USA deportowały do Niemiec 95-letniego nazistę. Jakiw Palij ma mieć na sumieniu 7 tys. istnień

Jakiw Palij, 95-letni były strażnik niemieckich obozów zagłady, został deportowany z USA do Niemiec. Mężczyzna jest oskarżany o współudział w zamordowaniu minimum 7000 Żydów.

We wtorek Stany Zjednoczone deportowały 95-letniego byłego esesmana Jakiwa Palija (po zmianie tożsamości używał imienia Jakob) do Niemiec. Palij pojawił się rano na lotnisku w Duesseldorfie. Jak donosi "Deutsche Welle", Palij ma trafić do jednego z domów opieki w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Palij był strażnikiem w niemieckich obozach zagłady, w 2016 roku był na 10. miejscu listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy, którą sporządza Centrum Szymona Wiesenthala. Jest oskarżany przez amerykańskich śledczych i przez międzynarodowe organizacje żydowskie o współudział w zamordowaniu minimum 7000 Żydów.

Sprawa Jakiwa Palija. Mężczyzna ukrywał się przez długie lata

Jakiw Palij urodził się w przedwojennej Polsce w Piadykach (wówczas Polska, obecnie Ukraina). W 1941 roku na ochotnika wstąpił do SS. Szkolił się w nazistowskim obozie Trawniki. Po wojnie, zatajając swoją tożsamość, w 1949 roku trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał obywatelstwo. Na początku lat dwutysięcznych została ujawniona jego zbrodnicza przeszłość.

Od tego momentu Stany Zjednoczone próbowały go deportować do Niemiec. Jednak prokuratura niemiecka wielokrotnie odmawiała przyjęcia Jakiwa Palija, twierdząc, że nigdy nie był niemieckim obywatelem i że nie ma wystarczających dowodów jego zbrodni. Dopiero liczne interwencje amerykańskich polityków spowodowały, że Niemcy zgodziły się przyjąć byłego esesmana.

Nadal jednak nie wiadomo, czy niemiecka prokuratura oskarży go o współudział w zamordowaniu wielu tysięcy więźniów. Już raz prokuratura w Wuerzburgu umorzyła śledztwo wobec niego z braku wystarczających dowodów. Jak twierdzi "Bild Zeitung" przyjęcia byłego esesmana odmówiła wcześniej Polska i Ukraina (Palij nie ma określonej narodowości, może być traktowany jednocześnie jako Polak, jak i Ukrainiec).

Więcej o:
Komentarze (233)
Jakiw Palij 95-letni były strażnik obozów zagłady deportowany do Niemiec
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 56 razy 26

  Nie rozumiem dlaczego, to nie Polacy nie zabiegali o deportacje i osadzenie tego gościa?!
  Przecież podstawą jest jego zbrodniczą działalność na obszarze Polski! Pomijając, że przed '39 miał polskie obywatelstwo oraz to, że w przeważającej większości jego ofiary to Polki i Polacy wyznania mojżeszowego i zapewne nie tylko.
  Co takiego ważniejszego maja do roboty pracownicy IPN i prokuratorska ferajna podległa jednemu takiemu?!

 • bezzebnykloszard

  Oceniono 29 razy 9

  "Mężczyzna jest oskarżany o współudział w zamordowaniu minimum 7000 Żydów."

  I nie tylko Żydów. To co działo się w Auschitz nie jest wyłącznie tragedią narodu żydowskiego. Proszę sobie tego nie uzurpować.

 • marianek7777

  Oceniono 7 razy 7

  Dyskusja czy SSmann ,Ukrainiec był Polakiem jest bez sensu.Idąc tym tokiem rozumowania pewnie większość banderowców urodzonych po 1918 roku należałoby nazwać Polakami wzgl. obywatelami polskimi. A to jest niebezpieczne , gdyż wielu nie rozróżnia obywatela polskiego od Polaka. A za granica jak słyszymy określenia te są rownoznaczne. Np. bohater narodowy Ukrainy Bandera urodził się w rejonie Stanisławowa, ale w 1909 roku, więc encyklopedycznie Austro-Wegry. czyli kim był?

 • polskicham

  Oceniono 29 razy 7

  W wydaniu "Bild zeitung" pokazana jest nawet kopia dokumentow rejestracyjnych w USA, gdzie Palij podaje narodowosc ukrainska i miejsce urodzenia ukraine. Dalej jednak w artykule "Bild zeitung" pisze twardo ze byl polakiem. Ale Bild to nie wyjatek. Spiegel, Faz pisze podobnie.W tym momencie dziekuje Pisowi, ktorych nie cierpie, ze stworzyli paragraf przeciwko takim propagandowym chwytom potomkow hitlera.

 • wichura

  Oceniono 55 razy 7

  Ukrainiec. Czemu mnie to nie dziwi? (za to dziwni mnie, pozytywnie, że można komentować ten artykuł)

 • 0roman0

  Oceniono 6 razy 6

  10 na liście. Oczywiście bo reszta już zmarła.
  Teraz ten szum wokół starych hitlerowców jest trochę śmieszny. W latach powojennych tysiące nazistów pełniło ważne funkcje w budującej się RFN a także współpracowało z USA.
  ..."Jak twierdzi Richard Breitman, ekspert ds. Holokaustu z American University, wywiad wojskowy, CIA, FBI oraz inne amerykańskie agencje rządowe zatrudniały w okresie Zimnej Wojny w sumie ponad tysiąc nazistów"

 • sorrry

  Oceniono 11 razy 5

  To bardzo ciekawa dialektyka - ukraiński nazista urodzony na terenie Polski to Polak a już żyd urodzony na terenie Polski to nie Polak tylko żyd całą gębą, podobnie ja żydzi urodzeni na terenie USA to też żydzi a nie Amerykanie i należy im się "mienie bezspadkowe" do żydach z Polski. Dziwnym trafem według lewackiej retoryki bandyta tylko wtedy ma narodowość jeśli da się go jakoś zakwalifikować jako Polaka, bandyci ukraińscy, niemieccy, żydowscy to były byty bez tożsamości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX