Ołeh Sencow umiera w więzieniu. "Już nie wstaje z łóżka". Interweniuje Emmanuel Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie Ołeha Sencowa - poinformował Pałac Elizejski. Do rozmowy ma dojść w piątek.

Emmanuel Marcon chce spotkać się z Władimirem Putinem po tym, jak świat obiegła informacja o katastrofalnym stanie zdrowia Sencowa. Przebywający w łagrze Ołeh Sencow, ukraiński reżyser filmowy od maja prowadzi strajk głodowy. Po trzech miesiącach Sencow jest bliski śmierci.

Sencow nie może już wstać

O tym, jak bardzo jest źle, informowała wczoraj jego kuzynka, która otrzymała od niego list. Więziony w Rosji ukraiński artysta napisał, że praktycznie nie wstaje już z łóżka i czuje, że zbliża się do śmierci. Sencow informuje też, że władze kolonii karnej przestały mu przekazywać listy. Niedawno adwokat reżysera Dmitrij Dinze poinformował, że u Sencowa postępuje anemia i ma on bardzo niski puls.

Za co został skazany Ołeh Sencow?

Ołeha Sencowa rosyjskie władze aresztowały w 2014 roku na Krymie i skazały m.in. za planowanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Więziony w łagrze na Syberii Sencow od połowy maja prowadzi protest głodowy. Domaga się uwolnienia ponad 60 Ukraińców więzionych w Rosji z powodów politycznych.

Rozmowa Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem ma odbyć się w piątek. Uwolnienia Sencowa domaga się wiele organizacji, m.in. Europejska Akademia Filmowa i Amnesty International.

Trump tłumaczy się z konferencji z Putinem. Winę zrzucił na przejęzyczenie, ale to mu nie nie pomogło

Więcej o:
Komentarze (86)
Ołeh Sencow umiera w więzieniu. "Już nie wstaje z łóżka"
Zaloguj się
 • aja_88

  Oceniono 10 razy 10

  a o Szewczenko jakoś cichutko a jak siedziała w Rosji to zainteresowanie było

 • vidi12

  Oceniono 12 razy 10

  Mateusz Piskorski gnije w plskim więzieniu bo publicznie sympatyzował z Rosją... Wolność słowa nie w wolnych sądach :(

 • jan.go

  Oceniono 21 razy 9

  Nic nowego pod słońcem W 1981 zmarło śmiercią głodowa 9 więźniów politycznych w W Brytanii

 • 31.februarius

  Oceniono 41 razy 9

  "Emmanuel Marcon chce spotkać się z Władimirem Putinem po tym, jak świat obiegła informacja o katastrofalnym stanie zdrowia Sencowa."

  Słuchaj Manek, co Ty głupa rżniesz, przecież Pussy Riot poinformowały Cię o Ołehu podczas finału Mundialu!
  No ale Tyś oczywiście poza Kolindą świata nie widział!
  Jak Sencow zasili niebawem "niebiańską sotnię", to będzie Twoja wina. Nnno!

 • damtek

  Oceniono 44 razy 8

  „W czym rosyjska demokracja odbiega od europejskich standardów?!” - haniebne słowa Kornela Morawieckiego. To przede wszystkim wyraz pogardy dla ofiar reżimu Putina, więźniów politycznych i odważnych opozycjonistów, którzy walczą o demokratyczne standardy Zachodu w Rosji.
  Marek Tatała/twitter

 • waldek55

  Oceniono 9 razy 7

  myszki Nadia Sawczenko, pamiętacie, nasi europosłowie stoją w europarlamencie z tablicami na piersiach "uwolnić Nadię", Nadie która siedziała w rosyjskim więzieniu za współuczestnictwo w zamordowaniu dwóch rosyjskich dziennikarzy w Donbasie....i co Nadia znowu siedzi, dlaczego nie widzę tych napisów teraz, może dlatego że teraz siedzi nie w rosyjskim a w ukraińskim więzieniu...powiedziała że Poroszenko kradnie....

 • psyhodelic

  Oceniono 17 razy 7

  Co w tych Ukraińcach siedzi za choroba? jak tylko wyjada na Zachód nagle cudownie zdrowieją . Przykładem jest umierająca Tymoszenko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX