razy 1

  Polacy to kretacze.Przyjac 0.5 mln uchodzcow ,to jest pomoc, a nie domki i dobre slowo.

 • adam.2x

  Oceniono 27 razy 1

  Bardzo dobrze. Pierwszym i głównym zadaniem EU i USA względem uchodźców powinna być pomoc w budowaniu ich życia w rodzinnych krajach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX