Arcybiskup oskarża papieża Franciszka. "Od 5 lat wiedział, że McCarrick jest seryjnie niebezpieczny"

W trakcie pobytu papieża Franciszka w Irlandii, arcybiskup Carlo Maria Vigano opublikował list, w którym twierdzi, że papież Franciszek wiedział o molestowaniu, którego dopuszczał się w USA kardynał Theodore McCarrick. Wezwał w nim papieża do abdykacji.

W opublikowanym liście arcybiskup Viganò twierdzi, że już 5 lat temu informował papieża Franciszka o tym, że amerykański kardynał oskarżany jest o molestowanie seksualne kleryków i księży niższych rangą. 

"Papież wiedział przynajmniej od 23 lipca 2013 roku, że McCarrick jest seryjnie niebezpieczny. Wiedział, że to człowiek skorumpowany i krył go do gorzkiego końca" - napisał arcybiskup Viganò, który w opisywanym w liście czasie pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych. Zaznaczył także, że o oskarżeniach wobec McCarricka, który miał molestować dorosłych w czasie, kiedy był biskupem w New Jersey w latach 1981-2001, informował wysoko postawionych urzędników watykańskich już w 2006 roku. Arcybiskup nie przedstawił jednak żadnych dowodów na swoje oskarżenia. 

Dodał, że papież Franciszek powinien zrezygnować ze swojej funkcji, dając tym samym przykład innym biskupom i kardynałom, którzy kryli McCarricka.

Papież Franciszek nie chce komentować

Papież, zapytany o list przez dziennikarzy podczas swojej wizyty w Irlandii, powiedział, że nie chce niczego komentować. - Przeczytajcie dokument sami i sami go oceńcie - stwierdził. - Myślę, że list mówi sam za siebie - dodał. 

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek w Irlandii. Wizyta głowy Kościoła w cieniu pedofilskiego skandalu

Kardynał McCarrick został oskarżony o molestowanie

Były arcybiskup Nowego Jorku i Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie przez mężczyznę, który w latach 70. był ministrantem. Śledztwo, które zostało przeprowadzone w tej sprawie, uwiarygodniło oskarżenie ofiary. W efekcie Watykan w czerwcu tego roku podjął decyzję o zawieszeniu duchownego. Kapłan zaakceptował tę decyzję i przeprosił ofiarę za cierpienie, choć jak zaznaczył, "wierzy w swoją niewinność".

CZYTAJ TAKŻE: Były arcybiskup z USA oskarżony o molestowanie. McCarrick: "Jestem niewinny"

Więcej o:
Komentarze (115)
Papież Franciszek wiedział o molestowaniu przez arcybiskupa McCarricka? "Nie skomentuję tego"
Zaloguj się
 • herbalworld

  Oceniono 43 razy 27

  Patronem pedofili w kościele jest JP2.To on chronił pedofili w sutannach, zapewniając im bezkarność.Kościół katolicki to mafia zboczeńców seksualnych, bo przecież nie jest normalny celibat.

 • heliheli

  Oceniono 24 razy 22

  czy ten pan arcycostam Vigano poszedl wtedy ze swoimi wiadomosciami na policje ?? jesli nie poszedl to powinien byc oskarzony o ukrywanie dowodow przestepstwa

 • metanoja

  Oceniono 17 razy 17

  Zaczyna się wyciąganie kwitów i walka na teczki.
  "Nie ma wątpliwości, iż Ratzinger znał szczegóły raportów o przypadkach molestowania. Nie ma też wątpliwości, iż jego bezpośredni przełożony Jan Paweł II brał udział w systematycznym i zakrojonym na szeroką skalę procesie ich ukrywania" - Michael Tfirst, jedna z ofiar kardynała Hansa Hermanna Groëra.
  Za: polskatimes.pl, artykuł pt. "The Sunday Times": Jan Paweł II tuszował liczne afery pedofilskie.
  YouTube, kanał MrMetanoja, Do przyjaciół katolików, część 11: Pedofilia

 • Marek Biesaga

  Oceniono 17 razy 15

  Papież o ksywce Dżej Pi Tu też pewno nie jedno wiedział ale nic w tym temacie nie zrobił. Przez cały swój dłuuugi pontyfikat zero reakcji a nawet z nie którymi to i się obściskiwał.

 • ania_dark

  Oceniono 27 razy 15

  Wychodzi na to że Benedykt zrezygnował bo odkrył cały ten gnój pedofilsko-złodziejski i wiedział że tego nie ogarnie, albo że coś mu purpuraty zrobią jak zacznie grzebać.

 • herbalworld

  Oceniono 19 razy 11

  Kościół katolicki powinien być zdelegalizowany, jako przestępcza organizacja mafijna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX