Ołeh Sencow już od 100 dni prowadzi głodówkę w syberyjskim łagrze. "Jeżeli ma umrzeć, to umrze"

Po 100 dniach strajku głodowego Ołeh Sencow jest coraz słabszy i - jak sam mówi - gotowy na śmierć. Ukraiński reżyser został zatrzymany przez rosyjskie władze po aneksji Krymu i skazany na 20 lat łagru. Sencow walczy o uwolnienie innych Ukraińców.

Dziś mija setny dzień głodówki Ołeha Sencowa. Ukraiński reżyser skazany w Rosji na 20 lat pozbawienia wolności domaga się zwolnienia wszystkich Ukraińców więzionych w Federacji Rosyjskiej z powodów politycznych. Stan zdrowia Ołeha Sencowa jest coraz gorszy. W ciągu ponad trzech miesięcy 42-latek stracił około 30 kg masy ciała.

Rosyjskie władze, które skazały Sencowa za rzekomy terroryzm konsekwentnie odmawiają uwolnienia reżysera. W tym miesiącu odrzuciły prośbę matki artysty o jego ułaskawienie. Rosjanie sugerują, że prośbę do Władimira Putina powinien napisać sam Sencow. On jednak nie zgadza się na takie rozwiązanie. Protest głodowy, który reżyser prowadzi od połowy maja, ma na celu uwolnienie wszystkich około 70 Ukraińców, którzy tak jak on sam trafili w Rosji za kraty z powodów politycznych. 

W pierwszej połowie sierpnia "Deutsche Welle" rozmawiało z prawnikiem Sencowa Dmitrim Dinsem, który już wtedy mówił o "znacznym pogorszeniu się stanu fizycznego" Ukraińca. Ma anemię, problemy z nerkami i wątrobą. Zapewniał jednak, że nie chce przerywać strajki głodowego. - Oleg mówi, że jeżeli ma umrzeć, to umrze - stwierdził prawnik. Sencow w niedawnym liście do swojej siostry napisał, że już nie wierzy w swoje uwolnienie, praktycznie nie wstaje z łóżka i czuje że zbliża się do śmierci.

Solidarni z Sencowem. Czescy filmowcy na strajku głodowym

W setnym dniu głodówki Sencowa (a także w 50-tą rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację) filmowcy z Czech ogłosili akcję solidarności z Sencowem - podaje Czeskie Radio.

Grupa czeskich filmowców w najbliższych dniach będzie na zmianę prowadzić strajk głodowy w solidarności z ukraińskim reżyserem. 

Wcześniej o uwolnienie Sencowa apelowali politycy, organizacje i zwykli obywatele wielu państw świata. Prezydent Francji Emmanuel Macron miał zabiegać o to bezpośrednio u Władimira Putina. Apele do rosyjskich władz wystosowało m.in. Amnesty International. Głosy poparcia i solidarności pojawiały się także na festiwalach filmowych. W lipcu w kinach Helios w całej Polsce pokazywano film ''Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow'', a dochód przekazano jego rodzinie.

W setnym dniu głodówki niewielki baner w obronie Sencowa umieszczono w Kazaniu w Rosji - poinformowało Pussy Rriot.

Protestował na Majdanie, trafił do łagru

Sencow pochodzi z Symferopola na Krymie. Studiował reżyserię w Moskwie, a w 2012 roku debiutował z filmem na festiwalu filmowym w Rotterdamie. Reżyser przerwał produkcję jednego ze swoim filmów z powodu wybuchu protestów na Majdanie. Zaangażował się wtedy w działalność grupy Automajdan.

Później sprzeciwiał się aneksji Krymu przez Rosję. Brał udział w dostarczaniu jedzenia i innych zapasów do ukraińskich żołnierzy, którzy zostali zablokowani w bazach po pojawieniu się na półwyspie sił rosyjskich. 

Ołeha Sencowa aresztowało rosyjskie FSB 11 maja 2014 roku na Krymie, niespełna dwa miesiące po nielegalnej aneksji. Oskarżono go o "przygotowywanie ataku terrorystycznego". Od początku nie przyznawał się do zarzutów i zaznaczył, że proces ma charakter polityczny. Mówił, że akt oskarżenia jest oparty na zeznaniach, które wymuszono na rzekomych świadkach torturami. Już w trakcie procesu powtarzał, że nie uznaje aneksji Krymu i uważa się za obywatela Ukrainy (Rosja twierdzi, że jest on obywatelem rosyjskim i na tej podstawie omówiła ekstradycji).

Po procesie, w którym Rosjanie mieli użyć sfingowanych dowodów, skazali Sencowa na 20 lat łagru. W lutym 2016 roku trafił do Jakucji, a od listopada 2017 roku odsiaduje wyrok w łagrze w miejscowości Łabytnangi na Syberii.

Więcej o:
Komentarze (63)
Ołeh Sencow od 100 dni prowadzi głodówkę w syberyjskim łagrze
Zaloguj się
 • marcin1948

  Oceniono 42 razy 22

  Wytrzymał dłużej niż Pan Jezus na pustynii.Ten banderowiec idzie na rekord albo podjada w nocy :)

 • octopusdei

  Oceniono 35 razy 19

  Ten ukraiński terrorysta wyraźnie idzie na rekord. Normalny człowiek jest w stanie głodować przez miesiąc i umiera. Ale Ukraińcy mają najwyraźniej silniejsze organizmy bo wzmacniają je idee Doncowa, Bandery i innych szowinistycznych ludobójców. Jak dociągnie do roku tej "głodówki" to nawet najgłupsi ukrofile zaczną podejrzewać oszustwo. A jak gazwyb ogłosi, że jego waga osiągnęła wartość ujemną i ten ukraiński pajac zaczął się unosić nad ziemią to dopiero będzie news:)))

 • tatankaiyotake

  Oceniono 23 razy 17

  W 1981 w Irlandii strajk głodowy IRA & INLA - uczestnicy umierali od 46 do 73 dni po rozpoczęciu. Tak dla porównania.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 24 razy 16

  >Sencow od 100 dni prowadzi głodówkę w syberyjskim łagrze.

  Nadieżda Sawczenko tyle samo czasu prowadzi głodówkę w ukraińskim izolatorze.
  Jakoś GW o niej już zapomniała.

 • tenare

  Oceniono 34 razy 16

  Sencow został skazany za pomoc i czynną współpracę z ukraińską terrorystyczną organizacją zbrojną Prawy Sektor, a nie za sprzeciw wobec aneksji Krymu i wypuszczanie gołąbków pokoju.
  Próbujecie zrobić z banderowca bohatera.

  Dlaczego nie interesuje was los Sawczenko, gnijącej w ukraińskich kazamatach? Już nie jest bohaterską pilotką, bo sprzeciwiła się banderyzmowi?

 • cezarykaminski

  Oceniono 23 razy 15

  UWOLNIĆ NADIĘ SAWCZENKO!! Bohaterkę majdanu siedzącej w ukraińskim więzieniu BEZ WYROKU!!! (co, Boni z Michnikiem nie zorganizują tym razem "rotacyjnej głodówki"??)

 • andy180812

  Oceniono 24 razy 14

  zawsze placze jak czytam o tych biednych demokratach ukrainskich, o ich gehennie na syberii - juz trwajacej od bez mala setek lat, ich wynarodowieniu przez krwawych rosjan itd.. no rycze i rycze i skonczyc nie moge

 • 31.februarius

  Oceniono 29 razy 13

  "Grupa czeskich filmowców w najbliższych dniach będzie na zmianę prowadzić strajk głodowy w solidarności z ukraińskim reżyserem."

  Może by Boni ten "czeski strajk" skoordynował?
  Ma doświadczenie w po "głodówce rotacyjnej" prowadzonej w Brukselii dla uwolnienia konającej w kacapskiej katowni, bohatyrki Ukrainy" pilotki" Nadijki Sawczenko?!

 • andy180812

  Oceniono 21 razy 11

  nasz solzenicyn banderowcow nasza gwiazda brunatnych koszul nasze wschodzace slonce faszystowsiego odrodzenia kochamy ciebie i bedziemy o ciebie walczyc z ta bebe rosja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX