Donald Trump odwiesił sankcje na nałożone Iran. Od handlu dolarami po perskie dywany

Stany Zjednoczone przywracają sankcje gospodarcze wobec Iranu, które zostały zniesione w ramach porozumienia nuklearnego z Teheranem z 2015 roku. Układ został zerwany przez prezydenta Donalda Trumpa, który chce zmusić Iran do zaakceptowania dużo twardszych warunków.

O północy czasu waszyngtońskiego czyli o 6 rano czasu polskiego wszedł w życie dekret Donalda Trumpa zakazujący sprzedaży Iranowi amerykańskiej waluty, zakupu irańskich obligacji oraz handlu złotem i innymi metalami szlachetnymi. Prezydent USA zabronił importu irańskiej stali i aluminium, perskich dywanów i pistacji. Restrykcje dotyczą także przemysłu motoryzacyjnego. Sankcje zakazujące importu irańskiej ropy naftowej mają wejść w życie w listopadzie. 

Donald Trump przywrócił sankcje by zmusić Teheran do większych ustępstw w sprawie programu nuklearnego oraz zaprzestania agresywnych działań na Bliskim Wschodzie. „Iran stoi przed wyborem: albo zmieni swoje destabilizujące postępowanie i powróci do obiegu światowej gospodarki albo będzie zmierzać w kierunku dalszej izolacji” - oświadczył amerykański prezydent. Choć Bruksela nie wypowiedziała porozumienia nuklearnego z Iranem eksperci przewidują, że większość firm europejskich podporządkuje się sankcjom by nie narażać na konsekwencje ze strony USA. W powstałą lukę mogę jednak próbować wejść Chiny, które także pozostają sygnatariuszem porozumienia z 2015 roku.

Dzieci odebrane rodzicom płaczą i krzyczą. Amerykański strażnik kpi: Ale tu mamy orkiestrę

Więcej o:
Komentarze (151)
Donald Trump odwiesił sankcje na nałożone Iran
Zaloguj się
 • mg_40

  Oceniono 16 razy 10

  Tylko stracą na tym Amerykanie. Chiny wejdą do Iranu i załatwią sobie rozliczenia swojego handlu w juanach. Indie też olewają USA. Premier Indii zapowiedział nawet zwiększenie importu irańskiej ropy a w zamian dostał marchewkę czyli część ropy ma być kupowana za rupie

 • bogpan

  Oceniono 28 razy 10

  Agresywne działania na bliskim wschodzie prowadzi Izrael. Morduje bezbronnych ludzi. Kiedy USA nałożą sankcje na Izrael?

 • an_ma_o

  Oceniono 19 razy 9

  mam nadzieję że Chiny nie odpuszczą i Indie równiez szkoda że UE jest taka słaba ....dość terroryzmu USSmańskiego okupanta ;)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 7

  Na kubańskie cygara nałożono też sankcję a każdy "wielki" polityk kurzył w USA nadal tylko kubańskie...

 • tygrysio_misio

  Oceniono 27 razy 7

  A ArabiaSaudyjdka ujowi nie przeszkadza ze swoją agresywną polityką, jawnym wspieraniem terroryzmu i grożeniem Kanadzie?

 • pepe310

  Oceniono 18 razy 6

  przecież te ruchy z sankcjami są ąż nadto czytelne: chodzi o kasę dla przemysłu naftowego USA.
  Iran jest konkurentem USA na rynku naftowym: po opracowaniu technologii pozyskiwania ropy z łupków USA same stały się eksporterem ropy.
  Dlatego też Stany tak mocno reagowały ostatnio na gazociąg Nordstream II. O ile w innych obszarach współpracują z Rosją to nerwowo reagowały na postep prac przy tym rurociagu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX