Orka po 17 dniach wypuściła martwe ciało dziecka. Jej żałoba może sprawić, że gatunek przetrwa

Orka Tahlequah pływała ze swoim dzieckiem przez ponad dwa tygodnie, co - zdaniem badaczy - było niespotykanym dotąd aktem żałoby. W sobotę została zaobserwowana bez ciała swojego młodego.

"Jej żałobna trasa dobiegła końca" - podało w komunikacie Center for Whale Research z wyspy San Juan w stanie Waszyngton. Badacze cieszą się, ponieważ jest "rozbrykana" i "energicznie goniła łososie razem ze swoimi towarzyszami stada". Nie stało się więc to, czego obawiali się badacze - Tahlequah nie opadła z sił i nie przestała jeść. 

"To zwierzę rozpacza"

Wyjątkowa żałoba orki poruszyła wiele osób na całym świecie. Młode, pierwsze od 2015 roku w jej stadzie, przyszło na świat 25 lipca. Niestety żyło tylko pół godziny. Od tego czasu orka podtrzymywała je tak, by nie opadło na dno Pacyfiku. 

- Nie da się tego zinterpretować w żaden inny sposób. To zwierzę rozpacza z powodu śmierci swojego dziecka i nie chce pozwolić mu odejść - mówiła biolożka Deborah Giles w rozmowie z "The Washigton Post".

Samo zachowanie nie było bezprecedensowe, ale po raz pierwszy widziano orkę, która tak długo nosiła swoje dziecko. Przepłynęła ze swoim stadem co najmniej 1000 kilometrów i wciąż unosiła martwe ciało, gdy opadało pod wodę.

Na ratunek najmłodszej orce

Społeczność orki między Vancouver a wyspą San Juan (ang. Southern resident killer whales) zmniejszyła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci do zaledwie 75 osobników. Stało się tak ponieważ ludzie wyłowili łososia, którym się żywiły, zajęli statkami miejsca ich żerowanie i zanieczyścili wodę. Badacze obawiają się, że pokolenie Tahlequah może być ostatnie.

Wyjątkowe zachowanie orki zwróciło oczy świata na wymierające stado i być może doprowadzi do działań mających na celu jego odratowanie. Jak podaje "The Times", władze i naukowcy pracują nad ratunkiem dla najmłodszego z przedstawicieli - trzyletniej orki Scarlet, będącej na skraju śmierci głodowej. Scarlet jest teraz namierzana, by podać jej naszpikowany antybiotykami pokarm.

Quiz wiedzy o lekturach dla długodystansowców
1/100Które owoce zbierały siostry w tragedii pt. "Balladyna"?
Zobacz także
 • 19-latka zaatakowana przez rekina 19-letnia modelka amatorka pozowała z rekinami. Jeden z nich zaatakował i wciągnął ją do wody
 • Żarłacz biały u wybrzeży Majorki U wybrzeża Majorki naukowcy zauważyli żarłacza białego. Pierwszy taki przypadek od 40 lat
Komentarze (133)
Orka po 17 dniach wypuściła martwe ciało dziecka. Jej żałoba może sprawić, że gatunek przetrwa
Zaloguj się
 • lukaszrzanek

  Oceniono 58 razy 46

  Następnym razem w sklepie zastanów się dobrze, czy potrzebujesz tej plastikowej torebki...
  Małe kroczki, ograniczaj i pomagaj tam gdzie możesz...

 • known2own

  Oceniono 57 razy 41

  Spójrzcie na te komentarze i będziecie wiedzieli skąd to się bierze. Zaledwie kilka ludzkich wypowiedzi (na 55 komentarzy). Reszta to jakieś nieśmieszne żarciki na poziomie budki z piwem, wypowiedzi forumowych debili-ekpertów na temat o którym nie mają pojęcia i cała banda polonistów, których nie obchodzi treść, ale przyczepiają się niewiadomo po co, do literówek i drobnych błedów w tłumaczeniu. Tak właśnie wygląda nasz społeczeństwo - banda tępych i niewrażliwych ludzi, którzy nie potrafią spojrzeć poza czubek swojego nosa.

 • guru133

  Oceniono 59 razy 27

  Nie rozumiem dlaczego osobnicy typu @31.februarius albo @jozbieszczad wypowiadają się w tematach o których nie mają zielonego pojęcia, ale mylą swoją głupotę z dowcipem.

 • faustxyz

  Oceniono 52 razy 16

  Zwierzęta są boskie i pełne godności a ludzkość to pazerna zgnilizna, która szpeci a niebawem uśmierci tę planetę.

 • ponury424

  Oceniono 22 razy 12

  No cóż, zwierzęta potrafią zachować ludzkie odruchy, niestety, w odróżnieniu od wielu ludzi, którzy tę cechę zatracili.

 • kirdan1

  Oceniono 52 razy 12

  Rozpoznajecie kiedy artykuł jest tłumaczony? Ja bez pudła! Takie zdania jak:
  "Stało się tak ponieważ ludzie wyłowili łososia, którym się żywiły, zajęli statkami miejsca ich żerowanie i zanieczyścili wodę" są niezawodnymi wskaźnikami :-)

 • japka_putina

  Oceniono 24 razy 8

  A na stronie głównej poniżej linku do tego artykuliku mamy:
  "Łowienie ryb to żaden sport ekstremalny? Wybierz się w rejs kutrem"
  Ten link z kolei prowadzi do "materiału partnera". Do radosnego zabijania dużych rybek zachęca w ten sposób swoich twardych, lajfstajlowych klientów marka samochodów z kurą na masce.

 • farsizm

  Oceniono 6 razy 6

  "Wyjątkowe zachowanie orki zwróciło oczy świata na wymierające stado i być może doprowadzi do działań mających na celu jego odratowanie."

  „Żyjemy w czasach nadmiernej wrażliwości w ochronie zwierząt, tak delikatnie powiem” – oznajmił 3 lipca 2018 minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas spotkania z mieszkańcami Mławy.

 • bkrr

  Oceniono 6 razy 6

  bo ludzie żra a nie jedza wytwarza sie tyle jedzie tylko dla kasy kupuje i wyrzuca a zacząc segregowac jedzenia ryby drogie, miesa drogie ludzie zaczną jesc wiecej warzyw, a nie pedza kurczaki a potem 8 latce cycki rosna od sterydów byle wiecej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje