Indonezja. Katastrofa na wyspie Lombok. Po trzęsieniu ziemi przyszło jeszcze 300 wstrząsów

Indonezja: trzęsienie na Lombok

Indonezja: trzęsienie na Lombok (Fot. Firdia Lisnawati / AP Photo)

Najpierw wyspę Lombok w Indonezji nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4, później kolejne, silniejsze. 300 wstrząsów wtórnych powodowało kolejne zniszczenia i setki ofiar. Szpitale są pełne ciężko rannych, którzy przeżyli prawdziwie piekło.

Władze Indonezji informują o przeszło 300 zabitych w ostatnich trzęsieniach ziemi w turystycznym raju. Sytuacja na wyspie Lombok niedaleko Bali jest kryzysowa. 

Trzęsienie ziemi w Indonezji katastrofalne w skutkach

29 lipca zanotowano na wyspie wstrząsy o magnitudzie 6,4, które spowodowały śmierć 17 osób. Później Lombok nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9. Potem przyszły wstrząsy wtórne, w tym ten jak na razie najsilniejszy - o magnitudzie 5,9. Tysiące ludzi straciło dach nad głową i mieszkają w obozowiskach.

Lombok po trzęsieniu ziemiLombok po trzęsieniu ziemi Fot. Tatan Syuflana / AP Photo

Historie ocalonych z wyspy Lombok

Do odizolowanych rejonów pomoc często dociera za późno. Rany części osób są tak ciężkie, że trzeba amputować kończyny. Tak było z 3-letnią dziewczynką, do której ratownicy dotarli, gdy jej stopa była już sina. 

Jedna z kobiet została znaleziona pod gruzami, ale ocaliła swoje 5-letnie dziecko, tuląc je do piersi, podczas kiedy kawał betonu zwalił się jej na plecy. Matka jest sparaliżowana. 

- Rany są ciężkie do wyleczenia, ale jeszcze trudniejsze są rany w ich sercach, spowodowane stratą bliskich - mówi agencji AP chirurg pracujący na Lombok.

- To było jak apokalipsa - podsumowuje mężczyzna, który przeżył i później pomagał grzebać ciała swoich sąsiadów. 

Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Zobacz także
 • Granica Syrii i Jordanii na początku lipca, kiedy zgromadzili się tam uciekinierzy przed walkami w Daraa. W okolicy obozowisk doszło do pożarów "Ta wojna nigdy się nie skończy". Syryjczycy żyją w zawieszeniu, a codzienność jest coraz cięższa
 • Niż Oriana zmieni pogodę w Polsce Niż Oriana zmieni pogodę w Polsce. Cumulonimbusy mogą zagrozić samolotom
 • Samolot, którym lecieli Polacy, wbił się w zbocze góry na wysokości ponad 3300 metrów Zła pogoda uniemożliwia dotarcie do ciał Polaków uwięzionych we wraku samolotu na Alasce
Komentarze (12)
Indonezja. Katastrofa na wyspie Lombok. Już 300 osób nie żyje. Historie ocalonych
Zaloguj się
 • olokas

  Oceniono 12 razy 6

  dlaczego tak mało o tej tragedii piszecie?dlaczego nie ma żadnych zbiórek>czy Ci ludzie są gorsi???

 • maxwywar2

  Oceniono 4 razy 4

  Najważniejsze pytanie polskich dziennikarzy - czy wśrod rannych nie było polaków - bo jak nie było nikogo z plemienia piastowego to dla polaka nie iest to istotne.

 • andretti

  Oceniono 11 razy -1

  Po trzęsieniu ziemi przyszło jeszcze 300 wstrząsów.... ludzie jak Wam nie wstyd w tej redakcji...

 • lanou

  Oceniono 10 razy -4

  Wyłączcie komentarze plz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje