Zamach na World Trade Center dalej zbiera żniwo. 10 tys. przypadków raka po ataku na WTC

Prawie 10 tys. osób mogło zachorować na raka, którego wywołały toksyczne pył i dym unoszące się po zamachu na World Trade Center - donosi tabloid "New York Post".

W tym roku minie 17 lat od zamachu z 11 września 2001 roku. W związku z kolejną rocznicą "New York Post" dotarł do szacunków federalnego programu World Trade Center Health Program (który zajmuje się opieką medyczną ofiar zamachu). Jak się okazuje, przez te wszystkie lata odnotowano 9795 przypadków raka wśród osób, które były w dniu zamachu w pobliżu dwóch wież w Nowym Jorku.

"NYP" wskazuje, że m.in. pracownicy różnego rodzaju służb, mieszkańcy, wdychali azbest czy opiłki szkła lub opary paliwa, które unosiły się w toksycznym pyle i dymie tuż po zamachu.

W atakach 11 września 2001 roku zginęło 2996 osób, ale od czasu zamachu na WTC zmarło kolejne 1700, z czego około 420 - właśnie na raka.

"11 września wciąż zabija". Lawinowy wzrost zachorowań na raka

- 9/11 wciąż zabija. Co najsmutniejsze, ta niezwykle krucha społeczność (chodzi o ratowników, strażaków, którzy brali udział w akcji - red.) bohaterów i ocalałych wciąż się kurczy - mówił John Feal z FealGood Foundation, która pomaga ratownikom i pracownikom ze Strefy Zero.

Z kolei doktor Michael Crane ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, który zajmuje się leczeniem poszkodowanych w zamachu, opisywał, że co tydzień zgłasza się od 15 do 20 osób, u których później diagnozowany jest nowotwór. Jego wystąpienie powiązane jest właśnie z zamachem na WTC. Do 2015 roku takich przypadków było 3204, gdy w 2016 - już 8188.

Wśród osób, które były wystawione na toksyczny pył i dym, wyraźnie wzrosła zachorowalność na raka mózgu, tarczycy i płuc. W przypadku ratowników i strażaków epidemiolodzy zauważyli z kolei wyższe wskaźniki na wystąpienie raka tarczycy i czerniaka skóry.

To był najkrwawszy rok w historii USA. Mimo to polityka dostępu do broni nie zmienia się

Więcej o:
Komentarze (109)
Zamach na World Trade Center. 10 tys. przypadków raka po ataku
Zaloguj się
 • szybka.konopia

  Oceniono 28 razy 16

  "9 września wciąż zabija". Lawinowy wzrost zachorowań na raka

  Ustalcie najpierw, kiedy były te zamachy, a potem piszcie artykuł.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 26 razy 14

  Przeczytajcie to sobie wszyscy bo w naszym kraju w którym pali się śmieci z całego świata za kilka lat będzie epidemia wszystkich możliwych chorób nowotworowych. Zachorują zwykli ludzie ale politycy i ich rodziny też. Najwyższy czas zatrzymać przywożenie śmieci z całego świata i ukrócić podpalanie składowisk odpadów. Jak już nie ma innych argumentów to drastyczne kary finansowe z konfiskatą majątków zarobionych na tym procederze. Panie Jaki pan tak kocha syna, czy wyobraża pan sobie, że pan albo szanowna małżonka zachorujecie na raka i odejdziecie a syn zostanie ? Panie prezesie pan też ma bratanicę z rodziną i nie myśli pan o ich zdrowiu. Wszyscy żyjemy pod tym samym niebem i oddychamy tym samym powietrzem.

 • pollion1

  Oceniono 20 razy 10

  Prawie 10 tys. osób mogło zachorować na raka, którego wywołały toksyczne pył i dym unoszące się po zamachu na World Trade Center…rozumiem że po płonących wysypiskach zachoruje milion Polaków lub więcej .

 • zeebeque

  Oceniono 11 razy 9

  Czego wymagacie, skoro autor w dniu zamachu robił jeszcze w pieluchę?

 • jerzytop

  Oceniono 16 razy 8

  Ciekawe co u NAS bedzie się działo po sławetnym pożarze koło Zgierza bo banda idiotów i debili na stołkach czekała do ostatniej chwili aby cwaniaczkowi od darmowych milionów dobrac się do dupy
  A może dobrze wszystko było z nimi uzgodnione

 • nanorobot

  Oceniono 26 razy 8

  Zawsze bawi mnie to, kiedy w tekście jest jakiś komicznie droby błąd. Następuje wtedy wysyp geniuszy, którzy go zauważyli i z wywieszonym jęzorkiem muszą się tym pochawalić przed calym światem ...

 • Oceniono 15 razy 7

  W Polsce bedzie to samo. Spalenie składowisk śmieci wygenerowały niesamowite ilosci toksycznych substancji. Mieszkający w poblizu ludzie mieli okazje wchłonąć do swoich płuc calą tablicę Mendelejewa. Reszta poszła w glebę i wody gruntowe lub zostala spozyta w płodach rolnych. A rzadzacy rżną głupa, ze problem nie istnieje.

 • addergeddon PL

  Oceniono 13 razy 7

  Jaki kurna 9 (sic!) września?! LUDU... aż sobie screeny porobię, bo autor-pismaczyna uderzył właśnie o tak głębokie dno, że - kto wie - może uchwycę Titanica.

 • Ania Nowicka

  Oceniono 12 razy 6

  Poprawcie błąd. Zamach był 11 września a nie 9 września.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX