W Arabii Saudyjskiej ukrzyżowano ciało więźnia. Po tym, jak Kanada wstawiła się za aktywistami

W środę w Mekce w Arabii Saudyjskiej ścięto głowę mężczyzny skazanego na śmierć za morderstwo. Jego ciało następnie ukrzyżowano. Stało się to kilka dni po tym, jak władze Arabii wyrzuciły ambasadora Kanady za wypowiedź krytykującą nieprzestrzeganie praw człowieka w muzułmańskim kraju.

O egzekucji, do której doszło w środę, poinformowała agencja prasowa Arabii Saudyjskiej. Według informacji przez nią podanych pochodzący z Birmy Elias Abulkalaam Jamaleddeen był skazany na śmierć za morderstwo, kradzież, usiłowanie kradzieży i gwałtu. W ramach kary obcięto mu głowę, a następnie jego ciało "ukrzyżowano" - wystawiono na widok publiczny z rozpiętymi ramionami.

Arabia Saudyjska jest krajem, w którym bardzo często stosuje się karę śmierci, a śmierć przez obcięcie głowy i ukrzyżowanie wykonywana jest na sprawcach najpoważniejszych przestępstw. 

Kara śmierci w Arabii jest na porządku dziennym

W Arabii Saudyjskiej kara śmierci grozi m.in. za homoseksualizm czy działalność antyrządową. Jak alarmuje Europejsko-Saudyjska Organizacja na rzecz Praw Człowieka (ESOHR) liczba dekapitacji w Arabii Saudyjskiej jest wyjątkowo wysoka. W 2017 roku 146 osób zostało poddanych egzekucji. Do końca kwietnia tego roku karę śmierci wykonano na 47 osobach. Wielu nadal zagraża taka kara za przestępstwa nieuznawane przez międzynarodowe prawo jako najcięższe zbrodnie.

Kryzys dyplomatyczny na linii Arabia-Kanada

Wykonanie wyroku w ten sposób wywołało tym większe poruszenie, ponieważ nastąpiło kilka dni po kryzysie dyplomatycznym między Arabią Saudyjską a Kanadą, która wezwała władze saudyjskie do uwolnienia z więzień działaczy i aktywistek walczących o prawa kobiet. W odpowiedzi Arabia Saudyjska uznała, że Kanada "miesza się w ich sprawy krajowe" i zdecydowała się wydalić z kraju ambasadora Kanady. Zamroziła też wszelkie układy handlowe i inwestycje łączące dwa państwa.

CZYTAJ TAKŻE: Arabia Saudyjska poucza Kanadę w tweecie. Na zdjęciu samolot lecący w stronę wieży w Toronto

"Stanowisko Kanady jest poważnym i niedopuszczalnym naruszeniem przepisów i procedur Królestwa. Poza tym kwestionuje Królewski wymiar sprawiedliwości i narusza zasadę suwerenności" - napisało saudyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze.

Premier Kanady Justin Trudeau stwierdził, że władze jego kraju nie przeproszą i nie zmienią swojego stanowiska. Kanadyjska minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland napisała na Twitterze, że Kanada jest zaniepokojona decyzją Arabii Saudyjskiej, ale nadal nawołuje do uwolnienia działaczy.

 

Więcej o:
Komentarze (319)
W Arabii Saudyjskiej ukrzyżowano więźnia. Po tym, jak Kanada wstawiła się za aktywistami
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 67 razy 35

  Czy teraz jest dla was jasne, lewusy, dlaczego muzułmanie udają się do Europy a nie do bogatej Arabii? W Europie wikt i opierunek za darmo a im więcej spłodzi się dzieci, tym większe profity. Można se poru... za darmo a i gwałt w takiej Szwecji zwykle nie podlega karze a przy zręcznym adwokacie otrzyma się jeszcze odszkodowanie.

 • 31.februarius

  Oceniono 57 razy 27

  ... ale pono kobiety mogą (za zgodą męża/ojca/brata/wujka) już tam robić prawo jazdy. Nnno!

 • quamtsa

  Oceniono 38 razy 22

  AS jest de facto naszym sojusznikiem. Dzięki decyzji rządu PiS saudyjscy żołnierze szkolą (szkolili) się w Polsce, a polscy instruktorzy szkolą też w samej Arabii. Tak kazali pisowcom Amerykanie. Bo wróg Arabii to ten straszny Iran, gdzie łamane są prawa człowieka. Ah, wait...

 • furtianludwik

  Oceniono 26 razy 22

  Poprawcie tytuł, nie "ukrzyżowano więźnia" tylko ukrzyżowano "zwłoki więźnia".

 • martusia_25

  Oceniono 24 razy 18

  "Elias Abulkalaam Jamaleddeen był skazany na śmierć za morderstwo, kradzież, usiłowanie kradzieży i gwałtu" Zazwyczaj, gdy ktoś kogoś w Polsce zgwałci albo zabije, komentujący życzą mu śmierci albo conajmniej wielokrotnego zgwałcenia i denerwują się na niskie kary przewidziane polskim prawem. A tu nagle mnóstwo oburzenia, że Arabowie ścieli mordercę i gwałciciela.

 • dobrywujek

  Oceniono 47 razy 15

  Tylko patrzeć jak USA, nasza zaufana globalna policja, wjedze tam z czołgami i wprowadzi demokrację. Oh, wait...Saudowie pompuja 3bln dolców w amerykańska ekonomie i szkolą bojowników sztucznego twora CIA o nazwie ISIS. Sie nie wydarzy się.

 • zgryz3

  Oceniono 44 razy 12

  Nikt nie jest właścicielem drugiego człowieka, więc nie pieprzcie, Araby, o mieszaniu się Kanady w "sprawy krajowe" - to jest mieszanie się w sprawy ludzkie. Poza tym jeśli często stosuje się u was karę śmierci, to znaczy, że ona nie odstrasza - więc po jaką cholerę jest?

 • dj.80

  Oceniono 68 razy 10

  Kara śmierci za homoseksualizm i protesty przeciw rządowi. Jeśli Jarek to czyta, na pewno im zazdrości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX