"Watykan odczuwa ból i wstyd". Stolica Apostolska reaguje na skandal pedofilski w Pensylwanii

Watykan odniósł się do raportu nt. pedofilii w Pensylwanii. - Te czyny były zdradą zaufania, która ograbiła ofiary z godności i wiary - napisano w oświadczeniu Stolicy Apostolskiej.

Raport nt. pedofilii w Pensylwanii ujawnił, że od lat 40 ubiegłego wieku co najmniej 300 duchownych dopuściło się molestowania nieletnich. Udokumentowano przypadki co najmniej tysiąca ofiar. W liczącym 900 stron raporcie śledczy zarzucają wysoko postawionym duchownym, w tym obecnemu arcybiskupowi Waszyngtonu kardynałowi Donaldowi Wuerlowi, systematyczne ukrywanie skarg na księży.

Watykan odniósł się do sprawy pedofilii w Pensylwanii

Do skandalu odniósł się Watykan. - Nadużycia opisane w raporcie były przestępcze i moralnie naganne - stwierdza w oświadczeniu Greg Burke, dyrektor biura prasowej Stolicy Apostolskiej. - Te czyny były zdradą zaufania, która ograbiła ofiary z godności i wiary - dodaje rzecznik. W oświadczeniu można przeczytać, że "Watykan odczuwa ból i wstyd" w związku z pedofilią w Pensylwanii. 

Burke w oświadczeniu przyznaje, że "papież Franciszek jest po stronie ofiar" i "zdaje sobie sprawę, jak te działania mogą wstrząsnąć wiarą i duchem wierzących". - Ofiary są dla niego najważniejsze. Kościół chce ich wysłuchać, by wykorzenić ten horror, który niszczy życie niewinnych osób - oświadczył Burke.

Rzecznik Watykanu stwierdził też, że ukarani powinni być "zarówno ci, którzy dopuścili się wykorzystywania, jak również osoby, które na to pozwoliły".

Więcej o:
Komentarze (162)
Watykan reaguje na skandal pedofilski w Pensylwanii
Zaloguj się
 • olafwrocek

  Oceniono 41 razy 35

  Pamiętamy słowa arcybiskupa Michalika o dzieciach wciągających księży w proceder pedofilii (lgną do dorosłych).
  W sumie, gdyby sprawa wypłynęła jakimś cudem w złotym wieku krk, dzieci uznane by zostały zaa narzędzie szatana i, po przepuszczenie przez święty ogień stosu, postawione przed obliczem Pana. Dużej części wielebnych marzy się powrót tamtych czasów.

 • alpepe

  Oceniono 45 razy 27

  no, bo jeszcze uwierzę. Oni odczuwają wstyd, że się wydało i ból, że trzeba będzie płacić.

 • kacper2004

  Oceniono 39 razy 21

  zdjęcie roześmianego klechy bardzo adekwatne - quiz dotyczący populacji świń również....

 • byann

  Oceniono 28 razy 20

  A ich herszta zrobili świętym.
  Tyle, że żaden z nich nie wierzy w boga i prywatnie śmieją się z wiernych.

 • bosman64

  Oceniono 28 razy 18

  "w Pensylwanii" a co z resztą świata a szczególnie z z polskimi małymi miasteczkami i wioskami? Gdzie z zasady małoletnie ofiary SĄ WINNE a nie zboczeniec w czarnej sukience.

 • metanoja

  Oceniono 22 razy 18

  Irlandia - w jednej tylko archidiecezji dublińskiej przeszło 100 sprawców, 400 ofiar.
  USA - wg raportu Episkopatu USA z 2004 r. przeszło 4300 sprawców (4% ogółu duchownych katolickich), przeszło 10 tysięcy ofiar. A ciągle wychodzą na jaw fakty nie objęte tamtym raportem, tak jak teraz - Pensylwania, kolejne >300/>1000.
  Australia - 5,1 mln katolików, 7% duchownych dopuściło się pedofilii, 4444 ofiary złożyły zeznania.
  Polska - ?
  YouTube - MrMetanoja, Do przyjaciół katolików, część 11: Pedofilia.

 • taroudant

  Oceniono 42 razy 16

  "papież Franciszek jest po stronie ofiar"
  - w przeciwieństwie do najsłodszego siwijątego JP2, który był zdecydowanie po stronie oprawców w sutannach.

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 40 razy 16

  Religie, to największe zło jakie w czasie całej historii ludzkości zostało przez nią wymyślone i przez wieki doprowadzone do perfekcyjnego absurdu. Mnie nie kręci walenie czołem przed różnymi przedmiotami, kanibalistyczno-wampiryczne obrzędy ani schylanie karku przed wynaturzonymi zwyrodnialcami , których miejsce jest w kryminale.. Religie to najbardziej złowrogi system totalitarny , a największe imperium zbrodni to tzw. Watykański kościół katolicki, przez który rządzący usiłują zniewalać społeczeństwa, to totalny rynsztok jaki ludzkości zgotowali różnego typu pomyleńcy , jednak najważniejsze, że większość zaczyna to rozumieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX