Komisja Europejska podejmuje kolejny krok wobec Polski. Rząd ma czas do 14 września

Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do kolejnego etapu postępowania przeciwko naruszeniu praworządności przez Polskę. Rząd ma miesiąc na zastosowanie się do zaleceń. W przeciwnym razie sprawa może tracić do Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja Europejska podejmuje kolejny krok w działaniu w sprawie polskiego Sądu Najwyższego - podano w informacji prasowej. Chodzi o przejście w stan spoczynku sędziów powyżej 65 roku życia, co w efekcie skraca konstytucyjną, 6-letnią kadencję I prezes SN. 

Komisja informuje, że przeprowadziła "dogłębna analizę" odpowiedzi Polski na wcześniejsze formalne zastrzeżenia KE. "Odpowiedź polskich władz nie zmniejsza wątpliwości prawnych Komisji" - czytamy w komunikacie.  

"Komisja Europejska podtrzymuje stanowisko, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ podważa zasadę niezawisłości sędziowskiej, w tym nieusuwalność sędziów, a tym samym Polska nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z artykułem 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej"

- informuje Komisja.

KE informuje, że w związku z tym "przeszła do kolejnego etapu postępowania w sprawie naruszeń zobowiązań państwa członkowskiego". Teraz polskie władze mają miesiąc na podjęcie "niezbędnych środków w celu zastosowania się do tej uzasadnionej opinii". "Uzasadniona opinia" to pismo, które KE właśnie wysłała polskim władzom.  

Jeśli rząd w warszawie nie podejmie "odpowiednich środków", KE może zdecydować o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Więcej o:
Komentarze (655)
Komisja Europejska podejmuje kolejny krok wobec Polski
Zaloguj się
 • polak_katoli

  Oceniono 181 razy 81

  Unijne młyny mielą wolno, ale mielą...i oby "zmieliły" PiSoski (nie)rząd

 • polakadam

  Oceniono 194 razy 64

  Jarosław Kaczyński w 2014 roku, rok przed objęciem władzy, mówił:

  Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo. Mój śp. brat mówił wielokrotnie, że chciałby, żeby o Polsce tak mówiono. Ten rodzaj wielkości jest do zdobycia. To wymaga najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit......
  A do czego turecki hitlerek doprowadził to widać w ostatnich dniach.

 • loginzczapy

  Oceniono 58 razy 38

  słuchajcie pisowskie trole. To nie jest wasz portal. wy macie trwam + darowizny

 • def11

  Oceniono 162 razy 34

  Bez "dogłębnej analizy" widać jak na dłoni, że PiS łamie konstytucję i unijne prawo dotyczące unijnych sędziów, ale procedury procedurami ..i dobrze, prawo przeciwko bezprawiu PiS.

 • zbigmail

  Oceniono 39 razy 31

  A w szczujni u Karnowskich ani słowa od godziny na ten temat. Niezależni i niepokorni musza uzgodnić ci napisać bo temat dla nich trefny bardzo

 • nicpon007

  Oceniono 64 razy 26

  W III Rzeszy mówiono obcokrajowcom: Tu są Niemcy, pozwólcie nam żyć po swojemu, tak jak wy żyjecie po swojemu.

  Brzmi podobnie? :)

 • tojajurek

  Oceniono 31 razy 25

  Tak naprawdę to PiS krok po kroku robi świadome i zaplanowane działania, żeby nas w końcu z tej UE wywalili na zbity pysk. Wtedy się obrazimy i założymy własne mocarstwo, a nikt już nie będzie Władzy dokazywał ani patrzył na palce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX