Orka po 17 dniach wypuściła martwe ciało dziecka. Jej żałoba może sprawić, że gatunek przetrwa

Orka Tahlequah pływała ze swoim dzieckiem przez ponad dwa tygodnie, co - zdaniem badaczy - było niespotykanym dotąd aktem żałoby. W sobotę została zaobserwowana bez ciała swojego młodego.

"Jej żałobna trasa dobiegła końca" - podało w komunikacie Center for Whale Research z wyspy San Juan w stanie Waszyngton. Badacze cieszą się, ponieważ jest "rozbrykana" i "energicznie goniła łososie razem ze swoimi towarzyszami stada". Nie stało się więc to, czego obawiali się badacze - Tahlequah nie opadła z sił i nie przestała jeść. 

"To zwierzę rozpacza"

Wyjątkowa żałoba orki poruszyła wiele osób na całym świecie. Młode, pierwsze od 2015 roku w jej stadzie, przyszło na świat 25 lipca. Niestety żyło tylko pół godziny. Od tego czasu orka podtrzymywała je tak, by nie opadło na dno Pacyfiku. 

- Nie da się tego zinterpretować w żaden inny sposób. To zwierzę rozpacza z powodu śmierci swojego dziecka i nie chce pozwolić mu odejść - mówiła biolożka Deborah Giles w rozmowie z "The Washigton Post".

Samo zachowanie nie było bezprecedensowe, ale po raz pierwszy widziano orkę, która tak długo nosiła swoje dziecko. Przepłynęła ze swoim stadem co najmniej 1000 kilometrów i wciąż unosiła martwe ciało, gdy opadało pod wodę.

Na ratunek najmłodszej orce

Społeczność orki między Vancouver a wyspą San Juan (ang. Southern resident killer whales) zmniejszyła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci do zaledwie 75 osobników. Stało się tak ponieważ ludzie wyłowili łososia, którym się żywiły, zajęli statkami miejsca ich żerowanie i zanieczyścili wodę. Badacze obawiają się, że pokolenie Tahlequah może być ostatnie.

Wyjątkowe zachowanie orki zwróciło oczy świata na wymierające stado i być może doprowadzi do działań mających na celu jego odratowanie. Jak podaje "The Times", władze i naukowcy pracują nad ratunkiem dla najmłodszego z przedstawicieli - trzyletniej orki Scarlet, będącej na skraju śmierci głodowej. Scarlet jest teraz namierzana, by podać jej naszpikowany antybiotykami pokarm.

Więcej o:
Komentarze (135)
Orka po 17 dniach wypuściła martwe ciało dziecka. Jej żałoba może sprawić, że gatunek przetrwa
Zaloguj się
 • lukaszrzanek

  Oceniono 59 razy 47

  Następnym razem w sklepie zastanów się dobrze, czy potrzebujesz tej plastikowej torebki...
  Małe kroczki, ograniczaj i pomagaj tam gdzie możesz...

 • known2own

  Oceniono 57 razy 41

  Spójrzcie na te komentarze i będziecie wiedzieli skąd to się bierze. Zaledwie kilka ludzkich wypowiedzi (na 55 komentarzy). Reszta to jakieś nieśmieszne żarciki na poziomie budki z piwem, wypowiedzi forumowych debili-ekpertów na temat o którym nie mają pojęcia i cała banda polonistów, których nie obchodzi treść, ale przyczepiają się niewiadomo po co, do literówek i drobnych błedów w tłumaczeniu. Tak właśnie wygląda nasz społeczeństwo - banda tępych i niewrażliwych ludzi, którzy nie potrafią spojrzeć poza czubek swojego nosa.

 • guru133

  Oceniono 59 razy 27

  Nie rozumiem dlaczego osobnicy typu @31.februarius albo @jozbieszczad wypowiadają się w tematach o których nie mają zielonego pojęcia, ale mylą swoją głupotę z dowcipem.

 • faustxyz

  Oceniono 52 razy 16

  Zwierzęta są boskie i pełne godności a ludzkość to pazerna zgnilizna, która szpeci a niebawem uśmierci tę planetę.

 • ponury424

  Oceniono 22 razy 12

  No cóż, zwierzęta potrafią zachować ludzkie odruchy, niestety, w odróżnieniu od wielu ludzi, którzy tę cechę zatracili.

 • kirdan1

  Oceniono 52 razy 12

  Rozpoznajecie kiedy artykuł jest tłumaczony? Ja bez pudła! Takie zdania jak:
  "Stało się tak ponieważ ludzie wyłowili łososia, którym się żywiły, zajęli statkami miejsca ich żerowanie i zanieczyścili wodę" są niezawodnymi wskaźnikami :-)

 • japka_putina

  Oceniono 24 razy 8

  A na stronie głównej poniżej linku do tego artykuliku mamy:
  "Łowienie ryb to żaden sport ekstremalny? Wybierz się w rejs kutrem"
  Ten link z kolei prowadzi do "materiału partnera". Do radosnego zabijania dużych rybek zachęca w ten sposób swoich twardych, lajfstajlowych klientów marka samochodów z kurą na masce.

 • farsizm

  Oceniono 7 razy 7

  "Wyjątkowe zachowanie orki zwróciło oczy świata na wymierające stado i być może doprowadzi do działań mających na celu jego odratowanie."

  „Żyjemy w czasach nadmiernej wrażliwości w ochronie zwierząt, tak delikatnie powiem” – oznajmił 3 lipca 2018 minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas spotkania z mieszkańcami Mławy.

 • bkrr

  Oceniono 6 razy 6

  bo ludzie żra a nie jedza wytwarza sie tyle jedzie tylko dla kasy kupuje i wyrzuca a zacząc segregowac jedzenia ryby drogie, miesa drogie ludzie zaczną jesc wiecej warzyw, a nie pedza kurczaki a potem 8 latce cycki rosna od sterydów byle wiecej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX