Trzęsienie ziemi na Lombok było tak silne, że część wyspy podniosła się o 25 centymetrów

W pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi na Lombok - indonezyjska wyspa częściowo poniosła się o nawet 25 cm - wynika z danych NASA. W trzęsieniu o magnitudzie 6,9 zginęło co najmniej 387 osób.

Niespełna tydzień temu wyspę Lombok nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9. Według indonezyjskich władz, zginęło 387 osób. Liczba ofiar rośnie z dnia na dzień, gdyż służby wciąż przeszukują zawalone budynki i odnajdują kolejne ciała. Zniszczonych zostało kilkanaście tysięcy domów, a przeszło 150 tysięcy ludzi straciło dach nad głową.

Było to jedno z serii trzęsień na popularnej wśród turystów wyspie. Do pierwszego doszło 29 lipca. Silne wstrząsy były odczuwalne także na sąsiedniej wyspie Bali. Kolejny wstrząs o magnitudzie 5,9 miał miejsce w czwartek. 

Teraz naukowcy podają, że trzęsienie było tak silne, że zmieniło położenie samej wyspy. Naukowcy z NASA i Kalifornijskiego Instytutu Technicznego stworzyli mapę deformacji terenu wyspy po trzęsieniu i zmierzyli zmiany na jej powierzchni - opisuje agencja AP. 

embed

Na północy Lomboku, blisko epicentrum trzęsienia, ziemia podniosła się aż o 25 cm. W dalszych rejonach jest to 5-10 cm. Z mapy wynika, że na przeważającej części doszło do łagodnego obniżenia się terenu (o ok. 5 cm). Takie dane pomagają lepiej zrozumieć naturę zjawiska i odpowiadać na jego skutki. 

W wyniku trzęsienia 390 tys. ludzi - 10 proc. populacji wyspy - zostało bez dachu nad głową. Do niektórych części Lombok jeszcze nie dotarła pomoc. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Lombok. Po trzęsieniu wyspa podniosła się o 25 cm
Zaloguj się
 • senioryta13

  Oceniono 4 razy 2

  az dziwne, ze nie zalalo malutkich , przepieknych wysepek Gili

 • pwiejacz

  Oceniono 4 razy 2

  25 cm przy trzęsieniu M=6.9 to normalna rzecz. A nawet mało.

 • proteusz33

  Oceniono 10 razy 0

  Nie straszne już im topnienie lodowców

 • hejkumtejkum

  Oceniono 2 razy -2

  Są tu programiści korzystający z biblioteki Lombok?

 • poochojek

  Oceniono 7 razy -5

  a w Polsce nie ma trzesien Pambukimaryja chronio z Czestochowy, z Torunia, Swiebodzic ...

 • indywidualismus

  Oceniono 14 razy -6

  Bali i Lombok zapraszają na wakacje! Nikt innych nie zapewni Wam tak niezapomnianych przeżyć!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX