Groźne starcie brytyjskich i francuskich łodzi rybackich. Poszło o... przegrzebki

Brytyjscy rybacy oskarżają swoich francuskich kolegów o zaatakowanie ich kamieniami, świecami dymnymi oraz obrzucanie wyzwiskami. Konflikt, do którego doszło w pobliżu Zatoki Sekwańskiej, dotyczył połowu przegrzebków.

Sytuacja miała miejsce w poniedziałek, 27 sierpnia. Jak podaje BBC, w nocy około 40 francuskich łodzi wypłynęło w morze w ramach protestu przeciwko "bezmyślnemu wyczerpywaniu zapasów skorupiaków" przez Brytyjczyków. Rybacy chcieli przepędzić Brytyjczyków, którzy według nich nielegalnie wyławiali przegrzebki.

W efekcie doszło do starcia między rybakami. Padały wyzwiska, a łodzie brytyjskie miały być otoczone przez łodzie francuskie oraz obrzucone kamieniami i świecami dymnymi. Spowodowało to uszkodzenia brytyjskich łodzi m.in. dziury w kadłubach i wybite okna. Nie było ofiar w ludziach. Ostatecznie, Brytyjczycy musieli się wycofać z obszaru.

Film opublikowany przez stację France 3 Normandie pokazuje fragment starcia.

 

Brytyjską łódź, już po obrzuceniu świecami dymnymi widać również na nagraniu francuskiego marynarza Anthony'ego Quenela. 

Wojna o przegrzebki - na czym polega?

Przegrzebki to jadalny gatunek małża o dużym znaczeniu ekonomicznym. Łowią je zarówno Francuzi, jak i Brytyjczycy w wodach międzynarodowych. W Normandii stanowią one bardzo ważny, typowy dla regiony produkt. Problem polega na tym, że Francuzi mogą je łowić tylko od 1 października do 15 maja, podczas gdy Brytyjczycy nie mają takich obostrzeń.

Po poniedziałkowych wydarzeń brytyjscy rybacy domagają się od swojego rządu ochrony. Tymczasem Francuzi boleją nad stratą cennego dla nich surowca.

Więcej o:
Komentarze (68)
Groźne starcie brytyjskich i francuskich łodzi rybackich. Poszło o... przegrzebki
Zaloguj się
 • nabbuko

  Oceniono 33 razy 15

  ojojoj, to chyba największy wyczyn francuskiej marynarki od czasów zatopienia własnej floty w czasie wojny...

 • jacek_poz

  Oceniono 14 razy 10

  Jak w Polsce: przekleństwa, wyzwiska, przemoc i rozmowa na poziomie :) jednak nie tylko my tacy jestesmy??? No nie możliwe!!!

 • 31.februarius

  Oceniono 20 razy 8

  "Groźne starcie brytyjskich i francuskich łodzi rybackich. Poszło o... przegrzebki"

  Ino patrzeć, jak wyngel do wioski przywiezom ...

 • areyoubetter

  Oceniono 23 razy 5

  I słusznie zrobili Francuzi. To co robią Brytyjczycy to gospodarka rabunkowa.

 • 174pit

  Oceniono 27 razy 5

  W latach 70 XX w. Wielka Brytania toczyła Wojnę Dorszową z Islandią. Czyżby teraz szykowała się Wojna Przegrzebkowa z Francją?

 • fakej

  Oceniono 5 razy 3

  Francuzi uchodzący za miękkie faje potrafią bez problemu puścić z dymem McDonalda czy zrobić dowolny inny rozpiździel jak coś im się nie podoba. Wielki szacun za postawę, choć oczywiście w ujęciu prawnym i zdroworozsądkowym to było zwykłe bandyctwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX