NASA wystrzeliła sondę Parker Solar Probe. To pierwszy w historii lot tak blisko Słońca

Sonda Parker Solar Probe wystrzelona w kosmos. Podczas 7-letniej misji okrąży ona Słońce 24 razy. Kosztowała NASA aż 1,5 mld dolarów.

Sonda Parker Solar Probe została wystrzelona przez NASA w niedzielę z przylądka Cape Canaveral na Florydzie o 3.31 czasu miejscowego. Sonda ma zbadać procesy cieplne zachodzące w rejonie Słońca, dolatując pierwszy raz w historii na tak bliską odległość.

NASA wystrzeliła ku Słońcu sondę Parker Solar Probe

NASA wystrzeliła sondę na pokładzie rakiety Delta IV Heavy w historyczną misję. Statek, który kosztował 1,5 miliarda dolarów, ma zbadać tajemnice burz słonecznych.
Podczas misji, Parker Solar Probe ma okrążyć Słońce aż 24 razy. Ma znaleźć się w rejonie korony gwiazdy. Do tej części atmosfery Słońca nie udało się dotychczas dotrzeć żadnemu urządzeniu, które stworzył człowiek.

Sonda ma zbliżyć się do Słońca na odległość 6 milionów kilometrów. Pobije w ten sposób utrzymujący się ponad 40 lat rekord misji Helios 2. Sonda w 1976 roku doleciała na odległość 7 razy większą.

Parker Solar Probe, krążąc wokół Słońca, ma nieustannie wykonywać pomiary. Naukowcy liczą, że dzięki wynikom będzie można zbadać przepływ energii cieplnej. To z kolei ma pozwolić lepiej rozumieć m.in. proces rozgrzewania się korony słonecznej i wzmagania się wiatru słonecznego.

Według planu NASA, misja sondy ma potrwać 7 lat.

NASA przebadała astronautów-bliźniaków. Okazało się, że pobyt w kosmosie zmienia DNA

Więcej o:
Komentarze (27)
NASA wystrzeliła ku Słońcu sondę Parker Solar Probe
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 17 razy 7

  Półtora miliarda dolarów! Przecież za to można nauczać polskie dzieci religii katolickiej przez trzy lata. Nie licząc co prawda wynajmu pomieszczeń, ogrzewania i amortyzacji wyposażenia. Niemniej jednak wydawanie tak ogromnych kwot na zgłębianie tajemnic świata doczesnego, to jednak ekstrawagancja.

 • flat_hu

  Oceniono 2 razy 2

  1,5 miliarda dolarów. Czyli tyle, co 3 stadiony wybudowane na Euro w Polsce....

 • freud1

  Oceniono 16 razy 2

  Amerykanski polish joke.
  Polacy wystrzelili rakiete na slonce. Zeby nie splonela, wystrzelili ja w nocy.

 • Black Swan

  Oceniono 15 razy 1

  "Sonda Parker Solar Probe wystrzelona w kosmos"

  i bóg katolików do tego dopuścił? Dziwne...
  A nawet bardzo dziwne bo przecież ten ich bóg to jakiś potwór jest, który bez mrugnięcia powieką, nieodwołanie skarze was na męki piekielne z powodu takiej błahostki jak choćby nieuczestniczenie w co tygodniowych szamańskich praktykach... Za zwykłe (i w gruncie rzeczy niewinne) chędożenie cudzej żony ten potwór przygotował dla ciebie miejsce pełne ognia, żaru, dymu i cierpienia, gdzie będziesz płonął, dusił się, smażył się i charczał po wsze czasy ale … ten potwór zrobi ci te okrucieństwa, z miłości do ciebie... Tak to będzie wyglądało wg. katolików i oni w to wierzą... Dorośli ludzie....

  Dlatego się dziwię, ze ten ich Potwór zgodził się byśmy wsadzali kamerę do jego kuchni... Może zaspał?

 • krunghtep01

  0

  Na 90% napedzana rosyjskimi silnikami podwojnego spalanie [lub opartymi na tamtej juz ponaad 30-letniej technologii ] Kolor gazow wylotowych sugeruje ze paliwem jest nafta a nie wodor jak w silnikach amerykanskich.No i brak silnikow pomocniczych na paliwo stale.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 2 razy 0

  Ego prezesa już dawno minęło słońce.

 • jozbieszczad

  Oceniono 22 razy 0

  Z reguły amerykanie szukają wody lub życia na innych planetach .
  Co ich odwiodło od tego w tym przypadku ?

 • jahodovy

  Oceniono 1 raz -1

  Po huk? Za te pieniądze można by zainstalować sporo paneli słonecznych oszczędzając w ten sposób środowisko Ziemi.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 14 razy -2

  A kto jak nie NASA
  Jak ogladamy jakiekolwiek zdjecia z Kosmosu to ZAWSZE sa z NASA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX