"To był diabeł wcielony, pełen energii". Nauczycielka wspomina młodego Władimira Putina

- To był diabeł wcielony, pełen energii. Dotąd mamy kontakt, dbamy o siebie - tak wspomina Władimira Putina jego wychowawczyni, obecnie 85-letnia Wiera Gurewicz. Nauczycielka przyznaje, że przyszły prezydent Rosji lubił w młodości rozrabiać.

Rok szkolny w Rosji zaczyna się, tak jak w Polsce, 1 września (choć młodzi Rosjanie wcześniej kończą naukę - na początku czerwca) - być może z tej okazji agencja Ria Novosti "przepytała" Wierę Gurewicz o to, jak zapamiętała młodego... Władimira Putina.

Choć prezydent Federacji Rosyjskiej w swoim biogramie na oficjalnej stronie Kremla ma zapisane, że w czasach szkolnych "sprawiał kłopoty", dotychczas mało kto dokładnie mówił, co to tak naprawdę oznaczało.

Nauczycielka o Putinie w młodości: To był diabeł wcielony

85-letnia Wiera Gurewicz uczyła niemieckiego w szkole w Leningradzie (Petersburgu) i przez trzy lata była wychowawczynią klasy, do której uczęszczał przyszły prezydent Rosji. Nauczycielka mówiła przede wszystkim, że zapadło jej w pamięć to, jak Władimir Putin, jeszcze w szkole podstawowej, lubił dokazywać.

Uciekał z lekcji, wagarował. Potrafił otwierać wszystkie drzwi do klas i krzyczeć: "A kuku! To ja!". To był diabeł wcielony, pełen energii

- wspominała Gurewicz w rozmowie z Ria Novosti. Dodała przy tym, że pomimo swojego zachowania Putin zdobywał dobre oceny, a ostatecznie udało mu się spełnić swoje marzenie, czyli dostać się na uniwersytet.

"Dotąd się przyjaźnimy, dbamy o siebie"

Jednocześnie Gurewicz zapewniła, że nie umieszcza Władimira Putina na jakiejś specjalnej liście swoich podopiecznych.

- Zawsze starałam się tworzyć nić zaufania między mną a uczniami. W tamtej klasie było 30 uczniów, nie uważam, by "najważniejszym" był Putin, w swojej karierze uczyłam wiele wartościowych osób, które później zostały lekarzami, nauczycielami, tłumaczami. Wszystkich traktuję jak wielką rodzinę - wyjaśniała.

Nauczycielka wyznała za to, że wciąż ma dobry kontakt ze swoim dawnym podopiecznym, choć ten od tylu lat pełni najważniejsze funkcje w Rosji (od 1999 roku był albo premierem albo prezydentem kraju). - Prawdę mówiąc, dotąd jesteśmy przyjaciółmi, dbamy o siebie - skwitowała Gurewicz.

Więcej o:
Komentarze (79)
Władimir Putin w młodości. Nauczycielka: To był diabeł wcielony
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 26 razy 12

  odgrzewane kotlety. Tekst sprzed dobrych 10 lat. Sam WWP publicznie stwierdził, że "Pani Wiera" na publicznym spotkaniu opieprzyła go za to, że chodzi jak goryl /kiwa się na boki/.. "Przeprosiłem ją i powiedziałem, że sie postaram inaczej, ale nie wiem, czy sie uda".
  Mała tajemnicą WWP jest to, że jest człowiekiem, któremu władza do głowy nie uderzyła. Umiejętnie dba o swój PR wśród Rosjan /i nie tylko, ma wielu wielbicieli w świecie, w Polsce też/.
  Autentycznie dba o dobre relacje ze swoimi starymi znajomymi i wyświadcza im drobne przysługi.
  Trzeba było widzieć jego wystąpienie po zakończeniu pierwszej kadencji prezydenckiej przed publiką leningradzkiej FSB, z której się WWP wywodzi. To wystąpienie powinno sie pokazywać studentom wydziałów zarządzania - majstersztyk propagandy, lizusostwa, otwartości i autentycznej wdzięczności wobec słuchaczy. To samo z Wierą Gurewicz. Ona publicznie mówi o nim "Wołodia", on o niej "Pani Profesor" i gra gitara. Reklama na cały świat.
  Może troszeczkę powinny się na WWP poduczyć nasze żałosne półgłówki polityczne?

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Putin przy Kaczorach to mały pikuś. Oni już jako dzieci Księżyc zajumali...

 • loneman

  Oceniono 14 razy 2

  Ciemniaki pojma to doslownie - "diabel" istnieje - zrobila krzywde na umysle naszym infantylnym frajerom co wielbia mity sprzed kilku wiekow :-P

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zwykle propagandowce do niczego. 26 maja konczy sie rok szkolny w Rosji. Nic szczegolnego, co by nie robili inni, nie naglosnione. A ze pomieta swoich nauczycieli mowi o Putinie dobze.

 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  Byl jest i po nim bedzie tez jakis bandyta bo z rezimu wyciaga byle kanalia kokosy a strach nie pozwala go usunac ludowi i nielicznej opozycji, niedlugo to tez u nas :(...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX