Deportacja Ludmiły Kozłowskiej. Światowe media piszą o wydaleniu z UE szefowej Fundacji Dialog

Media w USA, Europie zachodniej, ale też w Mołdawii piszą o deportacji Ludmiły Kozłowskiej. To szefowa fundacji Otwarty Dialog. Jej mąż i działacz fundacji jest znany z krytyki PiS. Wg polskich służb istnieją wątpliwości dot. finansowania organizacji.

Ludmiła Kozłowska, szefowa Fundacji Otwarty Dialog, została przed tygodniem deportowana ze strefy Schengen na wniosek polskich służb. Nie poinformowano jej o przyczynach takiej decyzji. Jej fundacja była krytykowana przez polityków PiS oraz TVP.  Szef rady fundacji i mąż Kozłowskiej, Bartosz Kramek, jest krytykiem rządów PiS i był atakowany za wpis na Facebooku, w którym nawoływał do nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Po wydaleniu Kozłowskiej pojawiły się głosy krytyki co do formy jej deportacji - bez podania przyczyny, gdy nie toczy się przeciwko niej sprawa w sądzie. Teraz Kozłowska nie może wjechać do żadnego z państw Strefy Schengen. Kilkaset osób, w tym Lech Wałęsa, Michał Boni i zagraniczni politycy i aktywiści, podpisało się pod apelem o umożliwienie powrotu Kozłowskiej.

Deportacja działaczki w mediach od USA po Mołdawię

W tym tygodniu o sprawie napisały media na świecie. Informowała o tym agencja Associated Press, której depeszę opublikował m.in. "New York Times". W artykule zwrócono uwagę, że decyzja dotyka nie tylko samej Kozłowskiej, lecz zmusza też jej męża, by żył w Polsce bez żony, lub wyjechał z kraju. Małżeństwo ocenia, że wydalenie to "kara" za antyrządowe działania Kramka. Agencja AP cytuje też ukraińską dziennikarkę mieszkającą w Warszawie, która ocenia sytuację jako "ostrzeżenie dla obcokrajowców w Polsce, by nie udzielali się w życiu politycznym".

O sprawie Kozłowskiej pisało też m.in. politico.eu, rumuński portal dcnews.ro czy ukraiński serwis kyivpost.com. Ten temat pojawił się też w mediach w Mołdawii, gdzie działa fundacja Otwarty Dialog. Jest tam zaangażowana w sprawy zatrzymań osób, które uznaje za więźniów politycznych.

Portal publika.md (którego wydawca jest związany z mołdawskim oligarchą Vladimirem Plahotniucem) pisze o tym, że fundacja Otwarty Dialog miała wspierać partie opozycyjne w Mołdawii. Wspomina też o oskarżeniach o rzekome finansowanie organizacji przez kazachskiego milionera Mukhtara Ablyazowa. Polityk i biznesmen jest oskarżony o defraudację pięciu miliardów dolarów. Fundacja opisuje go na swojej stronie jako "opozycjonistę i uchodźcę politycznego", a oskarżenia ocenia jako element prześladowania.  

ABW: negatywna decyzja dotycząca Ludmiły Kozłowskiej

Negatywną opinię dotyczącą wniosku Ludmiły Kozłowskiej o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego w UE wydała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn, powiedział, że powodem decyzji  były wątpliwości dotyczące finansowania działalności Fundacji Otwarty Dialog.

Stanisław Żaryn powiedział, że ABW wydając opinię bazowała głównie na własnych ustaleniach, przygotowanych przez departament kontrwywiadu. - Wątpliwości mogą mieć w najbliższym czasie skutki prawne - zapowiedział rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych. Dodał, że wątpliwości dotyczące finansów fundacji nie wzięły się z kontroli skarbowych w fundacji, które służby dopiero będą analizować.

Szefowa Fundacji Otwarty Dialog napisała na Twitterze, że przez lata żaden urząd nie miał wątpliwości do finansowania jej organizacji. Zapewniła również, że wszystkie sprawozdania finansowe są transparentne i publiczne. Ludmiła Kozłowska zarzuciła ABW utajnienie raportu i szykany polityczne.

Zapowiada się długie lato. Według prognoz ciepło będzie aż do listopada

Więcej o:
Komentarze (342)
Deportacja Ludmiły Kozłowskiej. Światowe media piszą o wydaleniu z UE szefowej Fundacji Dialog
Zaloguj się
 • speedle

  Oceniono 103 razy 25

  a ja mam wątpliwości co do zdrowia psychicznego Stanisława Żaryna, czy to wystarczy żeby go zamknąć w Tworkach?

 • zuuuraw

  Oceniono 71 razy 23

  Wyobrażam sobie co zrobiłyby amerykańskie służby d/s wewnętrznych, gdyby jakiś dajmy na to obywatel Polski przyjechał do USA i wzywał do obalenia tamtejszych władz na drodze paraliżu państwa ? Domniemywam , że amerykańskie służby pozwoliłyby mu działać dalej

 • janrobin2015

  Oceniono 68 razy 22

  No wreszcie. Tym watpiacym w szczrosc intencji wladz polecam analize finansowania tej ‘ fundacji’. Cos moze dotrze. Jak mawial klasyk- follow the money.

 • miastomakow

  Oceniono 76 razy 22

  tacy ludzie jak kozłowska są narzędziami wojen hybrydowych. Tacy ludzie jak ona destabilizują sytuację na Ukrainie, w Mołdawii, w krajach nadbałtyckich.. A swoją drogą to tej pory nie wiadomo skąd małżonkowie kozłowscy mieli hajs na luksusowe życie. kto im daje te pieniądze?

 • wstreczyciel

  Oceniono 35 razy 15

  W 2017 Polska wydała 5-cio letni zakaz wjazdu do Schengen dla Richarda Spencera, uważanego za jednego z przywódców amerykańskiego białego nacjonalizmu. W przypadku Spencera nie było żadnych podejrzeń co do finansowania, a jednak nie wjedzie do EU jeszcze przez 4 lata. Czy autorytety płakały wtedy, że gość, który "tylko" prowadzi think-tank nie może wjechać do EU?

  Ziemkiewicza i byłego księdza Międlara zawrócili na lotnisku w Anglii - czy ktoś pisał artykuły, jacy to Anglicy są źli?

 • Oceniono 33 razy 15

  Zapomnieliście o prasie u Aborygenów, Indian, Pigmejów, Eskimosów, Wenezueli i reszty świata - wszyscy się przejęli losem tej prześladowanej kobity, która z mężem chciała "wyłączyć rząd" polski

 • prosze_pozdrowic_brata

  Oceniono 32 razy 14

  Ludmiła dostała rosyjskie obywatelstwo po aneksji Krymu. Brat Ludmiły zajmował się produkcją sprzętu dla marynarki rosyjskiej, obecnie remontuje łodzie podwodne w Siewieromorsku, a "rzekome finansowanie organizacji przez kazachskiego milionera Mukhtara Ablyazowa"?
  ...wygooglajcie sobie filmik wpisując АБЛЯЗОВ +18.

 • lotus2008

  Oceniono 31 razy 13

  Trzy na krzyz portale moldawskie i ukrainskie, i NYT (ktory jest w tej samej brygadzie mediow Bildenbergow co Czerska) to juz "swiatowe media".
  "Swiatowe media" maja coraz mniej odbiorcow, ktorzy maja dosc klamliwych informacji, lub zafalszowanych narracji.
  I na koniec: przeciez pisalem, ze ta kur...wa-wichrzycielka powinna sie cieszyc, bo za sanacji bylaby kulka za dzisiejszy artykul 130ty kk.
  Pompuj Michnik swoja kolezanke, pompuj.
  To za chwile znow sie za nich wezmiemy.
  Kramkowi sie nalezy, i to tak do bolu.
  P.s.: a w "przygotowaniu" nastepna wasza "fundacja" ☺

 • lubella69

  Oceniono 23 razy 11

  Zobaczycie, zaraz cenzor wróci po lunchu/ zmieni się na szychcie z drugim lub irp ird.... i zamieni plusy na minusy, a potem przeniosą temat do archiwum i nikt nie przeczyta. To stała praktyka kundelków sorosa..... polecą bany bo "netykieta" i dzień jak co dzień ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX