Naukowcy zbadali meteoryt z Mauretanii. Może być starszy od naszej planety

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku przebadali meteoryt, który w 2016 r. odnaleziono w Mauretanii. Okazało się, że ma 4,56 miliarda lat, możliwe więc, że jest starszy od Ziemi.

Meteoryt NWA 11119 został odnaleziony w Mauretanii w grudniu 2016 r. Badania nad nim prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku. Wyniki ich prac, które trafiły do magazynu "Nature", są zaskakujące. - NWA 11119 to najstarszy meteoryt , jaki kiedykolwiek odkryto - powiedział w portalu sci-news.com profesor Carl Agee z Uniwersytetu w Nowym Meksyku, współautor raportu.

Meteoryt z Mauretanii może być starszy niż Ziemia

Na podstawie datowania izotopowego naukowcy oszacowali wiek meteorytu na 4,56 miliarda lat, jest więc duże prawdopodobieństwo, że skała jest starsza od Ziemi, której wiek szacuje się 4,54 miliarda lat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę margines błędu, wynoszący 0,05 miliarda lat. - Pod względem mineralogii ta skała jest inna niż wszystkie, nad którymi dotychczas pracowaliśmy - stwierdziła Poorna Srinivasan, która jest szefem zespołu naukowców, badających meteoryt.

Wyjątkowość polega na tym, że NWA 11119 jest pierwszy odnalezionym meteorytem, który zawiera taką ilość trydymitu, czyli minerału z gromady krzemianów. - Stanowi aż 30 proc. objętości meteorytu. Taka ilość znajduje się jedynie niektórych skałach wulkanicznych na Ziemi - stwierdza Srinivasan. 

Na chwilę obecną naukowcy nie wiedzą, z jakiego obiektu oderwał się meteoryt, ale badanie izotopu tlenu pozwala twierdzić, że pochodzi on z naszego Układu Słonecznego i powstał w czasach, gdy układ planetarny był we wczesnej fasie kształtowania. Naukowcy nie ukrywają, że to bardzo ważne odkrycie, które stanowi kolejny krok w poznaniu mechanizmu tworzenia się planet.

Więcej o:
Komentarze (64)
Naukowcy zbadali meteoryt z Mauretanii. Może być starszy od naszej planety
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 86 razy 16

  Za rozpowszechnianie informacji, że wiek Ziemi szacuje się 4,54 miliarda lat, grożą w naszym kraju dwa lata pozbawienia wolności z paragrafu o obrazie uczuć religijnych.

 • Oceniono 39 razy 9

  Autorzy tego posta zostaną spaleni na stosie za herezję . Już klecha natanek się o to postara.

 • palo_ma1

  Oceniono 23 razy 7

  To na pewno dość niecodzienne - trzymać w ręce kawałek właśnie takiego materiału, z którego tworzone były planety.

 • loneman

  Oceniono 12 razy 6

  O tym nie powiedza w Tvp a tym bardziej w Trwam skoro jak w ST wierza wbrew faktom w kilkutysiacletnia Ziemie, to na pewno sprawka Lucka z Hadesu co rzuca kamieniami zrobionymi z wypalonej na zuzel smoly "potepienczej"😋😀😉

 • xynat

  Oceniono 10 razy 4

  Kłamstwo. Pambuk stworzył świat ok 4000 lat przez jezuskiem. Więc nic nie może mieć miliardów lat. Tak napisano w biblii i tak mówi ksiądz a wszak wiadomo, że ksiądz nigdy nie kłamie.

 • yaspiman

  Oceniono 3 razy 3

  te informacje to kłamstwa.
  każdy wie, że na początku bóg stworzył niebo i ziemię, a nie jakiś meteoryt.
  jeszcze niedawno za takie informacje groził stos i ekskomunika.

 • haritka

  Oceniono 1 raz 1

  o kurde, przeciez nic o tym kościelni nie mówią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX