Niemieccy ratownicy biją na alarm. "Dzieci toną przez smartfonową obsesję"

Już ponad 300 osób utonęło w Polsce od 1 kwietnia. W Niemczech też woda pochłania kolejne ofiary. Są wśród nich dzieci. Ratownicy mają jedną ważną radę dla rodziców.

U nas głośna jest tragiczna historia z Darłówka, w Niemczech z kolei w mediach dużo mówiono o utonięciu 7-latka na basenie w mieście Marktredwitz na wschodzie kraju. W tym roku w Niemczech utonęło już 300 osób - opisuje "The Guardian".

Niemiecka organizacja DLRG, zrzeszająca 40 000 ratowników-wolontariuszy, alarmuje: rodzice patrzą w smartfony zamiast na swoje dzieci. Zwracają uwagę, że kiedyś rodzina spędzała razem czas w wodzie, a dziś rodzice często traktują basen jak przedszkole; uważają, że nie muszą czuwać nad bezpieczeństwem swojego dziecka i zajmują się własnym telefonem. 

Za mało rodziców i dziadków trzyma się zasady: kiedy twoje dzieci albo wnuki są w wodzie, odłóż smartfona

- ubolewa w rozmowie z "Guardianem" Achim Wiese, rzecznik DLRG.

Z kolei Niemiecka Federacja Pływacka zwraca uwagę na brak obowiązkowych lekcji pływania w szkołach i słaby dostęp do basenów.

Więcej o:
Komentarze (129)
Niemcy. Ratownicy biją na alarm. "Dzieci toną przez smartfonową obsesję"
Zaloguj się
 • ppo

  Oceniono 22 razy 20

  Gapienie się w smartfon przechodząc przez jezdnię. Słuchawki na rowerze. Pisanie smsów podczas prowadzenia samochodu/skutera/roweru to częstsze przyczyny wypadków wśród młodzieży.

 • mikesz6

  Oceniono 19 razy 19

  Widocznie ewolucja określiła swoje priorytety.
  Z jednej rasy będziemy powoli rezygnować.

 • yosemitesam

  Oceniono 19 razy 19

  Coś w tym jest. Społeczeństwo idiocieje od tych smartfonów. Nie tylko nad wodą, ostatnio byłem w górach i zaobserwowałem, że mniej więcej co czwarty turysta lezie po górskim szlaku z nosem w smartfonie - co nierzadko skutkuje w najlepszym przypadku skręceniem stawu skokowego a w najgorszym nadepnięciem żmiji zygzakowatej czy nawet osunięciem się ze stromego zbocza.

 • shtalman

  Oceniono 28 razy 18

  A my mamy świetny sposób, 10 godzin religii tygodniowo, Alleluja i na powierzchnię

 • farcry3

  Oceniono 34 razy 14

  Jak kiedyś wyłączą internet to niektórzy nawet do kibla nie trafią.

 • the_incognito

  Oceniono 13 razy 13

  Piep***one nasze czasy. Jak idę z dziexmi na basen to nawet przez mysl by nie przeszło żeby sie gapić w komórkę zamiast dokazywać z nimi w wodzie...

 • wissenwertes

  Oceniono 21 razy 11

  "Z kolei Niemiecka Federacja Pływacka zwraca uwagę na brak obowiązkowych lekcji pływania w szkołach i słaby dostęp do basenów."
  Eeee????.
  W Niemczech są lekcje pływania OBOWIąZKOWE! I każde zadupie ma swój basen!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX