Szef ukraińskiego MSZ krytykuje polską nowelizację ustawy o IPN. "Ułatwia atak na wolność słowa"

Szef ukraińskiego MSZ po raz kolejny krytykuje polską nowelizację ustawy o IPN. Jego zdaniem zagraża ona wolności wypowiedzi. Pawło Klimkin odnosi się też do sprawy jednego z liderów ukraińskiej mniejszości w Polsce - Grzegorza Kuprianowicza oskarżanego przez wojewodę lubelskiego o negowanie zbrodni UPA.

Zawiadomienie do prokuratora IPN złożył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Jego zdaniem ukraiński historyk z Polski Grzegorz Kuprianowicz dopuścił się w swoim przemówieniu negowania zbrodni UPA. Prokuratura IPN nie dopatrzyła się jednak takich treści. Szef MSZ Ukrainy stwierdził, że decyzja IPN wywołuje u niego mieszane uczucia. Jak zaznaczył, z jednej strony jest to zwycięstwo zdrowego rozsądku, ale, jak dodał - pozostaje aktualna podstawa prawna - czyli nowelizacja ustawy o IPN. Ustawa ta - zdaniem Pawła Klimkina - stwarza przestrzeń dla manipulacji i ataków na wolność słowa i myśli.

Według znowelizowanej w zeszłym roku ustawy o IPN za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów grozi do 3 lat więzienia. Grzegorz Kuprianowicz w przemówieniu wygłoszonym w Sahryniu oświadczył, że mieszkańcy Sahrynia zginęli z rąk członków narodu polskiego - partyzantów Armii Krajowej dlatego, że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania.

Więcej o:
Komentarze (124)
Szef ukraińskiego MSZ krytykuje polską nowelizację ustawy o IPN
Zaloguj się
 • jozbieszczad

  Oceniono 57 razy 27

  "Ułatwia atak na wolność słowa"

  Mówią to ludzie ,którzy zakazali porozumiewania się ludności rosyjskiej w ojczystym języku ,blokuje im media społecznościowe i zablokowali 73 kanały telewizyjne .
  Niezłe ,co nie ?

 • lukki69

  Oceniono 45 razy 25

  Lepiej niech zadba o lepszą jakość mirabelek i szczawiu w ojczyźnie bo nam hoteli robotniczych brakuje...
  Ukraińscy faszyści wyżynali Wolę ramię w ramię z Niemcami...wbrew gadzinowym fejkom w Polsce faszyzmu nie było i nie ma.......jest duch nacjonalizmu zakodowany przez długoletnie niewole.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 29 razy 21

  Gdyby jakiś polityk Polski miał jaja to by pojechał na Ukrainę i zgodnie z propozycją korzystania z wolności słowa wygłosił przemówienie o tym, że całe UON i większość działalności UPA to były działania ludobójców, bandytów, zwyrodnialców i zwykłych sku...synów. Na dodatek przemówienie wygłosiłby po ukraińsku.

 • qawsedrftg

  Oceniono 38 razy 18

  Jak tam "demokratyczne" zmiany na Ukrainie? Żadnych reform nie ma, jest trwanie w oczekiwaniu na kolejne transze "kredytów" na wieczne nieoddanie :)

 • 3guziec

  Oceniono 31 razy 15

  kłamca i powinien powinien karę.
  A w ogóle co sie wtrąca ten minister z Ukrainy, sprawa dotyczy obywatela polskiego

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 28 razy 12

  >Szef ukraińskiego MSZ po raz kolejny krytykuje polską nowelizację ustawy o IPN. Jego zdaniem >zagraża ona wolności wypowiedzi.

  Wypowiedzi ukraińskich nazistów czyli banderowców.

 • ubudubu4

  Oceniono 10 razy 10

  Banderowiec którego boli że w Polsce banderowców nazywa się mordercami.........

 • saves

  Oceniono 16 razy 10

  Ciekawe dlaczego jadąc na wycieczkę do Lwowa, nasza grupa otrzymała ostrzeżenie od przewodnika, aby nie komentować wszędobylskich czerwono - czarnych flag? Groziło to bardzo nieprzyjemnym kontaktem z tamtejszą milicją. Co na to Pawło Klimkin?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX